Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Захариева от "Деца на борда":

"Зимното яке и обезопасителният колан в колата не са съвместими!"

Според новия доклад на Европейския съвет за транспортна безопасност (ETSC), който е част от „Индекс за ефективност на пътната безопасност“, 6 000 деца са загинали по пътищата на ЕС за 10 години. При почти половината от тези случаи става дума за деца, пътуващи в автомобили.

От доклада става ясно, че между отделните държави има големи разлики по отношение на безопасността на децата на пътя. Докато в някои части на Европа броят на смъртните случаи сред деца по пътищата е сведен до нула, България традиционно е на челните места по смъртност и травматизъм. У нас само през 2021 г. при ПТП са загинали 48 деца, от които 36 са били в ролята на пътници. Други 544 са ранени. ETSC отправя множество препоръки към националните правителства и ЕС, като част от тези, които касаят децата като пътници, са за:

* налагане на столчетата с ползване обратно на движението като задължителни възможно най-дълго, за предпочитане до навършване на 4-годишна възраст;

* столчета за кола да подлежат на намалени ставки на ДДС, за да бъдат по-достъпни;

* насърчаване на таксиметровите компании да оборудват колите си със столчета за кола.

Организацията "Деца на борда" впрягат сили, енергия и възможност да се борят тези неща да се случат и в България, защото споделят вярването на изпълнителния директор на ETSC, че "загубата на дете в пътен инцидент е трагедия, която никое семейство не бива да преживява" и защото всяко дете трябва да има правото да расте в безопасна среда!

Чуйте в звуковия файл повече за "Деца на борда", съвети и препоръки за безопасност от Милена Захариева:

През зимата все по-често се налага да се движим по тъмно. Като пешеходец нямаме гаранция колко наблюдателни са шофьорите във всеки един момент, нито колко добре виждат в тъмното. Без рефлектор се виждаме само на разстояние от 25-30 метра, докато с рефлектор сме видими на разстояние от 140 метра, когато автомобилът е с включени къси светлини. Преобразувано в секунди, шофьорът има 10 вместо 2 секунди за реакция, а това може да е разликата между живота и смъртта.

Повечето инциденти се случват в градовете, когато пешеходци пресичат улицата. Светлината от други автомобили, витрини и други източници на светлина се конкурират за вниманието на шофьорите и могат да затруднят виждането на облечени в тъмно пешеходци без рефлектор.

Съвет и към шофьорите - последното нещо, което искате, е да блъснете пешеходец, защото не виждате много добре. Ето защо е добре да намалите скоростта, особено преди пешеходни пътеки, около училища и детски градини, когато е тъмно и видимостта е лоша, и разбира се - да се фокусирате върху трафика, а не върху мобилния си телефон или другаде. 

Чуйте повече по темата в прикачения звуков файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29