Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Гайдаров, регионален мениджър на германска компания, глобален лидер в доставката на компоненти и решения за възобновяема енергия

Ограничения спъват домакинствата за ВЕИ мощности

България има потенциал за слънчеви електроцентрали

| обновено на 13.01.23 в 15:55
Снимка: Личен архив

Множество ограничения не позволяват на българските домакинства да кандидатстват по предложените по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) мерки за безвъзмездно финансиране за два вида системи за битово ползване – за затопляне на вода, както и за производство на електричество от фотоволтаични системи. Това коментира енергийният експерт Димитър Гайдаров. Той изрази надежда, че до крайния срок за обществено обсъждане на мерките 23-ти януари са възможни корекции. Гайдаров подчерта, че предвиденaта субсидия от 15 000 лв. е недостатъчна за изграждане на мощност от 10 KW. Необходимо е доплащане, а средства няма да се предоставят авансово, тоест гражданите ще трябва да платят сами инвестицията във фотоволтаична система за лично ползване. Вложените пари ще се възстановяват едва след обследване на вече изграденото и действащо съоръжение. Допустими са кандидати, обитаващи собствено еднофамилно жилище или собствено жилище в многофамилна сграда, апартамент. Жилището, с което се кандидатства, трябва да е основно на кандидата и да заменя неефективен източник на топлинна енергия (печка, котел, камина и др.) на твърдо гориво (дърва, въглища и др.).

Безвъзмездно финансиране по ПВУ до 1 милион лева ще могат да получат фирмите за инсталиране на фотоволтаични системи за производство на ток за собствени нужди и за съхранението му, каза в отговор на въпрос събеседникът.

По думите на Гайдаров България има огромен потенциал за развитие на слънчеви електроцентрали. Германски предприемачи проявяват инвеститорски интерес към строеж на такива мощности у нас. Търсят се терени с площ над 200 дка.

През седмицата Народното събрание задължи служебния кабинет да започне преговори с Европейската комисия за промени в ПВУ,  за да се запазят въглищните централи в следващите 15 години. Според приетото решение до края на март правителството трябва да поиска и получи положителна оценка от Еврокомисията за отпадане на поетия ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% и продължаване работата на централите от Маришкия басейн без ограничения до 2038 година. Според госта подобно решение ще забави зеления преход на България и допусна намаляване или директно спиране на евросредствата за страната.

В световен мащаб се отчита засилен интерес към ВЕИ и секторът е в подем. Войната в Украйна и последвалата криза накараха хората да се замислят за енергийната си независимост, която е напълно постижима, смята Димитър Гайдаров.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нови реалности в отношенията САЩ – ЕС след избора на Доналд Тръмп

„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..

публикувано на 14.11.24 в 16:53
Радослав Балкански и Деница Димитрова

Лидерите на Млада Загора: Работим много и търсим още съмишленици

Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..

публикувано на 14.11.24 в 16:48

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36

90 години Ротари в България отбелязват тази вечер в Казанлък

Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..

публикувано на 11.11.24 в 13:32

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29