Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Нели Грозева: Нигерия - урок за радостта от малките неща в живота

7
проф. дн Нели Грозева
Преди по-малко от месец в Нигерия на работно посещение беше екип на Тракийски университет - Стара Загора в състав: проф. дн Нели Грозева, доц. д-р Мима Тодорова, д-р Емил Димитров, Георги Мошков и Райчо Райчев. Пребиваването в седмата по неселение държава в света се осъществи по покана на посланик  Янко Йорданов и д-р Дикко Радда, губернатор на севернонигерийския щат Кацина.

Екипът от български учени извърши почвени проучвания за разработването на план за развитие на посеви, механизация и напояване, като крайната цел е разработването на практическа схема за аграрно развитие на десетки хиляди хектара земя в Кацина. Работните срещи, агротехнически проучвания, изготвянето на програма от земята до трапезата, целяща  създаването на преработвателни предприятия, са най-широкообхватното двустранно сътрудничество между България и Нигерия в областта на селското стопанство през последните две десетилетия.

Посещението в Нигерия и един от 36 щата на федералната република беше един от поводите за разговор с проф. Нели Грозева, заместник-ректор по учебната и информационната дейност в Тракийски университет - Стара Загора, където се учат около 10 000 студенти от 53 държави. 
В старозагорското висше учебно заведение 7 са представителите на Нигерия, най-многолюдната африканска страна, където населението превишава 220 милиона души. Седем са и посетените земеделски райони в щата Кацина от делегацията ни.

"Впечатлиха ме багрите на Нигерия. Усмихнатите хора, които срещахме по пътя си. Ние не спирахме да снимаме лицата и облеклото на жителите на тази африканска страна. Бяхме сред отрудени хора, част от тях изповядват християнството, но по-голяма част са мюсюлмани. Почти всички дейности извършват ръчно. Още със ставането си те благодарят за слънцето, защото от топлите му лъчи ще порасне посятото, ще има добив за осигуряване на прехраната. Те се радват на всичко. Радват се, че плодовете на папаята са готови, че кутийките със семената на сусама са пълни до горе, че като изсъхнат и ги извадят ще има достатъчно храна за децата и фамилията", разказа в предаването "Моята неделя" проф. Нели Грозева. Тя уточни, че за да се справят с прибирането на реколтата заедно с родителите работят и децата, всички над 5 годишна възраст. "Децата са тези, които след училище отиват до най-близкото село да напълнят съдовете на домакинството с вода." 

"Шокира ме това, че къщите са без покриви, че няма ток и вода, че в посетените райони няма магазини и хората си разменят това, което произвеждат, че не се хранят редовно, а основното им ядене е сутрин. Изобщо, всичко което тук наричаме бедствие, при тях е ежедневие. Това е избор на живот." 
"Мисля че всички мои колеги, участвали в пътуването, пренаредиха приоритетите си. Нигерия ни показа да бъдем премерени във всичко. Да бъдем позитивни, да благодарим за всичко, което получаваме, да се усмихваме повече и да не губим връзката си със земята. Нигерийците са се сраснали с местата, които обитават, дели ги само подметката на обувката. Те стават и лягат с чувството за опазване на земята за следващото поколение. Те не разполагат с никакви богатства. Имат толкова, колкото да могат да се облекат и нахранят." 

В прикачения звуков файл може да научите какъв сън ще си композира проф. дн Нели Грозева за многоцветна Нигерия, една от най-корумпираните и богатите на природни ресурси страна, където заплатата е 67$, въпреки че е сред 10-те най-големи износители на нефт в света.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25