Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Кулов: Трудно е да се каже откъде идват заплахите срещу училищата

Трудно е да се идентифицира източникът на зловредните атаки срещу училища в страната от последните дни, смята Мартин Кулов, председател на Асоциацията на софтуерните инженери в България. 

"Трудно е да се каже откъде идват тези заплахи, тъй като вероятно се използват анонимни имейл съобщения. Интернет има характер и свойство да бъде анонимен източник на ползване, но въпреки това при добра организация от службите, както и съдействие от технически компетентните лица от имейл услугата, е възможно да се намерят някакви следи. Зависи доколко лошо настроените лица са оставили такива", поясни IT специалистът. 

Той призова за повече отговорност и добави, че широко се коментира, че проблемът е с електронните пощи на институциите, които са за лично ползване, безплатни са и нямат характеристиките на услуга за професионално ползване. 

"Когато една институция ползва платена услуга, която има екип за киберсигурност, който може да анализира всички логове, мрежа от специалисти по цял свят може да координира и анализира данните, които нашите служби поискат от тях. Също не можем да разчитаме, че от ГДБОП ще могат да анализират правилно достатъчно бързо данните. Не поставям под съмнение техния капацитет като технически лица. На тях това не им е основната дейност", подчерта в разговора той.

Мартин Кулов предупреди, че проблеми могат да възникнат и в гилдията на нотариусите. Част от тях ползват същата безплатна поща, подобно на училищата. 

Експертът призова за законова рамка за регламентиране на лесен контакт до лица, отговарящи за киберсигурността, подобно на Data Protection специалистите по рамката GDPR.

По думите му хората нямат нужната дигитална култура, но това е проблем не само за България. 

Софтуерният бранш очаква прозрачност в държавното управление, харченето на публични средства и взимането на решения, а всичко това става с добро електронно управление и онлайн идентичност на гражданите, "вкарвайки прозрачност, ще излязат  наяве процеси, които досега са били скрити", коментира още председателят на Асоциацията на софтуерните инженери в България. 

Как ChatGPT променя технологичния свят и живота на съвременния човек? Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30