Главен асистент Калина Радева е преподавател по хидрология в СУ "Свети Климент Охридски". Тя говори за редица проблеми, касаещи водните ресурси и качеството на водата в страната ни, както и в глобален мащаб, за промените, които поражда недостигът на вода на Земята.
"България е сравнително обезпечена на водни ресурси. Над 80% от от тях обаче се формират извън страната. Това създава несигурност като цяло. Средногодишното количество на глава от населението без река Дунав е около 2300-2500 кубически метра на човек, за Европа този показател е 5000 кубически метра. Има диспропорция при нас. Дефицитът на вода в България се дължи на липсата и на определени места, а и доброто и качество. Над 70% от водите у нас се използват за индустриални нужди. Това води до рискова ситуация, защото и недотам големи промени във водния баланс на страната може да доведе до проблеми в отделни региони. Примерът за 2022 година е град Омуртаг.
Замърсяването също е проблем. На много места канализационната мрежа е стара и води до пропускане на отпадъчни води. Често изградените пречиствателни станции имат нужда от реконструкция. Това като цяло е водната бариера в различните и аспекти. Дефицитът на вода води и до миграция на населението глобално. Имаме предвид мигранти, свързани с природната среда. Един от факторите е именно дефицитът на вода.
Засушаванията и наводненията също са значим проблем. Очакванията са поради нарастването на честотата на екстремните природни явления екологичните бежанци да достигнат 1,2 млрд. души до 2050 г. Причините са измененията в климата, като става въпрос за миграции не само извън пределите на дадена държава, а и в рамките на самата държава. Водните ресурси са част от екологичната сигурност на страната, която включва отделни компоненти. Държавата е длъжна да осигури защита и да предотврати проблемите свързани с водната сигурност. Трябва да се вземат превантивни мерки, за да се гарантира водната сигурност на страната“. заяви пред Радио Стара Загора главен асистент Калина Радева, преподавател по хидрология в СУ „Свети Климент Охридски“.
На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net