Европейски законодателен акт за промишленост с нулеви нетни емисии беше представен от Европейската комисия през март. Предложеният регламент е ключова част от Индустриалния план на Европейската зелена сделка и има за цел да гарантира, че най-малко 40% от търсените чисти технологии в ЕС се произвеждат в Общността до 2030 г.
Бъдещият регламент е продължение на европейската промишлена стратегия от 2019 г. Целта на новата законодателна рамка е да насърчи производството на чисти технологии в Общността. Това съобщи на брифинг, организиран от Бюрото на ЕП в България, евродепутатът Цветелина Пенкова от Групата на социалистите и демократите, която е докладчик по ключовия законодателен акт. Тя подчерта, че през 2030 г. глобалният пазар на чисти енергийни технологии ще достигне до 600 милиарда евро годишно.
"България има реален потенциал да привлече много чуждестранни инвестиции за производство на такъв тип устойчиви технологии, което ще гарантира високоплатени работни места", отбеляза евродепутатът. Тя предупреди за неравностойна конкурентна среда в рамките на Съюза заради държавните стимули, които лидери като Германия и Франция могат да предоставят, за да привличат такива производства. На този фон Пенкова обясни, че полага усилия да се избегнат подобни дисбаланси в бъдеще.
Законодателното предложение предвижда разширяване на производството на технологии, които са от ключово значение за постигане на неутралност по отношение на климата - слънчеви панели, батерии и електролизьори или ключови компоненти на тези технологии, като например фотоволтаични клетки или лопатки на вятърни турбини. Законът ще опрости регулаторната рамка за производството на тези технологии и по този начин ще спомогне за повишаване на конкурентоспособността на технологичната индустрия с нулеви нетни емисии в Европа. Той също така ще ускори капацитета за съхранение на емисиите на CO2.Предложението подкрепя осем стратегически технологии с нулеви нетни емисии. Това са: слънчеви фотоволтаични и слънчеви топлинни технологии; вятърна енергия от наземни инсталации и енергия от възобновяеми източници в морето; батерии и акумулиране; термопомпи и геотермална енергия; електролизьори и горивни клетки; биогаз/биометан; улавяне и съхранение на въглерод; и мрежови технологии (които включват и интелигентни и бързи електрически превозни средства).
Новият регламент ще поставя акцент върху енергийните ядрени технологии като стратегически инструмент за постигане на зеления преход. На този фон пред България, като страна с опит и експертиза в тази област, се разкриват сериозни възможности. Пенкова изрично подчерта, че малките модулни реактори, които навлизат в САЩ, все още не са "достатъчно развита технология в Европа".
Очаква се законодателният акт да бъдат готов през юни, а гласуването в пленарната зала е планирано за октомври.
На въпрос на Радио Стара Загора идва ли краят на въглищната енергетика и какви са алтернативите пред "Марица изток", Цветелина Пенкова отговори, че по чисто икономически причини енергията, произвеждана в минно-енергийния комплекс, няма да бъде конкурентна заради високата цена на CO2 емисиите. Скъпият ток няма да е рентабилен за консумация нито от домакинствата, нито от индустрията.
Тя определи като "красноречиви" сроковете за закриване на въглищните централи, поети от българските власти и същевременно разкритикува досегашните им действия, припомняйки напредъка на Полша по пътя й към декарбонизация.
Станимира Стоянова, живее в район с повишена опасност в Лос Анджелис – обявен за червена зона. Тя сподели за Радио Стара Загора, че към момента там няма заповед за евакуация, но много нейни колеги са напуснали домовете си. „„Някои от тях дори..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на..
Около 200 души се събраха тази вечер пред Спешния център в Сливен, заради случай на починал човек от квартал Надежда. Сигналът за събиращите се хора пред болницата е подаден в дежурната част около 21.00 часа. До ескалация на напрежението между..
Младите омбудсмани на Стара Загора в партньорство с Община Стара Загора и къща музей „Гео Милев“ организират литературна викторина по повод 130 години от рождението на Гео Милев – изтъкнат български поет и публицист, основен представител на..
Кризисният център към Сдружение „Самаряни“ е изпратил старата година със случай на домашно насилие и е посрещнал новата с поредния. Едната от жените е успяла да избяга от съпруга си насилник след 40 години. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора..
В Сливен бе отбелязана една година от кончината на митрополит Йоаникий със заупокойна света литургия отслужена от Сливенския митрополит Арсений, заедно със Старозагорския митрополит Киприан и Агатополския епископ Йеротей в храм „Св. Димитър..
При специализирани полицейски операции в търговската мрежа и заведения за разпространение на вейпове със синтетична марихуана са установени 9 нарушения . През 2024 година за тях са образувани досъдебни производства . През нея има установен един случай на..
„Никога в последно време не сме били толкова близо до формирането на правителство“. Този коментар за разговорите между ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП и ИТН в предаването „60 минути повече политика“ направи социологът и основател на агенция „Мяра“ Първан Симеонов...
Започна ремонтът на сградата за „Култура и изкуство“ / бившият Пионерски дом/ към Читалище „Родина“ в Стара Загора. Възможно е да има частично затваряне на улицата в района. Строителната техника ще маневрира и ще използва няколко паркоместа по..
Паркингът на парк „Артилерийски“ е безплатен за времето на цялото денонощие за моторни превозни средства до 3.5 тона. Това облекчение за шофьорите е валидно още от месец август 2024 г., припомнят от Община Стара Загора. Тази възможност бе въведена заради..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net