Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на Стара Загора:

Малки художници оцветяват герба на Града на липите в Регионалния исторически музей

В Деня на Стара Загора – "жив град с темели, в кости побити",  разказваме истории за Града  – за миналото, за неговото "сега" и за неговото бъдеще.  

В дома на паметта на Стара Загора – Регионалния исторически музей, днес бе и ден за безплатни посещения. Но и не само – по обед там отвори врати ателие за малки художници. Задачата им бе да оцветят герба на Града на липите и на поетите. 

Малко след 10,30 часа в Регионалния исторически музей е шумно и интересно, и пълно с посетители – малки, големи и още по-големи започват вълнуваща обиколка от най-древното минало до наши дни.  Шестокласникът Константин от училище Кирил Христов тъкмо се е разходил из антична Стара Загора и сега чака чинно за асансьора - машина на времето, който ще го отведе в настоящето  - ателието за малки художници на четвърто експозиционно ниво в Музея. И докато пътуваме вече си говорим - впечатлен е от античната улица, от каруцата, от фигурите, които току-що е видял и които разкриват хилядолетна Стара Загора. Питам Константин как би довършил изречението "Стара Загора е...", а отговорът на момчето е светъл и топъл - "моят дом, моят град". 

Вече сме в ателието -  симпатични масички и столчета се заемат бързо от нетърпеливи художници. Чиято задача е да оцветят герба на Стара Загора.  жълто, червено и златно в Герба на Стара Загора не са случайни цветове, всеки един от тях означава нещо – червеното – животът, зеленото – възкрасението - защото Стара Загора е град, възкръсвал изпод пепелта подобно на птицата Феникс.  Жълтото в герба пък е символ на – надеждата и плодородието - защото Градът на липите е в сърцето на плодородната Тракиийска низина, защото житата тук стават високи половин човешки бой, защото плодовете се топят в устата, а зеленчуците са толкова вкусни....

Всъщност, освен цветовете, всеки един от символите в герба на Стара Загора има послание - житните класове, лъвицата майка, или назъбените крепостни зидове, казва,екскурзоводът Калина Карова,  която днес е и в ролята на ръководител на ателието.


 9-годишната Стефани от 11 Оосновно училище тъкмо оцветява лъва. Той е на герба на Стара Загора, защото е цар на животните. Той показва силата, а пък е майка с лъвче, защото показва закрилата, казва момиченцето. 

А повече чуйте в репортажа  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36

56- годишна цигулка засвири за първи път в ръцете на световноизвестния цигулар Светлин Русев

56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък  засвири за първи път   преди броени дни.  Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..

публикувано на 21.06.25 в 12:22