„Правим анализ на актуалното състояние на ситуацията на въглищните райони в преход и по-специално сравнителен анализ между Перник и Гълъбово. Страховете на местните хора в района на комплекса „Марица-изток“ са изключително големи и те са оправдани. От тази гледна точка много е трудно да намерим разбиране, когато им предлагаме някаква алтернативна възможност.“, казва Гавраилов.
По думите му комуникационна стратегия от страна на държавата на практика липсва.
„И това носи допълнителен страх сред местните хора, защото те всеки ден чуват нови и нови послания, които си противоречат, а на практика държавата липсва от този процес – да формира нагласите и да поведе процеса, за ад има и конкретни резултати в един момент“, обясни Гавраилов.
„Област Смолян също преживя подобна трансформация в годините, когато бяха затворени мините там и впоследствие образованието се превърна в основен фокус на местната общност. Последните няколко години област Смолян дава изключително високи резултати във външното оценяване в средното образование и студентите, които идват от Родопите имат амбиция да се върнат в своя район и да го променят. Аз се надявам да има повече студенти от вашия регион, които да мислят по същия начин“, разказа Гавраилов.
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Владимир Митев, репортер в Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..
2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net