Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анита Комитска: Чипровци е съчетание на много история и родолюбие


"Музеят в град Чипровци е разположен на хълма над града, който се смята за свято място. Легендите разказват, че когато тук идват францискански монаси от Босна, те се установяват на това място. Иконата на Божията майка, която са носили по странен начин на няколко пъти изчезва и след това се появява отново там със светлина около нея. Затова и там е изградена катедралата "Блажена Дева Мария". Музеят е разположен на място, където от 19 век е имало сгради и дори православен храм още от 14 век. Етнографската сбирка на нашия музей има специално място, като тя се намира в "Катеринина къща". Тук имаме и образователен център, а артефактите са от времето на древните траки и племето трибали. Имаме намерени предмети с възраст 5000 години преди Христа. Също така имаме и редица податки от римско време, става дума най вече за пътища и мостове от този период. Залата посветена на рударството е нещо твърде интересно. В района от дълбока древност се добиват сребро и мед, също и злато. Върхът на развитие на златарството е 17 век, като голяма част от майсторите златари се образоват на Запад и след това се връщат тук и започват обработката на този метал. Повечето от тях са били местни католици, които са търгували и с пазарите на Венеция. При самата обработка на среброто има интересни орнаменти и влияние типично на нашия регион, а също се наблюдават и такива от Западна Европа. По повод 330 годишнината от Чипровското въстание бе направен ремонт на нашия музей. Сега разполагаме със съвременни интерактивни експозиции. От 2014 година чипровският килим е офицално признат за световно нематериално културно наследство от ЮНЕСКО. Разполагаме с ранни образци от 18 век, а благодарение на гражданин от Нидерландия, живеещ в България и на американско семейство ни бяха дарени много стари образци, които те са купували за своята колекция от пазарите в Турция или от колекционери в Западна Европа. Музеят също така акцентира най-вече на 17 век, който е бил много важен за града и населението му и най-вече за българите-католици. В Чипровци е създадено първото у нас светско училище от 1624 година, а тук Петър Богдан написва първата история на България. В новоизграденият параклис недалеч от музея са положени костите на самия Петър Богдан, както и на мнозина францискански монаси, живели тук преди столетия и дали много за нашия град и историята на страната ни." - заяви за Радио Стара Загора Анита Комитска, доктор на историческите науки, етнограф и директор на Историческия музей в Чипровци.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нови реалности в отношенията САЩ – ЕС след избора на Доналд Тръмп

„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..

публикувано на 14.11.24 в 16:53
Радослав Балкански и Деница Димитрова

Лидерите на Млада Загора: Работим много и търсим още съмишленици

Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..

публикувано на 14.11.24 в 16:48

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36

90 години Ротари в България отбелязват тази вечер в Казанлък

Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..

публикувано на 11.11.24 в 13:32

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29