Тази година Денят на народните будители е сякаш своеобразен личен празник за СУ „Екзарх Антим Първи“ в Казанлък. Причината е, че през ноември преди 185 години първото новобългарско светско училище в Калпакчийската махала е отворило врати за българчетата в града на розите. Заслугата за това е на най-богатия търговец тогава Христо Николаевич Кироглу / Хината/, който решава да напусне градчето и да замине да живее в Одеса, Русия. Но на тръгване решава да дари на чорбаджиите и съгражданите си школо, което да бъде в имота на църквата „Успение на Пресвета Богородица“, където дотогава даскал Тачо Мангата учи малчуганите в килийното училище по „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон. За благородното дело дарил 2 500 рубета за строежа и 15 000 златни гроша за издръжка на учителите. Разбрали за откритото първо светско новобългарско училище в Габрово от Васил Априлов в 1835 г., местните чорбаджии искат същото училище за наследниците си и канят най-добрия възрожденски учител – Неофит Рилски да стане даскал в града. Той преподавал по модерната за тогавашното време взаимо-учителна метода или по Бел – Ланкастъровата система.
Тогавашният аянин на града решил да се съревновава в Христо Хината и дал разрешение за строежа, дарил средства за това и разрешил на българите да секат в чергановската гора, която била негова собственост за строителен материал. За две години училището било построено по чертежа на Неофит Рилски, за да отговаря на изискванията на новото време и изпратил за даскал – своя приятел Аверкий поп Стоянов .
Така, от 1837 г. до днес – след много драматични събития, промени и различни имена – първото светско училище в Казанлък 185 г. стои в центъра, в църковния имот на някогашната Калпакчийска махала с името „Екзарх Антим Първи“, като ревностен пазител на българския дух, традиции и постижения в българското образование и стремеж за прилагане на новостите на модерния и технологичен 21-ви век.
" Не бива да забравяме всички онези българи, които са дали всичко от себе си за да ни ма днес и да ни има в бъдеще. Не бива да забравяме да прави добро и да запалваме светлинка в очите на поне един човек И да предаваме доброто и знанието за всички онези българи, които честваме днес", каза по повод днешния Ден на будителите Станимира Вълчева.
А възпитаниците на училището нареждат до светлите личности на Паисий Хилендарски, Васил Левски и Христо Ботев и имената на днешните си учители. "Достойно място в пантеона на будителите отдават и на своите съгражданки - Мария Константинова, дарила 30 000 лв. на училището след като загубила съпруга и децата си и така станала майка на всички казанлъшки деца, както и Тодора Бакърджиева - безстрашната казанлъчанка, станала куриер на Апостола , срещала се и с Воеводата Ботев.", допълва с гордост своята учителка Елена Николаева.
С тази интересна част за началото на най-старото новобългарско училище в старозагорско, в Деня на народните будители ви срещаме с Елена Николаева от 11“б“ и със Станимира Вълчева, учителка по история в СУ „Антим Първи“, за да ни разкажат за музея и стем-центъра в училището, за имената и постиженията, с които се гордеят днес бивши и настоящи възпитаници и учители на училището.
В звуковия файл чуйте какво споделиха представителите на СУ „Екзарх Антим Първи“ в предаването „Репортер“ на Радио Стара Загора в Деня на народните будители.
Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота. В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..
На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..
Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...
Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия. "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..
Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..
В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..
В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..
Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн. Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..
Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..
Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net