Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджет 2023 - балансиран или не, според експертите:

Даниел Василев, икономист: няма баланс в бюджет с дефицит

Бюджет 2023 не може да бъде определен като балансиран, защото в него е заложен дефицит от 3 процента, каза в интервю за Радио Стара Загора икономистът Даниел Василев. 

Според експерта, финансовата макрорамка на страната ни крие редица рискове. От една страна – заради възможността заложените разходи да се окажат по-високи, а заложените приходи да нямат планираната събираемост. А и защото, при неблагоприятен икономически развой на ситуацията, това със сигурност ще рефлектира веднаж върху износа, втори път - върху производителността и трети - върху безработицата. 

"При покачване на безработицата расте и разходът за обезщетения, но в подобна ситуация ударът би бил двоен - защото ще спаднат и приходите.   А данни за влошаване на икономическата обстановка не липсват - в Германия, например, вече се наблюдават първите признаци на рецесия, несигурно е и положението в останалата част от държавите от Еврозоната", посочи икономистът. 

Според Василев, правилният подход при структурирането на бюджета би бил наместо да се планира дефицит, да се огледат и свият разходите, така че да се върви в посоката на излишък. Който би могъл да послужи като "буфер" при неблагоприятен развой на икономическата ситуация у нас. И да "омекоти" евентуалния удар. 

"За съжаление след като финансовата макро-рамка на страната ни е вече приета, ще се наложи, образно казано,  да играем  с вече раздадените карти", каза още икономистът. За пореден път експертът акцентира върху предупреждението да се внимава с разходите, защото е възможно да се окаже, че  реалните прохиди могат да се окажат по-малко от заложените. 

Какво е мнението на Даниел Василев за това, че текстове, които отпаднаха при гледането на бюджета в бюджетната комисия, все пак станаха част от финансовата макрорамка на страната, след гласуването в Пленарна зала - цялото интервю с експерта чуйте в прикачения файл. не излишък. Който би бил особено полезен в случай на рецесия или криза.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гълъбовското село Обручище е близо до ТЕЦ-овете и мините на енергийния комплекс

Загубата на европейски средства не отменя ангажиментите на страната за реформи в енергетиката

България може да загуби 10-12млрд.лв. европейски средства в следващите години, ако рязко не стартира изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти. За това предупреди евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков. Той обърна внимание, че до 31 август 2026г...

публикувано на 02.10.24 в 17:02

Започна подаването на заявки за участие във фестивала "От Игнажден до Коледа - традиции и съвременност"

Седми фолклорен фестивал „От Игнажден до Коледа – традиции и съвременност“ ще се проведе на 7 декември 2024 г. в с. Дълбоки. Организатори на събитието са Община Стара Загора, НЧ „Развитие – 1878“, с. Дълбоки, НЧ „Развитие – 1918“, с. Оряховица, НЧ..

публикувано на 02.10.24 в 16:52
Д-р Генка Пейчева

Необходима е методика за остойностяване на лекарския труд

Развитие на доболничната помощ е един от основните приоритети на новото ръководство на българския лекарски съюз, каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, педиатър и инфекционист и член на Управителния съвет на съсловната организация. Тя..

публикувано на 02.10.24 в 16:28

Кампания събира добрите практики на учителите

Тенденции в поведението и нагласите на българските ученици са на фокус в тазгодишния конкурс наречен “Добрите практики на фокус”, който търси успешни примери и иновации от български класни стаи. Инициативата е организирана от фондация “Заедно в..

публикувано на 02.10.24 в 15:09
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Над 7300 кандидатстват за еднократна помощ за ученици в Старозагорско

До 15 октомври продължава приема на документи за еднократна помощ в размер на 300 лв. за семействата с ученици от първи до четвърти клас и за тези в осми клас, съобщи Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 02.10.24 в 15:06

Дискусионно студио "Младежко ехо" отваря врати в ММЦ

Нов клуб за младежи между 15 и 29 години отваря врати в Международния младежки център. Дискусионното студио  ще носи името "Младежко ехо". Да се чуят младите по между си, да коментират без притеснения, но в рамките на добрия тон и..

публикувано на 02.10.24 в 14:52

Община Хасково и ХГ „Форум“ представят „Исландия-над и отвъд“

На 3 октомври от 17.30 ч. в ХГ „Форум“ ще бъде открита изложбата на Тия Толева "Исландия - над и отвъд". Тихомира Толева - Тия е родена в Симеоновград. Художничката от години живее и рисува в Исландия. Нейната първа изложба в България е вдъхновена от..

публикувано на 02.10.24 в 13:10

Детско-юношеският танцов състав „Загорци" пожънаха успехи на фестивал в Турция и подготвят атрактивен спектакъл с филмови елементи

През септември талантливите народни танцьори от „Загорци" и техните ръководители Диляна Апостолова и Николай Апостолов се завърнаха от Бурса в Турция с почетни плакет и грамоти от III Международен фолклорен фестивал „Муданиа`2024" с организатор Галарт. В..

публикувано на 02.10.24 в 13:07

Есенните литературни дни започнаха с награждаването на победителите от XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев"

Церемония по отчитане на резултатите и награждаване на отличените участници в XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев" се проведе вечерта на 1 октомври 2024 г. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески". С това събитие се постави..

публикувано на 02.10.24 в 12:46

За първи път в Сливен ще бъдат дадени наградите "Учител на годината" и "Директор на годината"

За първи път сливенски учители и директори на училища ще бъдат отличени с награди „Учител на годината" и „Директор на годината". Наградите ще бъдат връчени в навечерието на Международния ден на учителя – 5 октомври. Наградата е учредена от община Сливен...

публикувано на 02.10.24 в 12:14