Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на Стара Загора:

Малки художници оцветяват герба на Града на липите в Регионалния исторически музей

В Деня на Стара Загора – "жив град с темели, в кости побити",  разказваме истории за Града  – за миналото, за неговото "сега" и за неговото бъдеще.  

В дома на паметта на Стара Загора – Регионалния исторически музей, днес бе и ден за безплатни посещения. Но и не само – по обед там отвори врати ателие за малки художници. Задачата им бе да оцветят герба на Града на липите и на поетите. 

Малко след 10,30 часа в Регионалния исторически музей е шумно и интересно, и пълно с посетители – малки, големи и още по-големи започват вълнуваща обиколка от най-древното минало до наши дни.  Шестокласникът Константин от училище Кирил Христов тъкмо се е разходил из антична Стара Загора и сега чака чинно за асансьора - машина на времето, който ще го отведе в настоящето  - ателието за малки художници на четвърто експозиционно ниво в Музея. И докато пътуваме вече си говорим - впечатлен е от античната улица, от каруцата, от фигурите, които току-що е видял и които разкриват хилядолетна Стара Загора. Питам Константин как би довършил изречението "Стара Загора е...", а отговорът на момчето е светъл и топъл - "моят дом, моят град". 

Вече сме в ателието -  симпатични масички и столчета се заемат бързо от нетърпеливи художници. Чиято задача е да оцветят герба на Стара Загора.  жълто, червено и златно в Герба на Стара Загора не са случайни цветове, всеки един от тях означава нещо – червеното – животът, зеленото – възкрасението - защото Стара Загора е град, възкръсвал изпод пепелта подобно на птицата Феникс.  Жълтото в герба пък е символ на – надеждата и плодородието - защото Градът на липите е в сърцето на плодородната Тракиийска низина, защото житата тук стават високи половин човешки бой, защото плодовете се топят в устата, а зеленчуците са толкова вкусни....

Всъщност, освен цветовете, всеки един от символите в герба на Стара Загора има послание - житните класове, лъвицата майка, или назъбените крепостни зидове, казва,екскурзоводът Калина Карова,  която днес е и в ролята на ръководител на ателието.


 9-годишната Стефани от 11 Оосновно училище тъкмо оцветява лъва. Той е на герба на Стара Загора, защото е цар на животните. Той показва силата, а пък е майка с лъвче, защото показва закрилата, казва момиченцето. 

А повече чуйте в репортажа  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54

Фестивал на мекиците във Въгларово – традиция, вкус и толерантност!

На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..

публикувано на 21.03.25 в 08:00