Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават се сигналите за онлайн престъпления срещу деца

Снимка: БГНЕС

Увеличават се сигналите за онлайн престъпления срещу деца.  В Националния център за безопасен интернет от началото на годината са обработили близо 10 хил. сигнала, отчита Антоанета Василева от организацията.

„Когато има подаден сигнал например за онлайн тормоз, обиди, подигравки, снимки-в тези случаи даваме ясни стъпки на всяко пострадало дете какво да направи. За съжаление онлайн тормоза не е криминално престъпление, както е в други страни. От друга страна е най-често срещаната проблемна ситуация в мрежата“, каза Василева. Тя все пак отчете, че в голяма степен след консултация децата се справят с проблемите.

По-сложно е в ситуации на сексуална онлайн експлоатация.

Тя препоръча, при проблеми, деца и възрастни да търсят консултация на горещата линия на Центъра и добави, че все по-чести са сигналите за сексуална онлайн експлоатация на деца.

„Има случаи когато едно момиче е изнудвано от гаджето си или от непознат в мрежата с нейна гола снимка или видео, което е компрометиращо или малко по-предизвикателно и е изнудвано за още снимки или за пари. Имали сме случаи на т.нар. отмъстителни ситуации, в които когато се разделят гаджетата си използват разголени снимки на приятелките си като опитват да си отмъстят или  като ги принудят да се върнат при тях или да направят нещо друго защото са разстроени от раздялата.“, каза Василева.

Тя добави, че разпространението на голи снимки е престъпление в България и това важи и за деца над 16 години.

„Понякога имаме случаи на снимки разпространявани от тийнейджъри без те да си дават сметка каква вреда нанасят, защото някой искал да се похвали на всичките си приятели с приятелката си. Това се случва и на момчета. Те също пращат голи снимки, отново в ситуации на любовни отношения или при онлайн флирт, без да си дават сметка какви могат да бъдат негативните последици. И ако това се случи искам да призова всичко, които биха имали такъв проблем да ни потърсят . Националният центъра за безопасен интернет е мястото където може да получите незабавна подкрепа, може да свалим снимките след като ни изпратите скрийншот или екранни снимки на ситуацията“, каза Василева. За издирване на извършителите от организацията работят с дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.

„Нашите сигнали за сексуална онлайн експлоатация и престъпления онлайн срещу деца стигат по бързата линия до дирекция „Киберпрестъпност“, ние сме доверен техен партньор, и те започват разследване в рамките на 24 часа на случаите, които ние предаваме“, обясни още Антоанета Василева.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00