Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До петнадесетина години водата ще стане по-скъпа от дървесината у нас

Снимка: интернет

У нас проблемът е да си опазим старите гори, които имат значене за задържането на почвите и водите и опазване на биологичното разнообразие. „В близко бъдеще до 10-15 години водата у нас ще стане по-скъпа от дървесината“ Това заяви в Световния ден на гората Костадин Вълчев, експерт от WWF. „Горите в България не са така драстично намалели през последните 30 години, каквато е тенденцията в Амазония.  И това е видно от горските стопански планове, които включват и инвертаризация на горите у нас. Те показват увеличение на горските площи почти всяка година, защото горите превземата изоставените пасища и обработваеми площи. Но и у нас климатичните промени оказват сериозно влияние върху състоянието и живота на горите“, посочи Вълчев.

 По-топлия и сух климат е причина за заболяването на дърветата, защото насекомите, вредители по живия организъм на дърветата имат повече от един цикъл на размножаване  в по-горещите и дълги лета. „Белият бор например, който вирее над 900-1000 м. го свалихме на 200-300 м през втората половина на 20-ти в.  И в началото беше устойчив, но заради засушаването започна да съхне покрай пътищата и населените места. Сред вредителите са и някои гъби и много насекоми.  От тях дървото се предпазва като произвежда смола, а количество й намалява  при това повишаване на температурата и намаляването на влагата.“, обясняват процесите в гората експертите.

  Гората е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани и си взаимодействат. Тя не е само съвкупност от дървета, а е елемент от една екосистема, която е била създадена и оцеляла в продължение на хилядолетия и е устойчива благодарение на всяка една част в екосистемата. Изчезването или влошаването на състоянието на всеки организъм  от биоразнообразието в  тази екосистема, води до влошаването на равновесието в нея и до негативни последици за другите организми.

  Гората е много по-устойчива от единичните дървета и улавя въглерода от въздуха. Дърветата си взаимодействат, а за тяхното добро съществуване и комуникиране спомагат гъбите мухоморки, благодарение на които по-големите растения изпращат минерали,  вода и въглехидрати на по-малките растения, защото гъбите се свързват с корените им. Колкото е важна връзката между гъбите и дърветата, толкова важни са и връзките между гъбите и насекомите, между насекомите и птиците, между птиците и хищниците, които не позволяват насекомите вредители да се размножат в застрашаващи каламитети.  

  Европейската общност си е поставила за цел засаждането на 3 мрлд. дървета до 2030 г., но трябва да се стремим към устойчиви на климатичните промени след 30 до 50 години видове. Експертът даде пример с косматия дъб у нас, който благодарение на устойчивостта си на по-горещия и сух климат ще превзема терени с по-голяма надморска височина.

 Чуйте интервюто с Костадин Вълчев от WWF в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13