Имената на три видни личности ще бъдат предложени за тазгодишни носители на званието „Почетен гражданин на град Сливен и общината“. Това става ясно от предварителните материали за предстоящата в четвъртък, 14 септември, сесия на Общинския съвет.
На заседание на Комисията по символика на 30 август са разгледани и подкрепени и трите номинации. Първата номинация е на Инициативен комитет за удостояване със званието „Почетен гражданин на град Сливен и общината“ на Георги Тодоров Попов. Роден е в Сливен. Завършва ППМГ „Добри Чинтулов“. Продължава своето образование едновременно в Националната музикална академия „П. Владигеров“ в София и АМТИИ „А. Диамандиев“ в Пловдив. Притежава магистърска степен по оркестрово дирижиране и музикална педагогика. Създател и ръководител от 2006 г. досега на „Колегиум Осанна“. Композитор на свободна практика. Преподавател в НЧ „Славянска беседа“, в театралния департамент на НБУ в НУФИ „Филип Кутев“ – Котел. Автор на камерни инструментални произведения, кантати за пиано и гласове по стихове на Иван Вазов, кантати върху старобългарски текстове. Автор е на музика за над 150 театрални представления и кинопродукции в България и чужбина. Носител е на десетки награди.
Второто предложение е за Юлия Стоянова Кръстева. То е внесено от ректора на Бургаския свободен университет проф-д-р Милен Балтов. Юлия Кръстева е родом от Сливен. От малка учи френски език. Завършва „Френска филология“ в Софийски университет през 1964 г. От 1966 г. живее във Франция и пише на френски език. В основата е на структуралистката литературно-философска група „Тел Кел“. Юлия Кръстева е професор в Парижкия университет „Дени Дидро“ и има частна практика като психоаналитик. Редовно преподава в Колумбийския университет в Ню Йорк като гост-професор. През 2004 г. норвежкото правителство й дава Холбергова награда за „новаторската работа, посветена на въпросите, които са разположени в пресечната точка между език, култура и литература“. През 1997 г. получава Орден на Почетния легион на Франция. През 2022 г. тя бе първият българин, издигнат в ранг „велик офицер на Почетния легион“ и наречена от президента Макрон „последната публично известна интелектуалка“. В последната си книга „Пътувам себе си“ тя пресъздава, включително със снимков материал, връзката си със Сливен.
Съгласно Решение на Обществената комисия за избор на носител на наградата „Добри Чинтулов“ за 2023 г. бе избран писателят Милен Русков. Съгласно разпоредбите на чл.51, ал.8 от Наредбата за символиката, носителят на наградата „Добри Чинтулов“ задължително се предлага от Комисията по символика, да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин“. Милен Русков е писател и преводач от английски език, едно от най-изтъкнатите имена в българската литература през първите десетилетия на ХХI век. Отрано е привлечен към прозата. Големият успех го спохожда с третия му роман „Възвишение“. За сливенци романът е особено ценен и интересен и с описанията на Сливен и околностите, на Котел, Медвен и други селища от нашия край, със забавните истории, свързани с дейността на видни сливенски възрожденци като Сава Доброплодни и др. За творчеството си е удостоен с редица награди - „Златен век“, Националната награда за литература „Христо Г. Данов“, Награда за литература на Европейския съюз, Националната литературна награда „Елиас Канети“ и Националната литературна награда „Иван Вазов“.
Обхватът на влажните зони да бъде свит в полза на земеделските стопани. За това са се договорили на проведената по-рано днес среща между представители на Министерството на земеделието и храните, МОСВ и Сдружението „Обединени земеделски производители“...
Историята с дарените близо 100 000 лв., започва по време на КОВИД-пандемията със загубата на единствената дъщеря на семейство Керка и Стойчо Йотови от Димитровград. "В моята дългогодишна лекарска практика, а и изобщо, не съм чул някой да направи..
Националният тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка" ще се проведе на 30 и 31 август 2025г. (събота и неделя ) в балнеолечебния курорт Старозагорски бани - национален културен, курортен и туристически обект, намиращ се на 15 километра северозападно..
Нивото на язовир „Жребчево“ в момента е близо 138 млн. куб. м. Това е към 35% от обема на язовира, който се използва основно за поливни нужди, съобщи в интервю за Радио Стара Загора инж, Пламен Иванов, управител на „Напоителни системи" – клон Средна..
Акция по залесяване в района на Шипка ще се проведе от 15 часа и 30 минути днес. Организатори са Държавно горско стопанство-Казанлък, кметството в Шипка, младежи и деца по проект „Еко академия” на сдружение Младежки център за развитие „Взаимопомощ“ и..
Районен съд – Казанлък наложи наказание лишаване от свобода за срок от осем месеца, при първоначален „общ“ режим, на 18-годишно момиче, съобщиха от съда. Съдебният състав призна подсъдимата за виновна в това, че в периода от 17.07.2024 г. до..
Три изкуствени неравенства ще бъдат изградени в района на село Бузовград, за да обезопасят участъка от третокласния път от Казанлък за Средногорово, Пъстрово и Чирпан. Това обяви министъра на регионалната развитие Иван Иванов по време на парламентарния..
За поредна година бившето летище край Стара Загора ще бъде озвучено от оглушителния рев на двигателите на BMW автомобили, чиито притежатели ентусиасти ще се съберат от цялата страна. Организатор отново е BMW Club Bulgaria. 23-тият Национален BMW събор е..
Държавна опера – Стара Загора организира изложба-конкурс „Рисувам опера и балет“, посветена на 100-годишнината от създаването ѝ. Основна цел на изложбата е обогатяване достъпа на децата до високи образци на националната и световната култура...
Осиновяванията от общинския приют за безстопанствени животни в Ямбол се увеличават. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора управителят Надежда Горанова. Само от началото на годината досега нов дом са намерили 23 кучета, а през 2024 г. общият брой..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net