Структурата е една от 4-те одобрени за България по програма Хоризонт за Цифрова Европа на Европейската комисия. В Стара Загора е позициониран друг такъв - Европейски цифров иновационен хъб „Загоре“, който официално беше открит в началото на седмицата.
Хъб „Тракия“ е фокусиран върху услугите, които ще бъдат предоставяни на малките и средни предприятия и на общинските администрации. Услугите са изключително в сферата на киберсигурността.
„Като освен оценка на вашата инфраструктура и на нивото на риск, на което е изложена вашата организация, било то фирма или общинска администрация, ние ще правим и т.нар. тестове за проникване. Този тест се прави от т.нар. Бял хакер, който използва своите умения за добри цели и за повишаване на нивото на сигурност. Той е част от нашия е екип и ще се опита „да пробие“ вашата система и вашата сигурност. Когато ние успеем, а ние в 99% от случаите успяваме, подготвяме доклад с препоръки как да подобрите вашата киберсигурност“, обясни Светлин Илиев. Той допълни, че ако клиента не може да изпълни препоръките, екипът в Цифровия хъб може да помогне и за това.
Светлин Илиев добави, че структурата си партнира с БАН, Пловдивски университет, УНСС, УНИБИТ, както и Българската асоциация по киберсигурност.
„Имаме и международни партньори в лицето на европейската организация по киберсигурност, както и собствен екип от 12 специалисти, които да извършват тези услуги безвъзмездно.
От следващата година влиза и Европейския акт за киберустойчивост, който регламента, че всяка цифрова услуга, която се предлага от администрация, компания или продукт трябва да премине сертификация по отоношение на киберсигурността. Ние можем да тестваме тази система и да извършим тпова сертифициране, обяснява Илиев.
Цифровият хъб ще изгради в Пловдив и киберполигон. Той е виртуална среда, в която софтуерните компании могат да тестват своите продукти по отношение на тяхната киберсигурност.
„Може да тестваме вашите експерти по кибурсигурност и може да помогнем да оцените техните умения. Може да помогнем и на академичните институции. Например на университета в Стара Загора или на тези, които изброих, да развият своите кадри, като те тренират в този киберполигон в напълно защитена и измерима среда“, обясни Светлин Илиев.
Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на..
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net