„И на последната среща в Стара Загора имаше петима зам.-министри, те поеха ангажимент да прегледат абсолютно всички предложения и коментари и всичко, което е в границата на законовата рамка да бъде отразено в плана. Така че не очаквам плана да бъде представен в този му вид. Напротив очаквам сериозно отражение на препоръките и забележките, когато те са законови и смислени, разбира се“, коментира Грозева.
Тя коментира и предложението на протестиращите за предоговаряне на механизъм на капацитет, който да гарантира работа на топлоцентралите на въглища.
„Това е ненаписаното домашно на България в периода 2012-205 г. , до 2019 г., когато страната ни трябваше да защити механизмите за капацитет, и което тя не направи. Териториалният план не е обвързан с намаляване на работата на тецовете през 2026 г. Единствената причина за редуцирането на производство от централите е липсата на договорен механизъм за капацитет“, обясни Румяна Грозева.
Тя добави, че няма да е лесно да се договори тепърва механизъм за капацитет и най-добре да се обединят усилия с държава и регион, който са в същото положение, като Полша.
До 13 септември продължава общественото обсъждане на териториалните планове за справедлив преход за регионите Стара Загора, Кюстендил и Перник.
„Бранд Медия България“, Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и център „Европа Директно“ – Стара Загора събраха настоящи и бъдещи предприемачи, професионалисти на събитие, посветено на развитието на бизнес средата с..
Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..
През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..
Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..
Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът стартира в сътрудничество между Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..
Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..
На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..
Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net