В последната неделя на ноември отбелязахме и Деня на народната памет. На 27 ноември през злокобната за народа ни 1919 година е подписан Ньойският мирен договор, който окончателно и безмилостно разпокъсва българското етническо землище. България завинаги губи Беломорския си излаз, румънската окупация на Добруджа е потвърдена, Македония също остава под чужда власт, а Западните покрайнини са погълнати от Кралството на сърби, хървати и словенци. Стотици хиляди българи бягат в пределите на свободна България, а още повече остават извън нея и десетилетия наред търпят тормоз и унижение. Несправедливостта на този акт на международното право се доказва от отказа на Американския конгрес да го ратифицира. От 1996 г. този ден по инициатива на Общонародното сдружение "Мати Болгария" се чества като Ден на народната памет, за да напомня на поколенията за трагедията, но и да напомня за героизма и непримиримостта на предците им в отстояването на националните идеали.
Специален гост в ефира на Радио Стара Загора и предаването "Моята неделя" беше краеведът Снежана Маринова, носител на плакет "Свети Климент Охридски" за изключителен принос в библиотечната и родокраеведческата дейност в Стара Загора.
В момента дългогодишният директор на РБ "Захари Княжески" наред с изследванията си в областта на краезнанието, работата върху нови книги е и администратор на групата "Наш"та Заара нийде я няма - Атанас Тр. Илиев(1852-1927) за Стара Загора", където публикува любопитни, малко познати или напълно забравени факти, снимки, реклами, истории и имена от паметта на града. Тя е един от съавторите на сборника "На този ден...130 години от живота на Стара Загора". С нейно участие е издаден и луксозен двуезичен албум "Стара Загора и старозагорци в пощенски картички и снимки от края на XIX до средата на XX век" и друг "Стара Загора и Старозагорска област", а по време на срещата ни в ефира пристигна и вестта, че вече е отпечатана и поредната книга в съавторство с проф. д-р Светла Димитрова "Мозайка от миналото на Стара Загора". Навярно, някой от вас си спомнят, че преди месеци тя беше разпространена в PDF формат: https://www.infoz.bg/region/stara-zagora/9594-mozaika-ot-minaloto-na-stara-zagora.
В Деня на народната памет фокусирахме разговора си към семейството и рода. "Моето семейство е малко. Аз съм единствена дъщеря. Баба и дядо са бежанци от Одринска Тракия. Буквата с която започва името ми е на дядо Стойко, загинал при трагичен инцидент. От баба си знам, че са имали хубава къща, много земя и стада, но подобно на хилядите бежанци и те са тръгнали с една бохча в ръката", започва да реди броеницата на спомените си краеведът Снежана Маринова. "Съжалявам, че когато баба ми разказваше не съм записвала. Спомням си, че в нейната стая имаше железен креват с красиво изрисувани табли. Освен това баба имаше маса с чекмедже, което се заключваше. В него съхраняваше най-ценните си неща. Една кутия с дрънкулки, снимки и няколко документа криеше баба в това чекмедже и за мен беше голямо вълнение да го видя отключено."
Какви истории отключиха думите на нашата неделна среща, може да чуете в прикачения звуков файл. В него ще намерите насоки как да направите родословно дърво, ако проявявате интерес към миналото на предците си, ще се информирате защо е важно да бъдем ревностни пазители на семейните си албуми, снимки, документи, вещи и книги, които са част от националната ни история, ще се учудите, че Стара Загора освен град на поети, художници, музиканти, прави улици и липи в недалечното минало е град познат със своите прочути... лекари.
Краеведът Снежана Маринова е човек отдавна получил признанието на старозагорци. Като един от най-ревностните пазители на документалната памет и културното наследство на осемхилядолетна Стара Загора тя пожела да не попадаме в плен на Алцхаймер и не губим паметта си, защото от нашето отношение към миналото, от желанието ни за разговори с децата и внуците, зависи съхраняването на националната ни памет.
Завърши Вторият Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня. Бяха връчени и наградите на отличените представления. Тази година голямата награда е за комедията “Неделя сутрин”. Решението взе журито в състав: Ивелин Керанов –..
Как се случват мечтите - отговор на този въпрос може да ви даде едно момиче, изтъкано от мастило. Всъщност, момичето е абсолютно реално. Тя е на 18 години, от Стара Загора и за крехката си възраст е преживяла вече 19 операции. Трудностите не са..
В Стара Загора започват Дни на планинарското и екстремно кино. 9 от най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат прожектирани в Регионална библиотека "Захарий Княжески" от 31.03. до 02.04. Банскофилмфест е..
Художествена галерия Казанлък представя ретроспективна на Елена Карамихайлова . Една от най-изтъкнатите художнички от следосвобожденската ни епоха е определяна за първата жена с ярко присъствие в историята на българското изобразително изкуство...
„Голямата шапка“ е премиерното заглавие на старозагорския куклен театър, с което малките зрители ще преминат моста между България и Япония. Спектакълът е по мотиви от японската народна приказка „Химе и голямата шапка“. „Голямата шапка“ е..
Десет спектакъла ще бъдат представени по време на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“, от 22-ри до 26-и април в Ямбол. Това съобщи за Радио Стара Загора Елена Дойчева, директор на ямболския Държавен куклен театър (ДКТ)..
150 деца на възраст от 4 до 14 години са подали заявление за участие в конкурса "Чудонемирчета" в Казанлък, съобщи за Радио Стара Загора Теодора Георгиева, директор на общинска библиотека "Искра". Конкурсът е част от Чудомировите празници, посветени..
Необичаен подход за представяне на операта „Риголето“ предложи Държавна Опера Стара Загора днес на младата публика. Ученици от три паралелки на СУ "Максим Горки", изучаващи испански език, и една англоезична от ГПЧЕ "Ромен Ролан", изслушаха..
Гергана Вълкова е художничка. Тя непрекъснато твори. Има потребност да създава нови картини, да представя познати места по свой начин, да участва в изложби. Има ученици от най-различни възрасти. И всички до един влюбени, в изобразителното..
Фондация "Артин Азинян", Казанлък, спечели проект за Национален конкурс на тема "Нарисувай стих" . Финансирането е 11 500 лева, осигурени от Национален Фонд "Култура". Конкурсът е адресиран към учениците от 5 до 12 клас в общообразователните и профилирани..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net