През 2023 година в Ямбол ще бъде издигнат бюст-паметник на Иван Параскевов, по чиято идея е създадено Браилското знаме, първообраз на националния ни трибагреник. Монументът ще се намира на крайречната улица, която вече носи неговото име с решение на от последната сесия на Общински съвет – Ямбол. Тя се простира от бензиностанция "Шел" до улица "Атанас Кратунов". Идеите са на ръководството на Община Ямбол, като целта е по този начин още веднъж да се напомни за приноса на Ямбол към славното българско минало, съобщават от пресцентъра на община Ямбол.
Иван Параскевов е роден около 1821 г. в Ямбол. Той е едно от петте деца на Параскев Петков и х. Ангелина. Заможното за времето си семейство се препитава със земеделие и скотовъдство. Две от трите момчета, Иван и Панайот, растат буйни и будни младежи, които често преминават Каргонския мост и открито демонстрират независимост и свободолюбив дух в турския квартал на града. След една подобна демонстрация с коне ямболският аянин решава да ги арестува. Братята избират емиграцията в чужбина вместо затвора и отплават за Одеса с френски параход от Бургас.
Макар и далеч от родината, Иван Параскевов не забравя Ямбол и Отечеството. Домът му в Браила се оформя като център на патриотична деятелност.
Патриотичната дейност на Иван Параскевов е особено активна по време на подготовката на Освободителната война от 1877 – 78 г., припомнят от община Ямбол. На идеята да се изработи знаме от браилските граждани за някоя от опълченските дружини откликва спонтанно и поема всички материални разходи по ушиването му. Той предлага и макета на знамето, което представлява бял, зелен и червен плат, разположени хоризонтално. Изработването му е възложено на 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стилияна.
Върху зеления цвят Стилияна извезва със златна сърма лъвче, с височина от около 60 см. За прототип е взето лъвчето от въстанически калпак от Брацигово. Над короната на лъва е извезано "България", а под него, върху червения плат "С божията помощ и със славата на руского царя, напред". Отдолу, в края на знамето, има подпис "Ст. Параскевова, Браила, 1877 г." Неизвестно кога и от кого подписът на Стилияна е изрязан от оригинала и сега го няма.
В края на април 1877 г. работата по изработването на знамето е приключена.
На 8 май 1877 г. Иван Параскевов и дъщеря му Стилияна го предават лично на главнокомандващия Николай Николаевич, който обещава да го връчи на някоя опълченска дружина. Стилияна получава императорски подарък – златно кръстче и предложение за постъпване в пансион за благородни девици в Санкт Петербург, тактично отклонено от Иван Параскевов.
По политически и бюрократични причини знамето реално не участва във военните действия. След приключване на войната цялата страна е залята с трицвети. А през март 1879 г., един от близките на Параскевови го внася в залата, където заседава Учредителното събрание във Велико Търново. Всички депутати го посрещат със ставане на крака и на 26 март 1879 г. чл. 3 от Търновската конституция го определя като "българското народно знаме".
След Освобождението семейство Параскевови напуска Браила и преминавайки за кратко през Ямбол, се заселва в София.
На 3 юли 1895 г., след като научава за съсичането на Стефан Стамболов, Иван Параскевов получава мозъчен удар и на 16 ноември 1895 г. умира. Погребан е в старата алея "Архангел Михаил" в Централните софийски гробища.
Добрите практики, които Община Стара Загора вече реализира в съвместния си проект с УНИЦЕФ за социалната адаптация и образователната подкрепа на семейства от Украйна и непридружени деца бежанци, бяха представени днес в София от зам.-кмета Павлина..
130 противоградови ракети е използвала Регионалната дирекция „Борба с градушките“ в Старозагорска област срещу супер клетката на 24 май, в резултат на която върху няколко старозагорски села се изсипа градушка. Това обяви директорът на полигона в..
Над една трета от пълнолетните българи не планират или нямат възможност да почиват това лято . Това показват данните от ново изследване на социологическата агенция „Мяра“, проведено в средата на май. Според Яница Петкова от екипа на..
Общинската администрация трябва да изготви предложение за преобразуване на Комплексния онкологичен център в Стара Загора чрез обединение с Университетската болница „Проф. Стоян Киркович“. Това решиха на съвместно заседание общинските съветници от..
За 18-а поредна година в рамките на Празниците на розата Казанлък ще е домакин на националното надиграване „Тъпан бие, хоро се вие“. Фолклорното празненство е по традиция в съботния ден. То ще започне на 31 май от 16 часа, а пъстрите хора на..
Хасковска област е на първо място по издадени еднодневни трудови договори, съобщи директорът на Инспекцията по труда Кирчо Кирев. Общо 18 272 такива образци са издадени от началото на годината до края на април. Наетите с еднодневни трудови..
Екип от отдел „Туризъм“ към Община Стара Загора участва в международно обучение в Италия, организирано от Тракийски туристически район по програма Erasmus+ . Темата на проекта е „Повишаване на компетенциите на експерти туристическа информация“. Това..
16 на брой са актовете за установяване на административно нарушение, издадени от съвместните проверяващи екипи на Звено „Инспекторат“ и група „Общинска полиция“ към Община Стара Загора. Наложените глоби са за периода от 19-ти до 26-ти май 2025 г...
С тържествено посрещане на училищното знаме и вълнуващо изпълнение на стихотворението „Тихият пролетен дъжд“ от Николай Лилиев започна концерт-спектакълът по повод 50-годишнината на Единадесето основно училище в Стара Загора. Сцената оживя с духа на..
Първично възникнало огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в тополовградското село Орлов дол в област Хасково, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните. Заболяването е установено в лично стопанство с 11 овце, след..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net