През 2023 година в Ямбол ще бъде издигнат бюст-паметник на Иван Параскевов, по чиято идея е създадено Браилското знаме, първообраз на националния ни трибагреник. Монументът ще се намира на крайречната улица, която вече носи неговото име с решение на от последната сесия на Общински съвет – Ямбол. Тя се простира от бензиностанция "Шел" до улица "Атанас Кратунов". Идеите са на ръководството на Община Ямбол, като целта е по този начин още веднъж да се напомни за приноса на Ямбол към славното българско минало, съобщават от пресцентъра на община Ямбол.
Иван Параскевов е роден около 1821 г. в Ямбол. Той е едно от петте деца на Параскев Петков и х. Ангелина. Заможното за времето си семейство се препитава със земеделие и скотовъдство. Две от трите момчета, Иван и Панайот, растат буйни и будни младежи, които често преминават Каргонския мост и открито демонстрират независимост и свободолюбив дух в турския квартал на града. След една подобна демонстрация с коне ямболският аянин решава да ги арестува. Братята избират емиграцията в чужбина вместо затвора и отплават за Одеса с френски параход от Бургас.
Макар и далеч от родината, Иван Параскевов не забравя Ямбол и Отечеството. Домът му в Браила се оформя като център на патриотична деятелност.
Патриотичната дейност на Иван Параскевов е особено активна по време на подготовката на Освободителната война от 1877 – 78 г., припомнят от община Ямбол. На идеята да се изработи знаме от браилските граждани за някоя от опълченските дружини откликва спонтанно и поема всички материални разходи по ушиването му. Той предлага и макета на знамето, което представлява бял, зелен и червен плат, разположени хоризонтално. Изработването му е възложено на 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стилияна.
Върху зеления цвят Стилияна извезва със златна сърма лъвче, с височина от около 60 см. За прототип е взето лъвчето от въстанически калпак от Брацигово. Над короната на лъва е извезано "България", а под него, върху червения плат "С божията помощ и със славата на руского царя, напред". Отдолу, в края на знамето, има подпис "Ст. Параскевова, Браила, 1877 г." Неизвестно кога и от кого подписът на Стилияна е изрязан от оригинала и сега го няма.
В края на април 1877 г. работата по изработването на знамето е приключена.
На 8 май 1877 г. Иван Параскевов и дъщеря му Стилияна го предават лично на главнокомандващия Николай Николаевич, който обещава да го връчи на някоя опълченска дружина. Стилияна получава императорски подарък – златно кръстче и предложение за постъпване в пансион за благородни девици в Санкт Петербург, тактично отклонено от Иван Параскевов.
По политически и бюрократични причини знамето реално не участва във военните действия. След приключване на войната цялата страна е залята с трицвети. А през март 1879 г., един от близките на Параскевови го внася в залата, където заседава Учредителното събрание във Велико Търново. Всички депутати го посрещат със ставане на крака и на 26 март 1879 г. чл. 3 от Търновската конституция го определя като "българското народно знаме".
След Освобождението семейство Параскевови напуска Браила и преминавайки за кратко през Ямбол, се заселва в София.
На 3 юли 1895 г., след като научава за съсичането на Стефан Стамболов, Иван Параскевов получава мозъчен удар и на 16 ноември 1895 г. умира. Погребан е в старата алея "Архангел Михаил" в Централните софийски гробища.
Работилница за мартеници и официалното откриване на Зоозанималня ще зарадва старозагорци на 1 март в Зоопарка. На събитието ще присъства Баба Марта, която ще раздаде подаръци на малките посетители. Те ще имат възможността да кръстят малките..
Собствениците на кучетата, които нападнаха две жени в Казанлък са задържани, информират от прокуратурата. Животните са причинили средна телесна повреда на 61-годишна жена, а нараняване на друга жена на 64 години. До настоящия момент на..
Продължават обучения за повишаване на гражданската и политическа култура, организирани от сдружението „Бъдеще за Главан“ в селото. За възможностите пред село Главан и бъдещето на комплекс „Марица Изток“ ще говорят инж. Симеон Белорешки и..
Седма национална кампания за безплатни консултации организират през март логопедите в страната. Близо 95 са специалистите, които вече са се включили в организацията и могат да бъдат потърсени от желаещите, включително в Стара Загора и Казанлък..
С ритуал по издигане на Националното знаме ще започне честването на Деня на Освобождението в Хасково, съобщават от пресцентъра на Общината. Церемонията ще се проведе на площад “Общински“ от 11:00 часа и в нея ще вземат участие Военно формирование..
През последната седмица са се увеличи значително случаите на пострадали старозагорци със счупвания на крайниците и с травми на главата. На ден през Спешното приемно отделение на Университетската болница в Стара Загора преминават по трима-четирима..
Община Болярово ще направи ремонт на сградата на дома за възрастни хора в с. Воден. Сумата е на стойност около 5 млн. лв. , осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. Условията при които са настанени възрастните хора са много добри – по..
Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн. лв...
250 домакинства в Стара Загора ще получат нови екологични и енергийно ефективни топлоуреди, като се разделят със старите печки на дърва и въглища, съобщават от пресцентъра на Общината. Кандидатите за подмяна на топлоуредите са се отзовали на..
Близо 700 кукери от цялата страна ще гонят злите сили на 15 март в Стара Загора. Двайсет и четвъртото издание на Фестивала на маскарадните игри ще се проведе в Античния форум „Августа Траяна“. Събитието ще започне в 9:30 часа с шумно дефиле,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net