На Димитровден, когато строителите празнуват разказваме история на създателите на три от емблематичните сгради на Стара Загора, строени след пепелищата от пожарите на Руско -Турската война и оцелели и до днес. Знаете ли кой е построил днешното Второ основно училище " Петко Рачов Славейков", Професионалната гимназия по строителство и архитектура "Лубор Байер" и кой възстановява църквата "Света Богородица"?
Било е в края на 80 –те години на 19 век. Подобно на Феникс, Стара Загора бавно надигала снага изпод пепелта. Градът вече имал устройствен план, разчертан от Лубор Байер. А местната управа проводила вест до подбалканските общини – ако знаят добри майстори - дюлгери, да ги пратят. Да вдигнат училища, да възстановят черкви, да има къде да се просвещават людете и да пазят вярата си.
"Така историята на възстановяването на Стара Загора завинаги се свързала с две имена на тревненски майстори уста (майстор) Генчо Кънев – Голям Генча и неговият ученик Генчо Новаков - Малък Генчо", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Освен строител, уста Генчо Кънев бил вещ и в чертаенето на проекти и скици за построяването на сградите. Още в 60-те години на 19 век създал своеобразна строително –проектантска фирма, с офис собствената му къща в Трявна. През зимата зимата чертаел, а през лятото със свои хора изпълнявал възложените му обекти. Прочут бил майсторът със строенето на класни училища, негово дело била Априловската гимназия Че славата на Голям Генча и на неговия най-изявен ученик прехвърлила Балкана говори фактът, че през 1880-та година уста Генчо Кънев бил поканен за строителството на Девическата гимназия, днешното Второ основно училище "Петко Рачов Славейков" в Стара Загора.
И ако парите за строителството на Девическото училище били осигурени от Източна Румелия, за изграждането на Мъжката гимназия, днешната Професионална гимназия по строителство и архитектура "Лубор Байер", в Стара Загора, средствата се осигурявали от Общината. А градежът почнал с 21 000 турски лири - толкова имало събрани, били необходими много повече. Затова и първоначално Мъжката гимназия била само с един етаж, а пълното завършване на сградата се случило след Съединението...
След като учител и ученик - строители работили заедно по двете училища, ученикът решил да поеме по свой път. А с учителя майстор е свързана още една емблематична сграда под Липите – храмът "Света Богородица", който уста Генчо възстановява
Строителството на черквата "Света Богородица" струвало 46 000 гроша на старозагорци. А църковното настоятелство водело нарочен тефтер за сметките. От него става видно, че уста Генчо Кънев ползвал материали на вересия, за които когато имало пари, старозагорци се разплащали. От приходната и разходната сметка на настоятелството става видно и друго- имало и случаи, в които майсторът не вземал плата за труда си…
Освен сградите на Девическата и на Мъжката гимназия и възстановяването на храм "Света Богородица", името на уста Голям Генча и на неговия ученик е свързано и с други сгради в Стара Загора. Според спомените на сина на майстора учител, бащата Голям Генча е строил и къщи. За ученика му, Малък Генчо със сигурност се знае, че е изградил един от телеграфо-пощенските клонове в Стара Загора. През 1945 година изгаря сградата на общината в Стара Загора. А заедно с нея изгарят и архивите, които биха могли да разкажат повече по темата.
На мило тържество хората от Мъдрец и техни съселяни, живеещи извън селото се зцапознаха с ботата „История на с. Мъдрец“ от 430 страници. Местната жителка Кирилка Каравасилева развълнувана и горда сподели, че този труд е дело на някогашната..
Тя се казва Невена Иванова. Тя е една успяла българка в световната модна индустрия. Историята на Невена Иванова започва от малкия град Кубрат и стига до сърцето на Лондон. Още от малка мечтае да е дизайнер, какъв е пътят до успеха. Заминава..
В навечерието на празника 24 май ви срещаме с Мартин Кърнолски, доктор на театралните науки и театралните изкуства, автор на собствена методика за обучение по Сценично поведение и е работил с артисти от над двадесет и пет държави. Кърнолски..
Продължават шоу-спектаклите на дует "Ритон" из страната. Катя и Здравко, заедно с момчетата и момичетата от своя бенд „Ангелите на Ритон“ - Юлиан Янев-клавишни и вокал, Щерион Пилидов-китари и вокал, Алекс Нушев-бас китара, Георги Марков-ударни,..
Населените места в община Болярово се съревновават за титлата „Най-приветливо и чисто село“. Конкурсът, организиран от общинската администрация, цели да насърчи местната общност към повече грижа и внимание към заобикалящата среда. Надпреварата е..
Омбудсманът на Република България е висш независим конституционен орган, който се избира от Народното събрание за срок от пет години. Той е застъпник за правата на хората и пазител на обществения интерес. Независим в своята дейност и се подчинява само..
Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини. "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" започва..
"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин. Над 150 са..
Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г. Работила за едно от регионалните издания на голям..
В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net