Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В еврозоната има по-ниска инфлация, да работим за присъединяване и изсветляване на икономиката

| обновено на 09.02.23 в 15:35
Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Пределните търговски надценки са практика в европейските страни и прокарват държавната политика по отношение на жизненоважни стоки, каквито са храните и лекарствата. На този фон поскъпването им у нас е драстично. В същото време в почти всички държави в ЕС ДДС за храните и лекарствата е между 2-4 пъти по-нисък от общата им ставка, тоест движи се между 5-10%. Това коментира икономистът Румен Гълъбинов. Той се обяви за данъчни промени с внасянето на Бюджет 2023 в следващия парламент. 

"Не би могло още дълго време основните приходи по ДДС да идват от потребителите на горива, храни и лекарства. Делът на ДДС като основен източник на приходи в бюджета също би могъл да бъде намален за сметка на увеличен дял на други данъци - преки или косвени. Ние имаме прекалено висока зависимост в нашия бюджет като приходна част от ДДС", отбеляза в предаването "Час пик" експертът. 


С наличните в момента възможности - и икономически, и политически България трябва да следва заложения график 1 януари 2024 година за присъединяване към еврозоната.

"За да се случи това, ние трябва наистина да имаме желание и да работим много в оставащите месеци. Когато някой не иска да свърши някаква работа, обикновено най-лесният начин е да я отложи във времето. По този начин ние не би следвало да подхождаме към членството си. Графикът не е променян, той си остава началото на следващата година. Ако искаме предоговаряне на този график за по-нататък, твърде вероятно е да се поставят и други условия и изисквания, защото самото членство в еврозоната е динамичен процес", предупреди икономистът.

Няма опасност за спестяванията. Валутният курс вече е фиксиран в Закона за валутния борд и няма законови основания да се променя. Ние имаме фиксиран валутен курс към еврото повече от 20 години (б. ред.: фиксиран курс от 1,95583 лева за 1 евро). И никой нищо няма да загуби. България има макроикономическа стабилност с курса, каквато например Хърватия нямаше. При тях куната беше свободно конвертируема валута. 

Всички държави в еврозоната се развиват по-добре икономически - стандарт на живот, покупателна способност. През миналата година инфлацията в 20-те страни от еврозоната беше почти два пъти по-ниска, отколкото в България. 

Запитан ще бъде ли гарантирана стабилността на банковата ни система, за да няма нови казуси като КТБ в бъдеще, икономистът обясни, че при присъединяване ставаме член на Банковия съюз и гаранционните механизми. Всички депозити у нас ще получат до 1 млн. евро гаранция. България ще стане равноправен член на ЕЦБ, която има водеща роля за поддържане на ценовата стабилност и лихвените нива за страните приели еврото.

Членството на България в еврозоната предполага по-голям интерес от страна на инвеститорите. В отговор на въпрос Гълъбинов бе категоричен, че присъединяването на страната ще изсветли икономиката, "ще способства за подобряване прозрачността на цялата ни търговия, по-голяма предсказуемост и за данъчните приходи". Членството дава възможност и за подобрен кредитен рейтинг и за облекчени условия, при които да се финансираме с международни заеми срещу еврооблигации. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44
Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24