Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ганчо Илиев: Над 35% от ромите в Старозагорско завършват средно образование

Снимка: Радио Стара Загора

Конфликти като този, при който при масово сбиване в Казанлък загина човек, а още 18 бяха ранени, тлеят в почти всички ромски квартали, коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев от Сдружение „Свят без граници“. Той обясни, че в села като Тъжа и Манолово, откъдето са двете фамилии проблем е работата на парче, липсата на работа с институции и възможности за постигане на трайна интеграция.

В махалите има борба за надмощие, за показване на сила. Такива конфликти тлеят в почти всички ромски квартали.  Там където има хора от общността, които са центрове на влияние, които разбират своята роля и място в обществото няма и няма как да се достигне до такъв момент както между тези семейства в двете павелбански села“, казва Илиев. Той обясни, че сдружението е работило на терен в двете села Тъжа и Манолово многократно, познават добре бита и ситуацията там.

„Проблем са липсата на адекватни услуги, липсата на достатъчно мотивирани центрове на влияние, липсата на достатъчна работа в модел на пряка работа с институциите няма как да има устойчив  и дългосрочен резултат. Проблем е продължаването на образованието, реинтеграция в образователна среда, защото в момента работим на парче. Работим по проблем свързан със здравеопазването, но паралелно трябва да има образователна институция, която да види децата ходят ли на училище или не. Да има механизъм да се приложат комплексно услуги, които да постигнат резултат, не само в рамките на програмата, а да може и след като нас ни няма там, да има развитие в положителен план“, казва Ганчо Илиев.

Той все пак вижда и положително развитие в тази общност.

Например вече над 35% от ромите в Старозагорско завършват средно образование, докато преди 10 години процентът е бил едва 10. Около 15% продължават да учат и висше образование, сочат данните на организацията.

„Между 20 и 50 човека от област Стара Загора продължават образованието си в Университети. Има вече традиция млади момичета да продължават образованието си в специалности на Медицинския факултет – Стара Загора, като медицинска сестра, акушерка, рехабилитатор, което е показателно, че на този етап визията за образование започва да става устойчив модел в общността“, обясни Ганчо Илиев.

Той допълни, че се наблюдават и трудности с реализацията на завършилите висше образование роми у нас.

„Големият проблем е търсенето на реализация и задържането на тези млади хора в България тъй като те са ролевият модел, който е ценен за общността. Над 30 момичета са завършили Педагогическия факултет в Стара Загора и нито едно не е намерило реализация. Друг проблем е, че голяма част от  медиаторите в ромските махали не са от ромски произход“, каза Ганчо Илиев от „Свят без граници“.

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17