Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителка от Панагюрище подари на старозагорци ушито от нея знаме

4
Снимка: Радио Стара Загора

Учителката Елисавета Георгиева от Панагюрище подари на Стара Загора и старозагорци знаме по повод Националния празник Трети март. 

  Знамето с размери 150 на 90 см е ушито от зелена и червена коприна, извезано със златни сърмени конци и е посветено на героизма и величието на старозагорци, изгорели в пламъците на Руско-турската освободителна война и загиналите за свободата на града и за Освобождението на страната ни през 1877-1878 г.. На лицевата му страна е избродиран  изправен лъв с корона на главата, символ на силата на старозагорци и на българския народ, а в четирите му ъгъла са избродирани златни орнаменти за украса, подсилващи величието на лъва."Върху червения плат, символ на кръвта на загиналите за свободата на майка България е извезан Паметника на Свободата, от двете му страни надписа „Вечна слава“, а над буквите два гълъба, символизиращи свободата, вярата и Бог... вярата, че България ще я има!. Над Паметника грее военния „Кръст за храброст“, орденът с който е наградено Самарското знаме", сподели Елисавета Георгиева.

 Отдолу под вечния символ на България е избродирано четиристишието от безсмъртната ода на Иван Вазов „Опълченците на Шипка“:

„..и днес йощ Балкана щом буря зафаща

помни тоз ден бурен, шуми и препраща

славата му дивна като някой ек

от урва на урва, и от век на век“

 Иван Вазов

„Следвала съм  традициите на Стара Загора – нейните символи зеления фон и лъва. Вдъхнових се по време на пандемията, когато прочетох 8 книги и една от тях бе романа „Шипка“ на Яна Язова. Прочетох и един материал за събитията в Стара Загора през юли 1877 г.“ Развълнувана от съдбата на старозагорци, Елисавета Георгиева  се захваща  с ушиването на знамето, по технологията на бродиране на предшественичката си Райна Попгеоргиева. Свързала се с историците от  Регионалния исторически музей, които й изпратили материали за събитията около Старозагорското въстание и битката за освобождението на Стара Загора.  Посвещава 8 месеца, 1009 часа за изработването на знамето, за да го дари на старозагорци на днешния национален празник Трети март.

Знамето е ушито и извезано със средства на самата Елисавета Георгиева, подобно на съгражданката й - учителката Райна Попгеоргиева.„Знамето го посветих на избитите мирни старозагорци и на загиналите 800 финландци, 3 600 румънци, 63 000 български опълченци и хилядите руски войни за Освобождението на страната ни. За мен другото име на Шипка е Свобода. Това е най-трудното знаме, което съм везала за 18 години“, призна развълнувана след връчването на знамето на кмета на Стара Загора Елисавето Георгиева.

   В звуковия файл чуйте интервюто с Елисавета Георгиева от Панагюрище, дарила знамето на старозагорци. 

62-годишната Елисавета Георгиева е шила и подарявала знамена и на други градове в страната по повод паметни дати и годишнини. За себе си казва, че е "учителка по призвание, горда българка от Панагюрище." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..

публикувано на 06.11.24 в 15:42