Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В града на розите представят "Нашиятъ Казанлък"

4
инж. Стефан Папукчиев
Снимка: Мила Маринова

Албумът „Нашиятъ Казанлък“ представят тази вечер, от 18.00 часа, в зала "Иван Милев" на улица "Искра" N 4 в Града на розите. 

Идеята за създаването му се заражда преди повече от 4 години. Тогава директорът на Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства инж. Стефан Папукчиев решава, че за идните поколения трябва да бъде съхранена паметта на града и хората, които са го населявали.

Папукчиев представя идеята си на кмета Галина Стоянова. Получава безрезервната й подкрепа. Проектът започва лека полека да набира популярност сред обществеността. Така месец след месец, в музея се събират около 5000 изображения. 

Каузата обединява казанлъчани от близо и далеч, а сред дарителите са имената на някои от големите местни колекционери като Сашко Кръстев, Петя Големанова, Николай Вапирев и Антон Цанков.

Интересен факт е, че сред предоставените от Големанова албуми, Папукчиев открива изображения с интериор от стаята на известния казанлъшки род Шипкови.

„Селектирахме над 1500 изображения от всичките 5000, които получихме. След това решихме да ги подредим по обекти – „Розариума“, Площада, Чешмата, училищата, уличните чешми и т.н.", разказа инж. Папукчиев.

Своето място в книгата намират 900 снимки разположени на 520 страници луксозна хартия. „Стремили сме се да запазим максимално вида, в който ни е представена картичката, затова е наречен „Нашиятъ Казанлък“ такъв какъвто се пази в албумите, чекмеджетата и скриновете на хората. Около 280 човека ни дадоха картички, а 20 ни помогнаха да локализираме част от местата на снимките“, уточни директорът на музея.

Най-старата картичка включена в албума е от 1892 година. Тя е от честването на 300 годишнината от рождението на Ян Амос Коменски, в Казанлък.

С помощта на запазен градоустройствен план от 1908 година екипът на проекта успява да покаже разположението на града по това време, като за целта са използвани още и различни авиационни и панорамни снимки.

Местата, по които ще преминат читателите, разлиствайки страниците на албума са от Гарата на север по улицата към Площада до чешмата, а от там на запад до Пощата. В обратната посока ще минат по улица „Иван Хаджиенов“, стигайки до Болницата. На север от площада ще се разходятпо днешната улица „Скобелевска“, както си я знаем казанлъчани, от там ще стигнат до площад „Камилата“ или както му казваме днес „Малкото площадче“, след което до парк „Розариум“, летището и самолетната фабрика. Разходката продължава по „Обущарската“ улица, днешната „Свети Паисий Хилендарски, Пазара, Банята, Турската баня, реката, Кулата и качвайки се по стълбите ще стигнат на „Тюлбето“. 

В албума е запазено място за различните професии, с които са се препитавали казанлъчани, от точилари до хора сортиращи орехи за износ и такива, които вадят мед. Прелиствайки страниците ще узнаете,че любимите места за почивка на местните са били Кайнарджа, Крънската кория, местностите около река Тунджа и село Ягода.

По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11

Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла "Млада Европа" с концерт тази вечер

Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев.  Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Нови уникални археологически находки от с. Капитан Петко войвода

С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..

публикувано на 21.11.24 в 19:54

Ивайло Диманов представя в Стара Загора новата си стихосбирка "Амфибрахий в до мажор"

Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е  тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч.   "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..

публикувано на 21.11.24 в 16:47