Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга отпреди четири века повдига българския дух в Деня на българската азбука

2
Снимка: Сдружение "Българска история"

Днес, в Деня на българските букви и слово, на българската книжнина, дух и култура до любителите на българската история в книжарниците ще пристигне луксозното издание на един забележителен труд от Българското възраждане, „Стематография“ на Христофор Жефарович. Издаден през 1741 г. във Виена, той се нарежда до „История славянобългарская“ на Паисий и нашумялата напоследък, „История на България“ на Петър Богдан Бакшев.

 Книгата е събрала гербовете на знатни родове и владетели от Балканите  и литографии на сръбски владетели и светци на сръбския и българския народ. Рядко издавана, тя остава непозната за любителите на историята. Последното й издание е било преди почти 40 години.

  Новото издание на този ценен за българското Възраждане труд, с превод на съвременен български език в луксозен вид, излиза със съдействието на Сдружение „Българска история“.

 „Хералдическите знаци, гербовете са навлезли  през 18 в. на Балканския полуостров от запад, където се появяват още през 10-ти век. На практика „Стематографията“  представлява гербовник. Такъв гербовник, включващ голям брой гербове на родове, региони и държави се пази в Модена, Италия.Трудът на Христофор Жефарович е създаден върху едноименното произведение на хърватския възрожденец Павел Ритер-Витезович.", разказва главен асистент Димитър Пеев от авторския екип на Сдружение „Българска история“, с чието съдействие се издава творбата.

  „Стематография“ на българина от Дойран, "застъпника на българското отечество", както сам се определя Христофор Жефарович, е оказала несъмнено влияние върху Паисий Хилендарски, когато е замислил написването на „История славянобългарская“. Неговият труд също има две части – културна, включваща български светци и политическа – посветена на българските владетели, последвани от текст за светите братя Кирил и Методий. Те си остават и до днес мощен индентификатор на българиа и българщината“, продължава разказът на историка.

 Как е изглеждал българският герб на средновековната българска държава? И как повлиява творбата на Христофор Жефарович върху паисиевата история, чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Мария-Роза със семейството си

Мария-Роза рисува с думите

Следващите минути са на вълните на думите, които раждат поезия и вдъхновяват за музика и творчество. При 14-годишната Мария-Роза думите спират за почивка, продължават пътуването си с усмивка и се превръщат в цветни хвърчила. Полетът им е досега е..

публикувано на 20.11.24 в 13:47

Спектакълът "Косвени щети " ще зарадва казанлъшката публика

Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..

публикувано на 18.11.24 в 17:57

ФОБИ с премиерно заглавие за страната

Оперният диптих от Джакомо Пучини "Джани Скики и Самодивите"   са премиерните заглавия, които ще бъдат представени в четвъртък и петък, 21 и 22 ноември от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора...

публикувано на 18.11.24 в 14:26

Детски поглед през фото обектива

„Фотографията е живот за спомени. Когато снимам забравям за всичко около мен. Успокоява ме. Трудно е, но все някой ден трябва да опиташ. Снимката може да е пълна с цветове и чувство за хумор“ – тези мисли за фотографското изкуство споделиха..

публикувано на 17.11.24 в 12:39

Предизвикателството да си "Женен с три деца" ще разсмива старозагорската публика

Ако сте родител, вероятно сте усетили динамиката на живота с деца, но ако имате три деца, най-вероятно сте много добре запознати колко голямо предизвикателство е това. Повече за семейния живот от перспективата на баща ще ни представи Александър..

публикувано на 15.11.24 в 14:29

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата. С ъздателката на  “le Salon”   е  Виктория   Караабова-Стоянова.  Тя е бизнес дама, предприема ч , занимава се с медии и менторски програми. Дългогодишен член и председател на..

публикувано на 15.11.24 в 13:31

Виктория Бешлийска представя последния си роман "Нишка" пред старозагорските читатели

Виктория Бешлийска гостува в Стара Загора, за да представи новия си роман "Нишка". Срещата е по покана на библиотека "Родина" и Община Стара Загора, и ще се състои в изложбена зала "Лубор Байер", на 15.11., от 17:30 ч.  Писателката е добре позната на..

публикувано на 15.11.24 в 09:01

Стефан Иванов представя в Стара Загора книга за престъпленията на комунизма

Покана за премиера отправят днес към старозагорските любители на историческите изследвания, написани увлекателно и на достъпен език. Книгата се нарича „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“, неин автор е Стефан..

публикувано на 13.11.24 в 16:21

Държавна опера – Стара Загора представи програмата на Фестивала на оперното и балетно изкуство

От 21 ноември до 4 декември 2024 година Държавна опера Стара Загора ще е домакин на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Това е първият специализиран форум за опера и балет в България. Създаден през 1967 година като..

публикувано на 12.11.24 в 16:55

Факти и хипотези за родината на древните българи

„Прародина и религия на ранните българи. Поглед от Изток“ е новата съвместна книга на проф. Иван Танев и д-р Мариана Минкова.  В нейните страници ще намерите нови и научно обосновани хипотези за произхода на народите, които се приемат за етнически и..

публикувано на 12.11.24 в 10:10