Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Суровини и чипове във фокуса на ЕС

Недостигът на чипове засегна автомобилната индустрия

Европейски законодателен акт за суровините обяви председателят на Европейската комисия в рамките на годишната реч за състоянието на Съюза. В изказването си пред Европарламента Урсула фон дер Лайен подчерта, че употребата на литий и редкоземни елементи скоро ще бъде по-важна от нефта и природния газ. По думите й само нуждите ни от редкоземни елементи ще нараснат пет пъти до 2030 г. И това е добър знак, защото показва скоростта, с която напредва Европейският зелен пакт. Единственият проблем е, че понастоящем една държава контролира почти целия пазар.

„Трябва да избегнем повторното изпадане в зависимост, както се случи с нефта и газа“, отбеляза тя.

За постигането на тази цел важна роля има търговската политика на ЕС. Новите партньорства помагат на Съюза не само да укрепи икономиката си, но и да отстоява интересите и ценностите си в световен мащаб, заяви председателят на ЕК, като акцентира върху стратегическата роля на Чили, Мексико, Нова Зеландия, Австралия и Индия.

 „Гарантирането на доставките обаче е само първата стъпка. Обработката на тези метали е също толкова важна. Днес Китай контролира световната преработвателна промишленост. Почти 90% от редкоземните елементи и 60 % от лития се преработват в Китай. Ще набележим стратегически проекти по цялата верига на доставки — от добива до рафинирането, от преработката до рециклирането. И ще създадем стратегически резерви там, където доставките са изложени на риск. Ето защо днес обявявам Европейски законодателен акт за суровините от изключителна важност“, изтъкна Урсула фон дер Лайен пред евродепутатите.

ЕС е силно зависим от вноса на редкоземни метали, които са важен компонент за съвременната електроника. На този фон Блокът си поставя амбициозната цел до 2030 г. да произвежда 20% от полупроводниците в света. На разположение на индустрията на Стария континент ще са около 43 млрд. евро, заложени по Европейския законодателен акт за интегралните схеми (т.нар. Акт за чиповете).

Крайно време е Европа да бъде технологично независима и чиповете са една от тези стратегически области, заяви европейският комисар по иновациите Мария Габриел при визитата си в Стара Загора неотдавна. Ключова ще бъде ролята на Европейския съвет по иновации. Планирани са 300 милиона евро за изследвания, които имат потенциал да доведат до пробив в науката. Предвижда се и целенасочена подкрепа за центрове за върхови постижения и стартъпи, допълни Мария Габриел.

Законодателните инициативи за суровините и за чиповете се очаква да улеснят държавната помощ в сектора на европейско ниво, смята Йонко Чуклев, заместник-председател на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация.

Повече по темата можете да научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фондация Emprove с проекта си МОГА САМА гостува в Стара Загора

Представители на фондация Emprove посетиха днес Стара Загора, за да отпразнуват женската сила с програмата „Мога сама“. Събитието се осъществява с финансовата подкрепа на фондация Обществен борд на TELUS International в България, Български фонд за..

публикувано на 19.11.24 в 18:38

Ремонтни дейности променят маршрута на движение на 21 линии от градския транспорт

Община Стара Загора уведомява гражданите, че за времето от утре, 20 ноември 2024 г., до 30 ноември 2024 г., събота, се променя маршрутът за движение на определени автобусни линии. Причината е във връзка с извършването на строително-ремонтни дейности по..

публикувано на 19.11.24 в 17:50

Сграда в Болярово светва в синьо срещу злоупотребата с деца

На 20 ноември 2024 година знакова сграда в Болярово ще бъде осветена в син цвят. Датата не е избрана случайно, точно на тази дата се навършват 35 години от приемането на основополагащия международен акт за правата на детето-Конвенцията на ООН за правата на..

публикувано на 19.11.24 в 17:15

Кампанията "Чудната елха" в подкрепа на децата със СОП

В Стара Загора за шеста поредна година ще се проведе Кампанията „Чудната елха“. Организатори са обществения посредник на Стара Загора Иванка Сотирова и младите омбудсмани,. През тази година каузата, на която са се спрели младите омбудсмани  е със..

публикувано на 19.11.24 в 17:11

Национален форум в Стара Загора среща всички аспекти на медицината с хората

В Стара Загора на 22 и 23 ноември ще се проведе първото издание на националния медицински форум Medica Zagora 2024.  Събитието се организира от Община Стара Загора и е насочено към предоставяне на платформа за всички участници в системата на..

публикувано на 19.11.24 в 17:07

"Аз съм Рада" информира и помага за предпазване от насилие

Проектът „Рада казва „не“ на насилието“ за  превенция и по-добра информираност относно насилието беше представен на пресконференция днес от старозагорския „Зонта клуб", които са негови инициатори и организатори. Проектът стартира на 1 ноември, ще..

публикувано на 19.11.24 в 16:41

Осъдиха затворнички за нападение на надзирателки в женския затвор в Сливен

 Две затворнички са осъдени за нападение на надзирателки в женския затвор в Сливен, съобщават от Синдиката на служителите в затворите в България. Нападението е извършено на 20 декември 2020 година в киносалона на затвора. При нападението тогава са..

публикувано на 19.11.24 в 15:46
Снимка: Христо Христов

Рекордно количество наркотици заловиха на ГКПП „Лесово“.

Рекордно количество наркотици бе заловена тази нощ на ГКПП „Лесово“. Новината съобщи на брифинг Антон Златанов, директор на Гранична полиция и уточни, че са заловени  125 кг амфетамини и 10 кг марихуана в камион пътуващ от България за Турция. Задържан..

публикувано на 19.11.24 в 15:02

Предлагат по-висока такса смет и в Стара Загора

В община Стара Загора също се предвижда  увеличение на таксата за битови отпадъци за граждани и фирми през 2025 година. Това става ясно от публикуваното на сайта на Общината проектно предложение от кмета Живко Тодоров, което трябва да бъде разгледано..

публикувано на 19.11.24 в 14:25

Сушата в България дава отражение и върху добивите от шафран

По-ниски добиви през настоящата година отчитат производителите на шафран в България. "Червеното злато", както и известен шафрановият минзухар у нас, подобно на редица други земеделски култури страда от засушаването в региона. Това коментира председателят на..

публикувано на 19.11.24 в 14:21