По повод 110-годишнината от Балканската война днес в павелбанското село Виден бе открита паметна плоча на полковник Васил х. Илиев, разположена върху фасадата на Кметството.
Тържествата в селото започнаха с празничната утринна служба по случай Атанасовден в храм „Св. Атанасий“, след което с военни почести се състоя и самото откриване в село Виден. Сред поднеслите цветя бяха заместник – кметовете на Павел баня Милена Кавръкова и Йордана Енева, а военният ритуал бе извършен от военна рота от 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Полковник Васил х. Илиев е достоен български офицер, участвал във войните за Обединение на България, кавалер на Ордена за храброст.
Още за него можете да прочетете тук:
Баща му, Илия Иванов, е родом от с. Карагитлии (днес Виден). Дядо Илия е бил заможен човек. Имал е много ниви, занимавал се е и с търговия. Говори се, че е имал дюкян в Цариград. Ходил е до Божи гроб и тогава става хаджи Илия Иванов. Според Васил Йоакинов Ненов, летописец на училищното дело в Карагитлии, е бил известно време учител в селото. Според едно изследване на Чудомир за този край хаджи Илия е бил ковчежник на Левски в местния революционен комитет.
Васил х. Илиев е роден на 12.10.1888 година в село Карагитлии (днес с. Виден). След завършване на основното си образование през 1903 година постъпва във „Военното на Негово Величество училище“, преминава през всички степени и през 1910 година завършва с чин подпоручик. Бие се във всичките войни на България. Най-напред взема участие в походите и боевете във войните с Турция и бившите съюзници през 1912-1913 година. Участието му във войната е добре запазено във военните архиви. На 5.10.1912 г. при обявяване на войната с Турция преминава с действащата армия границата и след три дни – 8 и 9 октомври участва в сражение при с. Юрушъ – Коюнлий заедно с първа бригада от осма Тунджанска дивизия. От 25 до 31 октомври 1912 г. командва 30 отделение на Шейновския полк в завладяването на височината Картал Тепе. От 14 ноември до 11 март 1913 г. участва в обсадата на Одрин – Южен сектор. На 11, 12 и 13 март участва в щурмуването на Одрин. След това е изпратен на Западния фронт и участва в боевете със сърбите при гр. Щип от 17 до 24 юни 1913 г. На 1 септември 1913, след приключване на военните действия е назначен на служба в Стара Загора. Съгласно Царска заповед 68 от 1.05.1920 г. се превежда от 8-ми в 10-ти артилерийски полк на длъжност домакин на полка. С височайша заповед № 22 от 1 април 1921 година майор х. Илиев е назначен за помощник командир на същото поделение. С министерска заповед № 2 от 1 януари 1923 година се обявяват наградените от НВ царя офицери и подофицери за тяхната отлична и полезна служба. Под № 270 е записано, че майор х. Илиев, Васил (трудови войски) се награждава с „Народен орден” за заслуги, IV степен. Уволнен е през 1923 г., като няколко години по-късно е възстановен като началник на Трудови войски в гр. Стара Загора на длъжност полковник. Такъв е до смъртта си през 1934 година. Умира във Военна болница в гр. София. Катафалката преминава през родното му село, където има поклонение. Погребан е в Стара Загора с военни почести. Гробът му е неизвестен.
/Заб. Материалите са взети от Централен военен архив – В. Търново./
Няма водеща версия за изчезването на 13-годишния Николай Илиев от гурковското село Конаре. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност повече от 30 часа. В издирването му през целия ден се включиха 250 души, включително доброволци от цялата страна,..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига утре, 19 декември, на посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин,..
С почетен караул от Втора Тунджанска механизирана бригада и поднасяне на венци пред паметника на Капитан Петко Войвода, старозагорци отбелязаха 180 години от рождението на големия българин. Честването бе организирано от Тракийско дружество „Одринска..
Шофьор е загинал, а двама пътници са пострадали при катастрофа, която спря движението по Околовръстния път на град Гълъбово. Инцидентът е станал около 13,30 часа. Ударили са се лек автомобил, управляван от 19-годишен мъж и тежкотоварен камион,..
Все още няма следа от 13-годишния Николай Илиев от гурковското село Конаре. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност повече от денонощие. В издирването му се включиха 250 души, включително доброволци от цялата страна. Пристигнаха и..
Меморандум за сътрудничество по отношение на опазването на "Чинията" на Бузлуджа подписаха днес областният управител на Стара Загора Методи Марков и кметът на Казанлък Галина Стоянова. По този начин остава възможността област Стара Загора да..
Лек спад на безработицата в област Стара Загора, през месец ноември, отчитат от Дирекция „Бюро по труда“ Стара Загора. Най- ниска остава безработицата в община Павел Баня, а най-висока е в община Братя Даскалови. Данните бяха представени от директора..
180 години от рождението на Капитан Петко войвода отбелязаха в Ямбол потомци на бежанци от Одринска Тракия. В знак на признателност те поднесоха венци и цветя пред паметника на „тракийци" в центъра на града. През последните десетилетия..
50-годишен мъж е задържан по обвинение, че е продал стая от къща, която не е негова собственост. Той е измамил 39-годишна жена да му плати 2000 лв. за имота, който със заповед на кмета на община Стара Загора е бил обявен за незаконен и подлежащ на..
Общинският съвет в Стара Загора прие увеличението на таксата за битови отпадъци. От предложената от администрацията план-сметка за дейностите по чистотата за следващата година стана ясно, че има недостиг от близо 5,3 млн. лв., които могат да бъдат..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net