Знаете ли че тъкмо в България се намира единственото у нас и на Балканския полуостров училище за планински водачи? Е, ако не сте знаели, то вече този факт е в полезрението Ви. Националното училище за планински водачи е позиционирано с троянското село Черни Осъм. И има 144-годишна история. Първоначално школото е било част от Троянския манастир, като килийно училище.
В най-новата ни история, в края на 90-те, училището било основно, за нуждите на децата от околните населени места. Но през 2000 - та година, по идея на Минко Занковски , алпинист и дългогодишен директор на школото, се решило да бъде открита паралелка за планински водачи, разказва настоящият директор на гимназията Румяна Велешка. Училищният колектив приел присърце идеята и започнали нейното случване. Едно от изискванията било професията „планински водач“ да бъде вписана в професионалния регистър на България, защото до тогава, макар и стара за Европа, тя не била позната у нас.
И така, преди 23 години, на 15 септември първите ученици от цяла България в паралелката за планински водачи в Националното училище в село Черни Осъм, прекрачили школския праг.
„От нашето училище децата излизат подготвени за живота“, споделя директорът Румяна Велешка. „Изучават много специални предмети – планинско катерене, опасности в планината, алпинизъм и спортно катерене, безопасност и планинска медицина, долекарска помощ. Освен теорията, имат и много практически занятия, което, безспорно, е плюс за обучението им“, допълва Велешка.
Около 20 деца – толкова включва една паралелка за планински водачи в Националното училище. По традиция, броят на момчетата, които се обучават за планински водачи, е по-голям от този на момичетата, но дамите по нищо не им отстъпват, казва още директорът на Националното училище за планински водачи в село Черни Осъм.
Кадрите по специалността са местни – двама от учениците на гимназията в паралелката за планински водачи, днес са преподаватели по същата специалност.
Болшинството от учениците от специализираната паралелка след това продължават в сферата на туризма, в различни направления, разказа още Велешка. А добро позициониране и известност не им липсва. Сред възпитаниците на Националното училище за планински водачи има дете, за втора поредна година участник в изследователските мисии на професор Пимпирев. А в планинарските среди е добре известно и името на младия алпинист и професионален планински водач и спасител Дамян Чолпанов. Който също възпитаник на гимназията и ученик от паралелката за планински водачи. Интервюто на Чавдар Златев с директора на Националното училище за планински водачи в село Черни Осъм, Румяна Велешка, можете да чуете в прикачения файл:
Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г. Работила за едно от регионалните издания на голям..
В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..
Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..
Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите, съобщи..
13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г.. На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..
Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..
Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..
Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..
Асен Калчев е от Стара Загора, запален пътешественик, част от интересните дестинации, които е посетил е Етиопия и племената там, за които разказва преди време в ефира на Радио Стара Загора. Асен постоянно си поставя нови предизвикателства, а преди..
Днес се провежда първото издание на „Фестивала на иновациите“. Форумът, организиран от Младежки общински съвет със съдействието на Община Стара Загора, е посветен на младежкото творчество, предприемачески дух и сътрудничество между образованието,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net