Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два основни приоритета пред България за 2023-та, вижда бизнесът

2023-та година поставя пред България две основни цели - въвеждането на единната европейска валута  от януари, догодина и приемането на страната в Шенген. Това заяви на брифинг в Стара Загора Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/. 

Според председателя на УС на АИКБ, страната ни има реални шансове от 1 януари, догодина да въведем единната европейска валута. Единственият показател, по който засега България не отговаря е бързия темп на поскъпването на живота, но според Велев вече са налице няколко серизни инструмента, с които инфлацията може да бъде забавена и овладяна. И ако за страната ни основните приоритети са еврото и Шенген, пред работодателските организации основните проблеми звучат по познат начин - - липса на работна ръка и забавяне на плащания и индексации, основно при фирмите от пътно-строителния сектор. 

"Внос на работна ръка и единият от начините за справяне с проблема на липса на кадри", посочи Велев. Свежи попълнения на пазара на труда биха могли да дойдат и чрез преструктуриране на администрацията - според работодателите към момента числеността на държавната и общенска администрация продължава да се увеличава, въпреки че населението у нас намалява. 

След Ковид пандемията една от най-големите и престижни бизнес организации възобновява разговорите и срещите по места. За да даде възможност на своите членове да сверят часовниците си, а и за да предостави ценна информация за действащите европрограми и грантове,  включително по Плана за възстановяване и устойчивост, по които родният бизнес би могъл да кандидатства. След Варна, експертите на Асоциацията днес разговарят с бизнеса под Липите. Над 10 000 фирми членуват в АИКБ, в Стара Загора тя има над 500 членове. Половин милион души са заетите в различните сектори от икономиката, представлявани от фирмите в АИКБ. 




По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гълъбовското село Обручище е близо до ТЕЦ-овете и мините на енергийния комплекс

Загубата на европейски средства не отменя ангажиментите на страната за реформи в енергетиката

България може да загуби 10-12млрд.лв. европейски средства в следващите години, ако рязко не стартира изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти. За това предупреди евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков. Той обърна внимание, че до 31 август 2026г...

публикувано на 02.10.24 в 17:02

Започна подаването на заявки за участие във фестивала "От Игнажден до Коледа - традиции и съвременност"

Седми фолклорен фестивал „От Игнажден до Коледа – традиции и съвременност“ ще се проведе на 7 декември 2024 г. в с. Дълбоки. Организатори на събитието са Община Стара Загора, НЧ „Развитие – 1878“, с. Дълбоки, НЧ „Развитие – 1918“, с. Оряховица, НЧ..

публикувано на 02.10.24 в 16:52
Д-р Генка Пейчева

Необходима е методика за остойностяване на лекарския труд

Развитие на доболничната помощ е един от основните приоритети на новото ръководство на българския лекарски съюз, каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, педиатър и инфекционист и член на Управителния съвет на съсловната организация. Тя..

публикувано на 02.10.24 в 16:28

Кампания събира добрите практики на учителите

Тенденции в поведението и нагласите на българските ученици са на фокус в тазгодишния конкурс наречен “Добрите практики на фокус”, който търси успешни примери и иновации от български класни стаи. Инициативата е организирана от фондация “Заедно в..

публикувано на 02.10.24 в 15:09
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Над 7300 кандидатстват за еднократна помощ за ученици в Старозагорско

До 15 октомври продължава приема на документи за еднократна помощ в размер на 300 лв. за семействата с ученици от първи до четвърти клас и за тези в осми клас, съобщи Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 02.10.24 в 15:06

Дискусионно студио "Младежко ехо" отваря врати в ММЦ

Нов клуб за младежи между 15 и 29 години отваря врати в Международния младежки център. Дискусионното студио  ще носи името "Младежко ехо". Да се чуят младите по между си, да коментират без притеснения, но в рамките на добрия тон и..

публикувано на 02.10.24 в 14:52

Община Хасково и ХГ „Форум“ представят „Исландия-над и отвъд“

На 3 октомври от 17.30 ч. в ХГ „Форум“ ще бъде открита изложбата на Тия Толева "Исландия - над и отвъд". Тихомира Толева - Тия е родена в Симеоновград. Художничката от години живее и рисува в Исландия. Нейната първа изложба в България е вдъхновена от..

публикувано на 02.10.24 в 13:10

Детско-юношеският танцов състав „Загорци" пожънаха успехи на фестивал в Турция и подготвят атрактивен спектакъл с филмови елементи

През септември талантливите народни танцьори от „Загорци" и техните ръководители Диляна Апостолова и Николай Апостолов се завърнаха от Бурса в Турция с почетни плакет и грамоти от III Международен фолклорен фестивал „Муданиа`2024" с организатор Галарт. В..

публикувано на 02.10.24 в 13:07

Есенните литературни дни започнаха с награждаването на победителите от XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев"

Церемония по отчитане на резултатите и награждаване на отличените участници в XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев" се проведе вечерта на 1 октомври 2024 г. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески". С това събитие се постави..

публикувано на 02.10.24 в 12:46

За първи път в Сливен ще бъдат дадени наградите "Учител на годината" и "Директор на годината"

За първи път сливенски учители и директори на училища ще бъдат отличени с награди „Учител на годината" и „Директор на годината". Наградите ще бъдат връчени в навечерието на Международния ден на учителя – 5 октомври. Наградата е учредена от община Сливен...

публикувано на 02.10.24 в 12:14