Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 40% се предвижда да намалее въгледобивът в Маришкия басейн до 2026 година

"Мини Марица-изток" проведе дискусия за бъдещето на дружеството и енергийния комплекс

Бъдеще и перспективи пред "Mини Марица-изток“ и енергийния комплекс бе темата на дискусионната среща, която се проведе днес в административната сграда на дружеството в Раднево. В нея участваха ръководството на мините, зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, областният управител на Стара Загора Ива Радева, кметове на общини от района, партньори на дружеството, представители на работодателски, браншови енергийни организации и синдикати.  

В късния следобед към разговорите се присъедини и министърът на енергетиката Румен Радев.

Дискусията откри изпълнителният директор на "Мини Марица-изток" Илза Чинкова. Тя отбеляза, че с това се завършват честванията на Деня на миньора и 71 години от създаването на въгледобивното дружеството, както и че срещата цели да бъде дадена яснота за бъдещето на комплекса в контекста на Зелената сделка.

Зам. изпълнителният директор Иван Арсениев представи минно-технологичното състояние на дружеството и очерта перспективите. Той припомни, че през 2009 година е приет от тогавашното Министерство на енергетиката цялостен проект за развитието на източно-маришкото лигнитно находище. Неизменна част от него е сключеният година по-рано Концесионен договор за експлоатация между Министерски съвет и "Мини Марица-изток". 

"Силата на действие на самия концесионен договор е 35 години от сключваното му, т.е. до 2043 год. а поетапното спиране на добивната дейност в отделните рудници трябва да приключи между 2045 и 2060-та година. Към днешна дата в правния мир не съществува друг официален документ, регламентиращ функционирането на рудниците", изрично  подчерта инж. Арсениев.  

В периода на действие на концесионния договор от 2008 г. до 2022 г. средногодишното изпълнение на добива е било 27, 835 млн. тона годишно при заложен добив по проект  28, 061 тона.  2022 г. е била рекордна в 70-годишната история на „Мини Марица-изток“ с добитите над 34 млн.тона въглища. Тази година има осезаем спад, като очакваният добив до края на годината е 23 -24 млн.тона въглища.

"Поетият от България ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. предполагат извеждането от експлоатация на мощности и намаляване на производството на електрическа енергия, произвеждана на база изгаряне на въглища. Анализът показва, че вследствие на този ангажимент средногодишният добив на въглища в източно-маришкото въглищно находище към 2026 г. се очаква да намалее между 20% - 40%. На практика означава спад на производството от 6 до 12 млн.тона", посочи инж. Иван Арсениев.

Възможностите да бъде защитено производството на въглища в по-дългосрочен план и за компенсиране на загубите, ръководството вижда в износа за потенциални клиенти в региона. Като такива се очертават централите, работещи с подобен вид лигнитни въглища в държавите Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция. Засега „Мини Марица-изток“ изнася въглища в Сърбия, като от началото на сключения договор за там са изнесени над 1,5 млн.тона. Продажната цена на въглища за Сърбия е с около 30% повече, отколкото е продажната цена за централите в комплекса. Очаква се да бъдат продадени още към 3,5 млн. тона въглища до края на договора през 2024 г.

Разходите, необходими за затихване на минно-добивните дейности и рекултивация, ще се финансират от Териториалните планове за справедлив преход, но средствата може би няма да стигнат, призна зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, като допълни, че задължително трябва да се намери източник за финансиране, тъй като се касае за предотвратяване на екологични щети, засягащи живота и здравето на хората.    

Представителите на синдикатите за пореден път поискаха гаранции за работните места, безопасността и доходите на работещите в комплекса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Община Сливен

В Сливен организират протест в защита на природния парк “Сините камъни”

Граждани организират протест в Сливен в защита на природния парк “Сините камъни”. Акцията е насрочена на 16.30 ч. Причина за недоволството е решение на общинския съвет, с което две емблематични местности в парка - “Даулите” и “Карандила” ще..

публикувано на 18.12.24 в 14:33
Потомци на бежанци от Одринска Тракия поднесоха цветя пред паметника на войводата.

В Ямбол отбелязаха 180 години от рождението на Капитан Петко войвода

180 години от рождението на Капитан Петко войвода отбелязаха в Ямбол потомци на бежанци от Одринска Тракия.  В знак на признателност те поднесоха венци и цветя пред паметника на „тракийци" в центъра на града. През последните десетилетия..

публикувано на 18.12.24 в 14:10

Задържаха измамник, продал част от чужда къща, подлежаща на събаряне

50-годишен мъж е задържан по обвинение, че е продал стая от къща, която не е негова собственост. Той е измамил 39-годишна жена да му плати 2000 лв. за имота, който със заповед на кмета на община Стара Загора е бил обявен за незаконен и подлежащ на..

публикувано на 18.12.24 в 14:05
Община Стара Загора

Такса смет за Стара Загора се увеличава с 16%, в селата с около 110 на сто

Общинският съвет в Стара Загора прие увеличението на таксата за битови отпадъци.  От предложената от администрацията план-сметка за дейностите по чистотата за следващата година стана ясно, че има недостиг от близо 5,3 млн. лв., които могат да бъдат..

публикувано на 18.12.24 в 13:52

Започва обновяването на парк "Н. Й. Вапцаров" в Димитровград

Община Димитровград започва обновяването на парк "Н. Й. Вапцаров".   Мястото за отдих ще бъде реновирано по проект на стойност над четири милиона лева, финансиран от държавния бюджет. Предвижда се изграждане на детски площадки и зони за спорт,..

публикувано на 18.12.24 в 12:07
Тази сутрин екипите си разпределиха терените, които ще обхождат в търсенето на 13-годишното момче.

Над 200 души се включиха в издирването на Николай от село Конаре

Вече близо денонощие продължава издирването на 13-годишния Николай Илиев от гурковското село Конаре. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност от вчера следобяд. Над 200 души се включиха в търсенето рано тази сутрин. Изчезналото момче е  с..

публикувано на 18.12.24 в 11:24
Община Стара Загора

Съветниците в Стара Загора обсъждат увеличението на такса смет

Увеличаване на таксата за битови отпадъци в община Стара Загора обсъждат на редовното си заседание общинските съветници. От предложената от администрацията план-сметка за дейностите по чистотата за следващата година става ясно, че има недостиг..

публикувано на 18.12.24 в 09:53

ГДБОП активира спешно известие “Изчезнало дете” във Фейсбук

Дирекция “Киберпрестъпност” на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ активира спешното известие "Изчезнало дете" във Фейсбук  по повод издирването на 13-годишнша Николай Илиев от село Конаре . Действията са предприети по искане..

публикувано на 18.12.24 в 09:34
Планетариумът в Стара Загора

Дарителската вечер в Стара Загора събра 30 хил. лв. за "Звезден ум"

Оборудването на кабинети за космически науки и технологии в Планетариума към Астрономическата обсерватория в Стара Загора е каузата, която обедини 14 неправителствени организации в града в традиционната вече Коледна дарителска вечер. На събитието,..

публикувано на 18.12.24 в 09:29

Детски коледарски празник в Ямбол

В навечерието на Рождество Христово всяка година в Ямбол се провежда традиционния Детски коледарски празник. Организатори на фестивала, който започва днес в 10 часа, са общината в града и детския комплекс.  Чрез фестивала организаторите целят да..

публикувано на 18.12.24 в 08:45