Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 148 години от Старозагорското въстание

Снимка: интернет

Днес се навършват 148 години от Старозагорското въстание.

Началото на Старозагорското въстание е дадено на 16-ти септември 1875 г. в най-богатия град на Тракия в османската империя. Събитията, довели до организирането на въстанието, започват още в началото на 1875 г. и изострят „Източния въпрос“ на Балканите. Социалното и политическо напрежение в империята са породени от финансовия фалит на държавата, увеличаването на преките и косвените данъци за поробеното население, въстанието в Босна и Херцеговина.

На 12-ти август 1875 г.  Българският революционен комитет в Букурещ с председател Христо Ботев взима решение за незабавно организиране на въстание и в българските земи през септември, за да се използва политическия момент. Страната е разделена на 5 въстанически окръга: Русенско-Шуменски, Търновски, Старозагорски, Сливенски и Ловешко-Троянски. За център на въстанието се избира Стара Загора с ръководител Стефан Стамболов, тъй като старозагорският комитет е най-силен. В дейността му  се включват съратниците на Левски Колю Ганчев, братя Жекови, Христо Шиваров – секретар на старозагорския комитет. Присъединяват се и Захари Стоянов, Георги Икономов и Никола Станков“ , разказва историкът Петьо Мирчев от Регионалния исторически музей. Дейността за неговата подготовка изисква организация и подготовка на населението, закупуване на оръжие. Част от старозагорските дейци са против избухването му, защото считат, че времето за подготовка е много кратко. На 7.09. на среща между членовете в старозагорско, като обсъждат ситуацията,  Атанас Илиев, Мирчо Атанасов, Георги Бенев и Петър Иванов се обявяват против въстанието.

В същия момент  сподвижници на Стамболов го убеждават, че хората са въоръжени и организирани, чакат само сигнал за активни действия. След съгласуване с Търновския революционен комитет е решено въстанието да избухне на 16.09.  Планът предвижда 4 чети от селата да нападнат Стара Загора от четирите краища на града и да разгорят пламъка на въстанието сред околните селища. Сигнал за нахлуването в града, трябвало да даде пожара на конака.

Но поради недобра съгласуваност между центъра и селските чети, недоброто въоръжение – турските власти спират на дунавските пристанища голяма част от оръжията, предназначени за въстаниците в старозагорско, малката численост на  четниците и ареста на част от организаторите, въстанието е неуспешно.

Колю Ганчев е заловен след провала на въстанието, братя Жекови след героична самоотбрана  при с. Елхово, загиват в неравна битка с врага. Старозагорската чета с войводата Георги Икономов и знаменосеца Койчо Георгиев излиза на Чадър могила, но след като недочаква подкрепление от близките села, тръгва да търси спасение към планината. Стефан Стамболов се отделя от четата, разкачва знамето на въстанието от пръта и го спасява при оттеглянето си в Търново и оттам преминава във Влашко. Според някои историци знаметго на Старозагорското въстание, което се състои от три цвята - бял, зелен и червен е пръвообраза на българския национален флаг след Освобождението. 

Войводата Руси Кънев от ойбуклийската чета е ранен, заловен и убит. Захари Стоянов успява да се спаси и дълго време се крие като служител в Баронхиршвата железница. Около 600 души са арестувани, срещу тях се води разследване до края на 1875 г. Но 7 от тях са екзекутирани през следващата 1876 г.

Мащабният план на въстанието е предвиждал Георги Бенковски и Стоян Заимов да запалят Цариград, за да предизвикат суматоха и да  отвлекат вниманието на правителството. През това време няколко хиляди българи да нахлуят от съседните страни в българско, командвани от Панайот Хитов и българи, офицери на служба в руската армия. „Но краткото време за организация, недостатъчното въоръжение на въстаниците, и залавянето на  част от организаторите, водят до неуспеха на Старозагорското въстание. Въпреки това, то е първият сериозен и мащабен опит българите да се заявят като народ, който се бори за свободата и независимостта си“, завърши Петьо Мирчев. То е предпоставка и подготовка за избухналото през следваща 1876 г. Априлско въстание.

 Чуйте в звуковия файл разказа на историка Петьо Мирчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Камелия е първото новородено бебе за 2025г. в АГ Клиниката на УМБАЛ „Киркович“

Първото бебе за Новата 2025г. в АГ Клиниката на Университетската болница в Стара Загора се казва Камелия. Момиченцето е проплакало в 5:09ч. тази сутрин.  Малката Камелия се ражда след цезарово сечение и е с пропорции от 2,600кг. и 48см.. Майката..

публикувано на 01.01.25 в 14:28

Момче е първото бебе, родено в областната болница в Сливен през новата година

Първото бебе за новата година 2025 година, родено в Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Иван Селимински"- Сливен, е момче , съобщиха от болничното заведение. То е проплакало в 02:20 ч. Тежи 2, 470 кг. Майката е от Сливен.  В 16:55 ч. на 31..

публикувано на 01.01.25 в 14:10
УМБАЛ

Ръст на пострадалите от пиратки в новогодишната нощ в Стара Загора

Увеличение в броя на случаите на хора, потърсили медицинска помощ след боравене с пиратки в новогодишната нощ, отчитат от Спешното отделение в УМБАЛ „Киркович“. Това разкри д-р Пенчева. По думите й броят на пострадалите е значително по-висок от..

публикувано на 01.01.25 в 12:56
България вече е в Шенген

България е пълноправен член на Шенгенското пространство

България официално е пълноправен член на Шенген. Страната ни и Румъния влизат в Шенгенското пространство на осемнадесетата годишнина от приемането си в ЕС.  Точно в полунощ бариерите на ГКПП "Кулата" бяха вдигнати, а служителите на контролните институции..

публикувано на 01.01.25 в 11:54

Редица промени влизат в сила от 1-ви януари

Новата година носи със себе си серия от промени, които влизат в сила от 1-ви януари. Част от измененията касаят увеличението в цената на услуги и такси, но други са пряко свързани с доходите. От днес е в сила по-високата минимална работна..

публикувано на 01.01.25 в 11:45

Празнуваме Васильовден

На 1 януари източноправославната църква празнува Васильовден или Сурваки. На този ден източните християни почитат паметта на Св. Василий Велики - един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква.  Народната традиция свързва празника на..

публикувано на 01.01.25 в 11:26

Честита Нова 2025г.!

Честита Нова 2025 година!  Екипът на Радио Стара Загора пожелава на всички по много от здравето, щастието и късмета! Нека новата година бъде по-успешна, мирна и плодородна! 

публикувано на 01.01.25 в 01:00
Стефан Радев, кмет на Община Сливен

Липсата на държавен бюджет усилва нестабилността на общините

Кризата в управлението на централно ниво, липсата на стабилност и предвидимост, се отразява и на общините, каза кметът на Сливен Стефан Радев. Според него отминаващата 2024 година е била година на приключване на проекти и подготовката за нови в новия..

публикувано на 31.12.24 в 14:09

От инвестиции в свръхмодерни нови заводи до засаждането на дървета – ресорът на зам.-кмета Радостин Танев през 2024 г.

Обновена транспортна схема на Стара Загора с нова автобусна линия № 71, подобрено управление на отпадъците с бъдещо създаване на система за събиране на биоразградими хранителни остатъци, засадени от звено „Озеленяване“ над 560 декоративни дървета,..

публикувано на 31.12.24 в 14:07

Специализираната полицейска операция в Ямболско ще продължи и в новогодишната нощ

Специализираната полицейска операция в Ямболска област ще продължи и в новогодишната нощ, съобщиха от регионалната дирекция. До момента са установени девет водачи, седнали зад волана след употреба на алкохол,  двама са с положителни проби за наркотици...

публикувано на 31.12.24 в 14:06