Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща дискусия напомня за големите надсвирвания в Дълбок извор

Концертна програма с музиката на Бисер Каев–Байрям и Иван Милев

4
Дълбокоизворската група с ръководител Бисер Каев - Байрям.
Снимка: Bg-popfolk.com

Темата за творческите срещи на сватбарските оркестри за народна музика, провеждани през 80-те години в с. Дълбок извор, Първомайско отново става актуална. Този път с дискусия и концертна програма, организирани от местна инициативна група.

Срещата ще се състои на 23 септември от 15.00 ч. в читалището на Дълбок извор, общ. Първомай, с мото „Дълбок извор и българската народна музика”. Специален гост ще бъде известният акордеонист и аранжор Димитър Ангелов – Цампито, основател и ръководител на Асеновградската народна група.

Началото на концертната програма е в 16.45 ч. В нея ще участват гайдарят Стефан Янев, солистът Любомир Петов, Атанас Бойчев – саксофон, Димитър Топузов – кларинет, Стоян Щерев – акордеон, Георги Захариев – ритъм китара, Добри Добрев – барабани, Росица Делева и Ивана Бойчева – вокал. 

„Организираме това събитие, за да погледнем към славните времена, когато от дълбокизворската сцена звучат традицията и новото в стила на сватбарските оркестри от Тракия. Да припомним факти с национално значение за развитието на тази музика, където ярко присъстват знаменитият кларинетист Бисер Каев–Байрям и виртуозът на акордеона Иван Милев“, посочи за Радио Стара Загора инициаторът и организатор на срещата Тенчо Дерекювлиев.

„Този своеобразен празник на тракийската музика е и почит към известния писател и литературен критик Атанас Лазовски, който пръв поставя въпроса за сватбарските оркестри през 1982 година, когато е първата среща в Дълбок извор. Книгата на Лазовски „Битки за българския фолклор”, издадена през 1999 г., разкрива не само атмосферата на големите музикантски срещи, но подчертава и тенденциите за тяхното развитие“, допълни Дерекювлиев и подчерта, че сватбарските оркестри са явление в българската музикална култура. През втората половина на XX те са наричани с различни определения, но най-голямо разпространение получава названието сватбарски. Такава е оценката на публиката за същността им, а според музиколозите връзката публика–изпълнители тук бележи максимална степен на натуралност.

Тракийската певица Славка Калчева с Дълбокоизворската група.

„Анализатори на стиловете в сватбарската музика от Тракия са на мнение, че кларинетистът Бисер Каев оказва голямо влияние през 60-те и 70-те години и дори в първите солистични изяви на Иво Папазов може да се открият похвати от музикалната мисъл на Каев, чийто пряк ученик е популярният кларинетист Хари Асенов, ръководител на оркестър „Марица”, уточни инициаторът.

С Дълбокизворската група през годините пеят водещите солистки Мария Карафезиева, Славка Калчева, Илка Александрова, а музиканти в състава са забележителни акордеонисти, като Диньо Льолев, Али Гарджев, Нешко Нешев. С оркестъра на Бисер Каев майсторството си заявява и прочутият саксофонист Димитър Братанов.

В ролята си на знаков представител на дълбокизворската музика акордеонистът Иван Милев днес е от нейните посланици в световен мащаб. Абсолютният му слух, невероятната импровизаторска техника, смесването на различни музикални стилове са част от неговите отличителни белези. През втората половина на 90-те, след като е направил бум с оркестър „Младост” в страната, Иван Милев предприема емиграция и зад граница подготвя множество творби.

Сред поканените в дискусията и музикалната програма в Дълбок извор са инструменталисти, включващи в репертоара си изпълнения на Иван Милев с идеята максимално да се доближат до звученето, каквото публиката го помни от 80-те години.

„Личностите създават голямото изкуство, но и то ги превръща в личности. Смисълът е да припомняме постигнатото“, казват организаторите на форума. Сред тях присъстват историци, педагози и журналисти.

Подробна информация за срещата дискусия в Дълбок извор и музика на Дълбокоизворската група можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Дари Бракалова

Дари Бракалова с дебют в ролята на Жулиета

Три последователни дни, 21, 22 и 23 февруари, публика и гости на Държавна опера Стара Загора ще имат възможността да гледат мюзикъла „Ромео и Жулиета“ по драмата на Уйлям Шекспир и музиката на Жерар Пресгурвик. На 23.02, дебют в ролята на..

публикувано на 19.02.25 в 17:45

Константино Льондев представя в Хасково своите „Илюзии“

Община Хасково, Институт за културно наследство България-Италия и ХГ "Форум" представят изложба живопис "Илюзии" на Константино Льондев. Художникът е известен на хасковската общественост с участието си в Националния пленер "Хасково - вдъхновение",..

публикувано на 18.02.25 в 15:06

Изложба "Горски приказки" представят в Нова Загора

Художничката Елена Романова открива днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора своята изложба "Горски приказки". В нея са представени 17 рисунки, изпълнени с молив, въглен и пастел. Елена Романова е родена в Москва, където учи живопис...

публикувано на 18.02.25 в 14:22

Благодарствен знак за Балетната трупа на Старозагорската опера

Благодарствен знак на Община Стара Загора получи днес многонационалната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова. Високото отличие е поредното признание за професионализма, творческия устрем и..

публикувано на 17.02.25 в 17:06

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“ За периода 17.02 – 23.02 2025 г. База Културен център „Стара Загора“ 17.02 /понеделник/ 19.00 часа Постановка „Баща ми се казва Мария – на село“ ДКТ „Иван..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

"Мене не ме.."- старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум

Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“.   Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..

публикувано на 14.02.25 в 13:39

Любовта е всеобщ дом за всички ни!

Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...

публикувано на 14.02.25 в 07:55

„Театрални искри“ в Казанлък събира деца и младежи през април

До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Международното триенале на сценичния плакат - София гостува в Димитровград с изложбата "Плакатът и жените"

Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..

публикувано на 12.02.25 в 14:22

"Дзак" премиера за бебета на Старозагорския куклен театър

"Дзак" е заглавието на първото премиерно и бебешко заглавие, за годината, в афиша на Държавен Куклен театър Стара Загора . То ще бъде представено днес, 12 февруари, пред най-малките зрители и техните родители, от 10.30 и 11.30 часа...

публикувано на 12.02.25 в 10:10