Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работилница за стъклени елхови играчки в Добрич съхранява традициите на уникалното ръчно производство

Снимка: Мая Щърбанова


Единствената останала у нас работилница за стъклени играчки за елха се намира в Добрич. Тя съхранява традициите на уникалното ръчно производство, които поколения свързват със своето детство. 

Управител на фабриката за стъклени коледни играчки е Мирослав Димитров. Той поема ръководството от своя тъст през 2021г. Работилницата на Дядо Коледа, както и местни обичат да я наричат, започва работа през 1993-та година. Дейността е започната от Георги Керанов, който вече е на повече от 80 години. 

Фабриката произвежда повече от 20 000 играчки годишно. Продукцията основно се реализира в малки магазини или занаятчийски базари в Добрич и в други градове на страната. 

Етапите, през които минава създаването на всяко едно коледно украшение, са пет. Коледните играчки се правят от стъклени тръбички, които се разтапят на висока температура, достигаща до 800 градуса. Това каза за радио Стара Загора Мирослав Димитров - управител на фабриката. Чрез вкарване на въздух се раздуват и се извайват в желаната форма. След това се посребряват и потапят в цветна боя. Следва декорирането им с лепило, което се нанася с четка и се поръсва с разноцветен брокат. На играчките се поставят така наречените "коронки", през които се промушва нишката за закачане. Процесът завършва с опаковане на продукцията. 

По думите на Мирослав Димитров интересът към стъклените коледни играчки е много голям, като сред предпочитаните форми са тези на кукли и животни. 

Подробности чуйте в звуковия файл.  






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45