Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко пъти е променяно името на върха на Свободата

Паметник на свободата
Снимка: Живко Иванов

Паметникът на Свободата  се издига на вр. Св. Никола! Върхът е носил това име от незапомнени времена. За няколко поколения той е известен като „връх Шипка“, а за поколенията от 60-те и 70-те години и като „вр. Столетов“.

  Каква е историята за неколкоратното му  преименуване припомня 93-годишният учител от Казанлък Стойко Стойков. Учителят е син на последния свещеник на църквата „Св. Иван Рилски“ в някогашното село Запалня – Потопената църква в яз. Жребчево.

 Името на св. Никола е било сред най-тачените в Розовата долина в средновековието. От най-западната част - от с.Турия и с. Розовец до Шивачево има манастири  чийто патрон е светеца: манастира в Мъглиж, между селата Козарево и Конари е имало манастир с това име  и  върхът над гр. Шипка се казва „Св. Никола“, започва разказа си г-н Стойков.

 Как се стига до първата смяна на името на върха?На 26.10.1951 г. специална комисия в Казанлък взима решение, че по религиозни причини върхът не може да носи това име повече. На 16.11. същата година Народното събрание подкрепя решението на комисията, а на следващия ден е издаден указ за преименуването. На 23-ти ноември 1951 г. е публикувано решението в Държавен вестник. Решението се взима и обнародва за 20 дни и върхът от „Св. Никола“ се преименува на „вр. Столетов“. Името бързо се налага и става популярно“, спомня си учителят.

  През 1964 г. при посещението си в България председателят на КПСС и държавен глава на Съветския съюз Леонид Брежнев на 10-ти септември пътува от Стара Загора за Паметника на Свободата. Тогава първият секретар на БКП в Казанлък Петко Влаев решава да организира „спонтанно“ посрещане на съветския ръководител. По улиците са изкарани учениците и работниците от предприятията и кортежът с официалните лица от българска и съветска страна се отправя към трибуната, останала от деветосептемврийската манифестация предния ден.  Влаев нарежда на учителя Стойко Стойков да превежда и да разказва на високия гост за българо-съветската дружба и връзките на казанлъшките предприятия със съветските. Неусетно в разказа си г-н Стойков  решил да се „изфука“ и споменал, че в името на българо-съветската дружба върхът е именуван като вр. Столетов . Тогава Брежнев попитал : С какво името на един царски генерал, реакционер и крепител на руското самодържавие е по-значимо от името на св. Никола? След този случай върхът започнал по-рядко да се споменава с името „Столетов“. А по повод 100-годишнината от боевете на Шипка,  през 1977 г. върхът бил преименуван  на вр. Шипка.

  „Но така стават два върха с едно и също име – Шипка. Първият – истинският,  от габровска страна и този на който е построен Паметника на Свободата. Ние се борим върхът с монумента да си върне името „Св. Никола“! Защото  Шипка, независимо, че е по-нисък от св. Никола, си остава  първа по себеотрицание, саможертва и родолюбие! Нямаме нужда от лъжа или да се подмазваме някому!“, развълнуван казва Стойко Стойков.

  Той припомня, че в началото, когато се взима решението за издигане на паметника на Свободата, изборът от трите върха Шипка, Орлово гнездо и Св. Никола пада върху вр. Орлово гнездо, но поради технически причини заради скалистия релеф, е предпочетен вр. Св. Никола.

 В подкрепа на историческата истина г-н Стойков припомня, че комитетът за издигане на Паметника на Свободата от 1922 до 1934 г. се нарича „Инициативен комитет за въздигане на паметник на вр. Св. Никола в Шипченската планина.“

  На 26.08.1934 г. когато се открива Паметника, той е осветен  от Старозагорския митрополит Павел, в съслужение с епископ Борис, по-късно Неврокопски митрополит, епископ Софроний, сетне  Търновски  митрополит и един руски архиепископ.

 Тогава при водосвета 100-хилядното множество пада на колене и проехтяват 101 топовни изстрела от истинския вр. Шипка, който поздравява своя събрат  вр. Св. Никола.  Поканата за участие в това тържествено събитие е за участие в освещаването на паметника на вр. Св. Никола., завършва разказа си по спомени и факти Стойко Стойков

 В звуковия файл чуйте разаказа на 93-годишния  учител Стойко Стойков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40

Старозагорката Ваня Бонева от уличен музикант до оперната сцена в Париж

Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..

публикувано на 07.02.25 в 12:46

Конкурс със стихове на Вазов организират в Болярово за 3 март

Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..

публикувано на 06.02.25 в 15:28

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40