Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Демонстрираха производство на розово масло в Европарламента

Снимка: Община Казанлък

Община Казанлък организира тематична демонстрация за качеството на българското розово масло в сградата на Европарламента. Причината за това стана готвени промени на европейско ниво, които заплашваха да приравнят производството на етерични масла към химическата индустрия

Целта беше максимален брой депутати да се запознаят с чистота на продукта и начина на неговото дестилиране преди да гласуват готвените промени в законодателството относно класификацията, етикетирането и опаковане на вещества и смеси.

В началото на юли тази година, във връзка с предложения от Европейската комисия Регламент за изменение на законодателството, Съветът на Европейския съюз прие аргументите на България и още седем страни - членки за трудностите при приемане на предложения подход и включи клауза за преглед, изискваща нови анализи от Комисията, които да бъдат представени след четири години. Следващо гласуване по темата предстои на сесията през септември. На 11 септември ще бъде разгледано в комисията по екология.

Розопроизводителят и собственик на дестилерия Симеон Георгиев лично запозна присъстващите с детайли около историята на розопроизводството и процеса на дестилация. Така, на място, всички евродепутати имат възможност лично да се убедят в напълно органичния произход на розовото масло, че не само не е вредно, а е изключително полезно за човешкото здраве, а процесът на производството му е стара, утвърдена трдиция, която по никакъв начин не включва използването на химикали.

На вниманието на членовете на Европейска парламент Община Казанлък представя и изключителната изложба "Българските розотърговци. Родова памет на Казанлък" за историята на розопроизводителите, покорили със своята продукция във времето най-престижните европейски изложения.

Събитието уважиха всички български евродепутати и много от техните колеги от различни държави. Кметът Галина Стоянова се обърна към всички тях: „Днес Европейският парламент е България, защото България дойде да подкрепи изключителния представител на нашата страна Илияна Иванова и тя се представи прекрасно!", започна обръщението си Кметът на Казанлък. „Защото тук, при Вас гостуваме, за да Ви кажем, че розата и розовото масло са не просто традиция и производство, те за нас са идентичност.", заяви Стоянова. Тя разказа как са търсели най-добрия начин да убедят евродепутатите, че розовото масло е важно: „Искахме да Ви убедим, че това е ценен продукт, който ще ни надживее. Търсехме най-добрия начин да го покажем. Естествено, Роза Дамасцена пристига в България през 17 век. Оттогава тя е Царицата на Долината, оттогава тя печели всички златни медали по света. Затова Ви донесохме тази роза, която може да пипнете, да видите как ухае, независимо, че е минал май и юни. Да Ви покажем как от красивата роза се получава розовото масло през дестилерията. Стотици години тази инсталация е точно такава, каквато я виждате. Стотици години българското розово масло има своите най-високи качества и защото е най-предпочитано, фармацевтичната индустрия не може без капчицата розово масло, която прави аромата траен.", разказа Галина Стоянова. „Розовото масло се използва и в Космоса, защото едно от най-силните му качества е, че издържа на висока температура и в различни условия. То е част от хранителната индустрия по цял свят, опитайте продуктите, които носим, за да се уверите, че са вкусни и полезни за организма!", прикани тя гостита на събитието на Казанлък. „Тук сме от името на всички българи, които пазят тази традиция в семействата и домовете си, да Ви призовем: Знайте! Когато гласувате регламента за розовото масло, Вие гласувате за това то да ни надживее или да сложите край на една традиция, която определя нашата идентичност! Сигурна съм за Вашия избор!", увери Кметът на Казанлък. „Благодаря на всички присъстващи и специално на Мария Спираки, на всички Вас, които заставате зад България!", каза Галина Стоянова.

Българският евродепутат Андрей Новаков откри събитието на Община Казанлък в Европарламента. Той благодари на всички свои колеги, които са част от хубавото българско мероприятие: „Горд съм, че част от духа на България е тук. Някои от Вас вече гостуваха в Казанлък и знаят за какво се борим, но сега минаваме на друго ниво.", обяви в началото на събитието на Община Казанлък Андрей Новаков. Той изказа благодарност и към „вълшебниците – децата, които танцуваха тук. Да Ви виждам тук, в Европейския парламент ме изпраща там, където нашите деди са черпили сили от хилядолетия!, възкликна той. Евродепутатите бяха поздравени с вълнуващите изпълнения на Ансамбъл за народни песни и танци „Искра" към едноименното казанлъшко читалище, с художествен ръководител и Почетен гражданин на Казанлък Цветан Цочев.

Андрей Новаков припомни свършеното до момента. Еврокомисията се съгласи с нашите аргументи и притесненията ни за бъдещето на розовото масло, въпреки това, имаме дълъг път да извървим, за да продължим битката си за производството на етерично-маслените култури като натурални продукти, както е било преди стотици години, за да продължи да е така и в бъдеще!", заяви Андрей Новаков и благодари за интереса и пълната зала. Той обърна внимание, че „България е най-големият производител на розово масло в света, това е течното злато на България".

Той приветства присъствието на събитието на г-жа Мария Спираки, евродепутат от Гърция, докладчик за разглеждането на Регламента за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP): „Тя беше в Казанлък, в шест сутринта, в розово поле, сред аромата на розите и стана силен посланик на розовото масло."- С тези думи Андрей Новаков покани за приветствие г-жа Спираки: „Много съм радостна за участието ми в това прекрасно събитие! Страхотна работа на Андрей Новаков.", сподели гръцкият евродепутат. Тя отбеляза важността на розовото масло и че върви процес по преразглеждане на неговия статут: „Постигнахме компромис в отношението към него и другите етерично-маслени култури, те ще бъдат разглеждани като изключение в следващите четири години. Посещението ми в Казанлък беше повече от прекрасно преживяване, беше изключително!", сподели тя. „На 11 септември 2023 г. ни подкрепете! Имаме доста дискусии и мисля, че може да намерим балансирано решение! Трябва да повишим нивото на разбиране по темата у хората! Мисля, че вървим в правилната посока.", посочи Мария Спираки.

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гражданска инициатива планира да преобрази двора на Университетската болница

 Да почистим двора на Университетската многопрофилна болница "проф. Киркович" в Стара Загора, е най-новата инициатива, която набира скорост в социалните мрежи. Събитието ще се състои в Деня на Стара Загора - 5 октомври.  Сборният пункт за желаещите да..

публикувано на 02.10.24 в 17:51
Гълъбовското село Обручище е близо до ТЕЦ-овете и мините на енергийния комплекс

Загубата на европейски средства не отменя ангажиментите на страната за реформи в енергетиката

България може да загуби 10-12млрд.лв. европейски средства в следващите години, ако рязко не стартира изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти. За това предупреди евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков. Той обърна внимание, че до 31 август 2026г...

публикувано на 02.10.24 в 17:02

Започна подаването на заявки за участие във фестивала "От Игнажден до Коледа - традиции и съвременност"

Седми фолклорен фестивал „От Игнажден до Коледа – традиции и съвременност“ ще се проведе на 7 декември 2024 г. в с. Дълбоки. Организатори на събитието са Община Стара Загора, НЧ „Развитие – 1878“, с. Дълбоки, НЧ „Развитие – 1918“, с. Оряховица, НЧ..

публикувано на 02.10.24 в 16:52
Д-р Генка Пейчева

Необходима е методика за остойностяване на лекарския труд

Развитие на доболничната помощ е един от основните приоритети на новото ръководство на българския лекарски съюз, каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, педиатър и инфекционист и член на Управителния съвет на съсловната организация. Тя..

публикувано на 02.10.24 в 16:28

Кампания събира добрите практики на учителите

Тенденции в поведението и нагласите на българските ученици са на фокус в тазгодишния конкурс наречен “Добрите практики на фокус”, който търси успешни примери и иновации от български класни стаи. Инициативата е организирана от фондация “Заедно в..

публикувано на 02.10.24 в 15:09
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Над 7300 кандидатстват за еднократна помощ за ученици в Старозагорско

До 15 октомври продължава приема на документи за еднократна помощ в размер на 300 лв. за семействата с ученици от първи до четвърти клас и за тези в осми клас, съобщи Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 02.10.24 в 15:06

Дискусионно студио "Младежко ехо" отваря врати в ММЦ

Нов клуб за младежи между 15 и 29 години отваря врати в Международния младежки център. Дискусионното студио  ще носи името "Младежко ехо". Да се чуят младите по между си, да коментират без притеснения, но в рамките на добрия тон и..

публикувано на 02.10.24 в 14:52

Община Хасково и ХГ „Форум“ представят „Исландия-над и отвъд“

На 3 октомври от 17.30 ч. в ХГ „Форум“ ще бъде открита изложбата на Тия Толева "Исландия - над и отвъд". Тихомира Толева - Тия е родена в Симеоновград. Художничката от години живее и рисува в Исландия. Нейната първа изложба в България е вдъхновена от..

публикувано на 02.10.24 в 13:10

Детско-юношеският танцов състав „Загорци" пожънаха успехи на фестивал в Турция и подготвят атрактивен спектакъл с филмови елементи

През септември талантливите народни танцьори от „Загорци" и техните ръководители Диляна Апостолова и Николай Апостолов се завърнаха от Бурса в Турция с почетни плакет и грамоти от III Международен фолклорен фестивал „Муданиа`2024" с организатор Галарт. В..

публикувано на 02.10.24 в 13:07

Есенните литературни дни започнаха с награждаването на победителите от XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев"

Церемония по отчитане на резултатите и награждаване на отличените участници в XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев" се проведе вечерта на 1 октомври 2024 г. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески". С това събитие се постави..

публикувано на 02.10.24 в 12:46