Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Грозева: На България се гледа като една от добрите перспективи в развитие на водородната икономика

Ролята на регионалните власти в насърчаването на водородните технологии е част от проведената в Брюксел Седмица на градовете и регионите, съобщи Румяна Грозева, директор на Агенцията за регионално икономическо развитие на Стара Загора (АРИР), която е участвала с презентация за региона.

„На това събитие градове и региони могат да представят как са разрешили свой проблем, да търсят партньорство по проекти,  да промотират свои проекти. Получихме възможност да се запознаем с разработването на водородните технологии в едни от най-напредналите региони в Европа от Испания и Франция. Да чуем какво правят те как успяват да насърчат включително и със средства от националния бюджет трансформацията в тази посока.“, разказа Грозева.

По думите й дори и най-напредналите, като провинция Арагон в Испания, които 20 години работят в тази посока, също споделят, че срещат определени затруднения. Включително се срещат с регулаторни казуси, които трябва да преодолеят, включително съпротивление от определени обществени групи, от част от бизнеса.

„Колкото и чиста да е технологията все още среща доста отпор, включително защото променя установени традиции включително в бизнес отношенията и икономическите модели, за които както и при нас в региона хората или на национално ниво няма такава готовност. Франция прави големи стъпки в тези технологии, региони инвестират допълнително собствени средства, включително не малка част от големите компании инвестират средства за развой, за да може тази технология да стане по-зряла и по-позната. Те насърчават и закупуването на водородни автомобили от страна на гражданите и субсидират подобни покупки.“, каза Румяна Грозева.

Тя допълни, че и в България се правят такива стъпки за развитие на водородните технологии, но се срещат с доста предизвикателства.

„Включително и в региона се срещаме с предизвикателства как трябва да се случи тази трансформация. Имаме все още неузрялото усещане и от национално нива на нагласите и от бизнеса. Подобен род промени не могат да се случат само по административен път, само с обществено финансиране. Трябва да се включи и самият бизнес, най-малкото трябва да приеме да бъде част от веригата, от крайните потребители“, обясни директорът на АРИР.

По думите й на България все пак се гледа като една от добрите перспективи в развитие на водородната икономика и водородните технологии.

„Трябва да намерим начин да работим заедно за напредъка и прилагането на нови технологии, въпреки всички различия които срещаме в мисленето в разбирането как трябва да се развива региона на Стара Загора“, обясни Грозева.

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От слънцето до водорода: как работи интегрираната енергийна система на ЕЦИХ Загоре

Д-р Румяна Грозева, в качеството си на  управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване.  Фокусът е върху..

публикувано на 16.07.25 в 10:00

Започна изграждането на Индустриален парк „Еленино“

Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Среща по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора

Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на  Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..

публикувано на 02.07.25 в 10:00

София е организатор и домакин на Green Transition Forum

За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на  16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..

публикувано на 18.06.25 в 10:00

GREENSMARTMED в Солун: Зелената трансформация на агрохранителния сектор набира скорост

В Солун се състоя третата международна среща по  проекта GREENSMARTMED .  Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..

публикувано на 11.06.25 в 10:00

Предприемачи обсъждаха дигитализацията и AI на семинар

Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..

публикувано на 04.06.25 в 10:00

Практически семинар за преход към чиста енергия ще се проведе в Стара Загора

Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...

публикувано на 21.05.25 в 06:00

750 домакинства ползват Площадката за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник

750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът -  472 кг., близо 10 000 килограма е  стъклото, а  близо 2 хиляди..

публикувано на 14.05.25 в 10:00

АРИР - Стара Загора ще работи по проект за насърчаване на жените предприемачи "Just Femme"

АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и  фокусът му е върху получаване на  допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..

публикувано на 07.05.25 в 10:00

Зеленият проект на "Зелени Балкани"

На 22 април отбелязваме Денят на Земята. Мотото тази година е "Нашата енергия, нашата планета". Човечеството си поставя за цел до 2030-та година да утрои електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми източници. По данни на Световната служба..

публикувано на 23.04.25 в 10:00