Тя се казва Зорница Иванова и е иконописец. За първи път хваща молива когато е на шест години, като част от старозагорската школа „Зографче“, тогава ръководена от Пеньо Радев. Разказва, че по онова време изобщо не мислела, че ще се занимава с живопис.
В 7 клас се записала в Художествената гимназия в Трявна. По нейно време там все още нямало паралелка за зографи. Затова се включила в допълнителна школа по иконопис, защото й било интересно. Техниката, технологията. А и както самата Зорница казва, имала отношение към иконата.
Но тогава все още си мислела, че иска да стане скулптор. Приели я да учи висше „иконопис“. И от този момент нататък разбрала, че в зографисването намира себе си. Дотолкова, че днес не може да си представи живота си без тази работа.
За възрастта, на която е, има зад гърба си и параклиси, и храмове, които е рисувала. Казва, че си е на мястото – от първия път, когато се качила на скелето преди петнадесетина години - на 6 метра височина над земята, до ден днешен. Няма безпокойство или страх от високото, е, разбира се, трябва да се внимава.
„ Иконописта не е за всеки – трябва да усещаш пространството, абе, трябва да ти „уйдисва“ тази работа“, казва Зорница Иванова. Не може да каже дали е благ човек – това е оценка на другите. За нея не характерът е определящ, за да може човек да си върши добре работата. И тя като всеки човек се случва да бъде гневна, но тогава не рисува – занимава се с техническа работа. Защото и тя е полезна, а пък е без нея не може да се случи и самото зографисване.
Започне ли да изписва ликовете на светците и зографиите по стените, Зорница казва, че може да почувства колко свободни са птиците.
Определено има късмет в живота – защото освен че работи на светли и чисти места, има шанса да работи и със светлината в хората. И най-вече – децата – тя ръководи Школата по иконопис към Неделното училище в храма "Света Троица". Над 20 са сега нейните ученици, а това, което е най-ценно за учителката им по иконопис е, че са се научили на търпение.
Признава, че много обича и заниманията с деца, и рисуването на икони и изписването на храмовете - те и дават смисъл и мисъл.
Казва още и че Доброто е около нас, стига човек да има очи, за да го види. А за Великден си пожелава мир, търпение и Добро не само в по празниците, ами всеки ден, не само за себе си, но и за целия свят.
Защото дали от времето или по друга причина, но й се струва, че тези ценности са поизбледнели и на изчезване. А всъщност, те са основата на Живота. На този, към който се стремим всички – с пълнота и в щастие….
Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..
На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..
Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..
Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник Франс ван ден Дунген. Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..
Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..
Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..
„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“ е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..
В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов. Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..
На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..
Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net