Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евреите в Стара Загора са живели в разбирателство с българите и другите народности

Снимка: bnr.bg

"Който спаси един човешки живот,

спасява цяла вселена"

Талмуда


 Радио Стара Загора продължава  да разказва за дейността на старозагорското духовенство и на старозагорските народни представители в защита на българските евреи от унищожение в нацистките лагери, по повод 80 години от спасяването на 50 000  български евреи.

   Еврейската общност в Стара Загора през 40-те години на миналия век е била част от населението на Стара Загора и живяла в разбирателство с българите и другите народности в града – турското малцинство и циганите. Макар да  била силно консервативна и да живеела  доста затворено. Броят  на евреите в града в началото на 20-тото столетие  бил около 450 души и нараснал до 40-те години когато започват изолацията и гоненията срещу евреите в цяла Европа,  на над 1400 д. Към тях след приемането на Закона за защита на държавата с явен антисемитски характер, се присъединяват и изселените около 115 евреи то столицата. Всички трябва да бъдат депортирани през март 1943 г.  ешелоните на смъртта в Треблинка.

  „Те живеели в собствени жилища в кв. Гебран, до църквата „Св. Троица“. Занимавали се предимно с търговия, която се предавала от поколения в еврейските семейства. През 30-те години няколко еврейски фамилии държали търговията с копринени буби. Фамилията Асса имала креватна фабрика, през 1911 г. е създадена банка „Юнион“ с капитали на няколко от най-заможните семейства на евреи.“, разказва Райна Антонова, историк в Регионалния исторически музей.

 Още през 1940 г. Видинският митрополит - дядо Неофит, роден в гр. Гълъбово, старозагорско, който е начело на Светия синод на Българската православна църква защитава правата на евреите в България. Както и правата – религиозни и граждански на всички малцинства у нас. Старозагорският владика  - митрополит Климент категорично заявява, че „всички сме чеда на Бог, и че евреите трябва да бъдат закриляни“.  Дядо Климент подчертава, че народ, който знае какво е жестокост и неправда, приел стотици братя бежанци през войните от 1912 до 1918 г., няма как да приеме такова отношение към народ, прокуден от родните му домове. Тази позиция е от 1940 г. и е отстоявана и през драматичната 1943 г. , чак до края на Втората световна война. Тя отразява и мнението и настроенията на всички старозагорски свещеници и на болшинството старозагорци.

  С изключения на някои вандалски прояви на посегателства над еврейски  магазини от младежи, членове на фашизоидната организация „Бранник“, в Стара Загора не е имало верска нетърпимост и  насилие над еврейската общност.

   „Високо образовани, много от евреите са лекари, учители, адвокати и са част от елита на старозагорското общество. Няма Общински съвет, в който те да нямат свои представители. В миналия век те имат своя  еврейска община, която подпомага бедстващи свои сънародници, както и еврейско начално училище. В него се изучавали иврит  и български език, еврейска и българска история и децата, посещаващи училището били добре образовани и продължавали обучението си успешно в другите училища в  града и страната.“, продължава разказа си Райна Антонова.

 Евреите в Стара Загора не са имали своя синагога, но първият етаж на Еврейското училище е бил използван за техните религиозни ритуали. За толерантността на старозагорци говорят в спомените си евреите, които, принудени да напуснат града, разказват, че когато след 9-ти септември 1944 г. се връщат в града – намират и получават продадените си на безценица имоти имущество или под надзора на българските си съседи, обратно без посегателства върху тях.

  „Сградата на някогашното еврейско училище стои и до днес, с малки преустройства. Когато почти всички еврейски семейства заминават за новосъздадената държава Израел през май 1948 г. , тя е предоставена на Градската библиотека за няколко десетилетия. Днес в нея се помещават зала за фитнес и пицария“, завършва разказа на историка Райна Антонова.

 В днешно време в Стара Загора живея около 60-ина наши сънародници с еврейски произход или с еврейска кръв във вените си, според Красимира Готева, председател на Еврейското дружество "Шалом4 в Стара Загора. 

 В звуковия файл чуйте интервюто за присъствието на еврейската общност в Стара Загора  с Райна Антонова, уредник "Нова история" в РИМ Стара Загора.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Петър Ганев

Ползата от приемането на еврото е по-голямата стабилност

Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..

публикувано на 08.07.25 в 09:07
Павлина Делчева

Пет частни дома за възрастни хора в община Стара Загора предоставят добри условия

210 души ще могат да се възползват от нова социална услуга, предоставяна от Община Стара Загора за хора, които се нуждаят от личен асистент, но не попадат в целевите групи, обслужвани до момента. Услугите ще  бъдат предоставяни почасово от..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

Зърнопроизводителите работят под голям натиск - от страна на времето и на пазарните условия

Жътвата на зърнените култури вече е в разгара си, след като прибирането на пшеницата започна. Развитието на посевите през пролетта премина през сериозни климатични сътресения, затова очакваните добиви са доста разнородни в зависимост от това..

публикувано на 03.07.25 в 14:49

Симона Петрова - една мис с мисия да спасява животи

Мис България 2024 Симона Петрова даде старт на националната дарителска кампания „Спаси живот“, насочена към осигуряването на автоматични външни дефибрилатори (AED) за всяко училище в страната. Началото бе поставено символично от родния ѝ град..

публикувано на 03.07.25 в 10:03

За Земята: Малки навици срещу огромно замърсяване с пластмаса

Днес отбелязваме Международния ден без найлонови торбички. Елеонора Йосифова от сдружение „За Земята“ подчерта колко е важно да намалим употребата на еднократна пластмаса, която замърсява природата и се разгражда стотици години. За съжаление у..

публикувано на 03.07.25 в 07:40
Петър Ганев

Експерт: Идеята за държавни магазини с надценка под 10 % е по-скоро неустойчива, без решаващо значение за търговията на дребно

Идеята за държавни магазини с надценки под 10 % означава, че държавата се опитва да влезе на пазара на частните играчи за търговия на дребно, но по-важният въпрос след откриването на ново дружество с 10 милиона капитал, е дали няма да се наложи то да..

публикувано на 25.06.25 в 09:59

Демократичната общност цели да спечели президентския вот догодина

Президентските избори ще се проведат през есента на следващата година, но вече стартира дискусия за излъчване на кандидат от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". В началото на седмицата се проведе кръгла маса „Президентски избори..

публикувано на 19.06.25 в 13:46

Павлина Делчева: Всички сме виновни и отговорни за грижата за възрастните хора

Ремонтът на Дома за стари хора на Старозагорските минерални бани върви с добри темпове. Оптимист съм, че срокът ще бъде спазен, а именно- до края на настоящата година , каза за радио Стара Загора Павлина Делчева, зам. –кмет „Общинска..

публикувано на 18.06.25 в 16:18

Светослав Колев: Община Стара Загора се подготвя за еврото

Община Стара Загора отчита своя напредък и готовност във връзка с очакваното приемане на еврото от 1 януари 2026 г. За целта е създадена специализирана работна комисия, която заседава регулярно под ръководството на Светослав Колев, заместник-кмет с..

публикувано на 18.06.25 в 15:05
Адриан Николов

Пенсиите вече доближават ЕС по заместване на дохода

Пенсиите в България вече приличат на европейските по коефициент на заместване на дохода, но съотношението на пенсионерите към осигурените е двойно по-лошо от средното за ЕС. Това прави системата неустойчива в дългосрочен план, тъй като тя е силно..

публикувано на 18.06.25 в 09:29