През 2023 година в Ямбол ще бъде издигнат бюст-паметник на Иван Параскевов, по чиято идея е създадено Браилското знаме, първообраз на националния ни трибагреник. Монументът ще се намира на крайречната улица, която вече носи неговото име с решение на от последната сесия на Общински съвет – Ямбол. Тя се простира от бензиностанция "Шел" до улица "Атанас Кратунов". Идеите са на ръководството на Община Ямбол, като целта е по този начин още веднъж да се напомни за приноса на Ямбол към славното българско минало, съобщават от пресцентъра на община Ямбол.
Иван Параскевов е роден около 1821 г. в Ямбол. Той е едно от петте деца на Параскев Петков и х. Ангелина. Заможното за времето си семейство се препитава със земеделие и скотовъдство. Две от трите момчета, Иван и Панайот, растат буйни и будни младежи, които често преминават Каргонския мост и открито демонстрират независимост и свободолюбив дух в турския квартал на града. След една подобна демонстрация с коне ямболският аянин решава да ги арестува. Братята избират емиграцията в чужбина вместо затвора и отплават за Одеса с френски параход от Бургас.
Макар и далеч от родината, Иван Параскевов не забравя Ямбол и Отечеството. Домът му в Браила се оформя като център на патриотична деятелност.
Патриотичната дейност на Иван Параскевов е особено активна по време на подготовката на Освободителната война от 1877 – 78 г., припомнят от община Ямбол. На идеята да се изработи знаме от браилските граждани за някоя от опълченските дружини откликва спонтанно и поема всички материални разходи по ушиването му. Той предлага и макета на знамето, което представлява бял, зелен и червен плат, разположени хоризонтално. Изработването му е възложено на 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стилияна.
Върху зеления цвят Стилияна извезва със златна сърма лъвче, с височина от около 60 см. За прототип е взето лъвчето от въстанически калпак от Брацигово. Над короната на лъва е извезано "България", а под него, върху червения плат "С божията помощ и със славата на руского царя, напред". Отдолу, в края на знамето, има подпис "Ст. Параскевова, Браила, 1877 г." Неизвестно кога и от кого подписът на Стилияна е изрязан от оригинала и сега го няма.
В края на април 1877 г. работата по изработването на знамето е приключена.
На 8 май 1877 г. Иван Параскевов и дъщеря му Стилияна го предават лично на главнокомандващия Николай Николаевич, който обещава да го връчи на някоя опълченска дружина. Стилияна получава императорски подарък – златно кръстче и предложение за постъпване в пансион за благородни девици в Санкт Петербург, тактично отклонено от Иван Параскевов.
По политически и бюрократични причини знамето реално не участва във военните действия. След приключване на войната цялата страна е залята с трицвети. А през март 1879 г., един от близките на Параскевови го внася в залата, където заседава Учредителното събрание във Велико Търново. Всички депутати го посрещат със ставане на крака и на 26 март 1879 г. чл. 3 от Търновската конституция го определя като "българското народно знаме".
След Освобождението семейство Параскевови напуска Браила и преминавайки за кратко през Ямбол, се заселва в София.
На 3 юли 1895 г., след като научава за съсичането на Стефан Стамболов, Иван Параскевов получава мозъчен удар и на 16 ноември 1895 г. умира. Погребан е в старата алея "Архангел Михаил" в Централните софийски гробища.
Първото представление на операта "Цар Калоян" в Стара Загора се отлага заради лошите метеорологични условия. Спектакълът трябваше да започне в 21:00 ч. на откритата сцена на Античния форум. Премиерата се отлага за 18-и юли, петък, без промяна в..
На 18 юли, петък , президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев ще посети военния завод „Арсенал“ в Казанлък. В рамките на посещението държавният глава ще се срещне с ръководството на предприятието и ще се запознае с..
Автомеханик е пострадал при трудова злополука в Сливен. Той е с обгаряния по тялото и ръцете е откаран този следобед в Клиниката по изгаряния в Пловдив, каза БНР д-р Тодор Суванков, началник на Спешното отделение. Работникът е обгорен от горещ антифриз..
В края на май следващата година трябва да приключи обновяването на сградата на община Стара Загора. Финансирането е по плана за възстановяване и трябва да бъде спазен срока. Това обяви Евгени Лишев, управител на фирмата-изпълнител на ремонта. Той..
Окръжният съд в Хасково потвърди решението от първа инстанция на съда в Свиленград и пусна под гаранция от по 6000 лева двамата обвиняеми за фабриката за цигари край свиленградското село Момково. Прокуратурата настояваше за по-тежки мерки за..
Благотворителна кампания в помощ на млада жена започнаха няколко деца от Болярово. Пламена, Никол, Нелина, Ивайла и техните приятелки замениха детските игри с нещо много по-ценно – искрена любов и подкрепа за своята съгражданка Стела, която се бори за..
Вече е започнало умъртвяването на стадото от близо 1000 овце в казанлъшкото село Шейново, където беше открито огнище на шарка по дребните преживни животни. Напрежение сред местните няма, самите стопани са подали сигнал за заболяването...
Община Павел баня се включва в кампанията на Министерство на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве под надслов: „С един клик ти контролираш системата“, съобщават от администрацията. На 18 юли 2025 г. (петък) на..
Отстранен в техническият проблем, който стана причина временно да се прекрати приемът на отпадъци от опаковки на площадката за разделно събиране в кв. „Железник" в Стара Загора, съобщиха от общинския отдел „Екология, озеленяване и гори". Повредата на..
Кражба на пари и множество документи беше разкрита само за часове от полицията в Стара Загора. Вчера около 10.30 часа във Второ РУ-Стара Загора, е получено съобщение от 56-годишен мъж, че на улица в Стара Загора, му е извършена кражба на чанта за лаптоп,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net