Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В града на розите представят "Нашиятъ Казанлък"

4
инж. Стефан Папукчиев
Снимка: Мила Маринова

Албумът „Нашиятъ Казанлък“ представят тази вечер, от 18.00 часа, в зала "Иван Милев" на улица "Искра" N 4 в Града на розите. 

Идеята за създаването му се заражда преди повече от 4 години. Тогава директорът на Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства инж. Стефан Папукчиев решава, че за идните поколения трябва да бъде съхранена паметта на града и хората, които са го населявали.

Папукчиев представя идеята си на кмета Галина Стоянова. Получава безрезервната й подкрепа. Проектът започва лека полека да набира популярност сред обществеността. Така месец след месец, в музея се събират около 5000 изображения. 

Каузата обединява казанлъчани от близо и далеч, а сред дарителите са имената на някои от големите местни колекционери като Сашко Кръстев, Петя Големанова, Николай Вапирев и Антон Цанков.

Интересен факт е, че сред предоставените от Големанова албуми, Папукчиев открива изображения с интериор от стаята на известния казанлъшки род Шипкови.

„Селектирахме над 1500 изображения от всичките 5000, които получихме. След това решихме да ги подредим по обекти – „Розариума“, Площада, Чешмата, училищата, уличните чешми и т.н.", разказа инж. Папукчиев.

Своето място в книгата намират 900 снимки разположени на 520 страници луксозна хартия. „Стремили сме се да запазим максимално вида, в който ни е представена картичката, затова е наречен „Нашиятъ Казанлък“ такъв какъвто се пази в албумите, чекмеджетата и скриновете на хората. Около 280 човека ни дадоха картички, а 20 ни помогнаха да локализираме част от местата на снимките“, уточни директорът на музея.

Най-старата картичка включена в албума е от 1892 година. Тя е от честването на 300 годишнината от рождението на Ян Амос Коменски, в Казанлък.

С помощта на запазен градоустройствен план от 1908 година екипът на проекта успява да покаже разположението на града по това време, като за целта са използвани още и различни авиационни и панорамни снимки.

Местата, по които ще преминат читателите, разлиствайки страниците на албума са от Гарата на север по улицата към Площада до чешмата, а от там на запад до Пощата. В обратната посока ще минат по улица „Иван Хаджиенов“, стигайки до Болницата. На север от площада ще се разходятпо днешната улица „Скобелевска“, както си я знаем казанлъчани, от там ще стигнат до площад „Камилата“ или както му казваме днес „Малкото площадче“, след което до парк „Розариум“, летището и самолетната фабрика. Разходката продължава по „Обущарската“ улица, днешната „Свети Паисий Хилендарски, Пазара, Банята, Турската баня, реката, Кулата и качвайки се по стълбите ще стигнат на „Тюлбето“. 

В албума е запазено място за различните професии, с които са се препитавали казанлъчани, от точилари до хора сортиращи орехи за износ и такива, които вадят мед. Прелиствайки страниците ще узнаете,че любимите места за почивка на местните са били Кайнарджа, Крънската кория, местностите около река Тунджа и село Ягода.

По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20