В павелбанското село Асен живеят спокойно и доста задружно българи, турци, каракачани и роми. „Няма дразги между различните етноси, помагаме си в ежедневието. Като казвам това, твърдо заставам зад думите си“, казва новоизбраният кмет на последните избори през ноември Христо Ботев.
Според разказите на местното население, село Асен съществува от времето на османското владичество, когато се е наричало Юренлий или Уранлъ. Възникнало в резултат на преселилите се от различни краища бягащи християни от кърджалийските набези. След 1878 г. по-голямата част от турските му жители се изселват с отстъпващата турска войска, а прииждат още български семейства, предимно от планината в търсене на земя за препитание.
През 1906 г. е кръстено на българския владетел цар Иван Асен II.
Днес жителите му са малко над 400 по постоянен адрес. За жалост няма детска ясла и градина, а децата ходят на училище в Павел баня, някои в Казанлък или в съседното с. Съхране. За децата има осигурен училищен автобус, както и автобуси за работещите в общинския център. Но връзките с двата големи съседни града са два пъти в деня.
„За децата по проект и ма изградена детска площадка с пейки и озеленяване, с някои детски съоръжения и детско футболно игрище“, посочва Христо Ботев. Но големият проблем на местното население е, че няма личен лекар за хората и се налага да пътуват до Казанлък най-често. „Водим преговори с лекарката колегия в Казанлък да осигурим поне два дни в седмицата почасово присъствие на общопрактикуващ лекар, за когото има добра материална база в предишната здравна служба. Нямаме и аптека“, признава кметът. В скоро време, до март, април Христо Ботев се надява, че обещанието му младите, а и останалите жители да имат кафене в центъра на селото, където да се събират на чаша кафе и безалкохолно – ще бъде факт.
Добре работи центъра за рехабилитация, който е зад кметството и хората със здравословни проблеми от с. Асен и съседните селища са доволни. „Хубаво е, че има доста производства, които дават работа на хората от селото – няколко краварника и един овчарник, цех за преработка на билки и гъби, както и традиционното за района розопроизводство и отглеждане на лавандула.“, изразява задоволството на местните хора кметът.
Като проблем за жителите на малкото селце, изпъква необходимостта да бъдат асфалтирани повече улици, но за това е необходимо селата да имат собствено финансиране, смята кметът Христо Ботев.
А според секретарката му Нелина Михайлова, която пътува от близкото село Габарево, в последните няколко години доста семейства, предимно млади и на средна възраст, търсят да си купят имоти или къщи в селото. Госпожа Михайлова също отбеляза в разговора ни спокойния начин на живот и разбирателство между хората в селото. Като пример тя посочи построяването на църквата „Света троица“ със съвместните усилия, дарения и труд на всички етноси в с. Асен и изключителния принос на местни фирми и усилията на тогавашната кметица Росица Русева.
Днес църквата и джамията в селото са на 200 метра една от друга, а всяка година на Виликден християни и мюсюлмани правят заедно курбан за здраве на хората в селото и го раздават на всички жители. В подкрепа на етническия мир и разбирателство работи и местното читалище, чийто секретар работи с много голямо сърце и желание и отбелязваме всички големи празници по християнския и мюсюлманския календар, категорични са кметът Ботев и секретарката му Михалова.
Започна ремонт на ученическите общежития в Хасково. Кметът Станислав Дечев направи символична първа копка днес. Обновлението е с пари по плана за възстановяване и устойчивост. Ремонтните работи в двата блока, до хасковската автогара трябва да..
Районен съд – Казанлък наложи наказание лишаване от свобода за срок от една година, чието изпълнение отложи за три години, на 30-годишния М. А. за домашно насилие. Той е признат за виновен в това, че в периода от 14.04.2024 г. до 24.04.2024 г. в..
По случай 14 февруари членовете на сдружение „Лозари и винари от Сакар“ ще отворят вратите си за посетители. Желаещите ще могат да видят винарните, да зарежат лозята, предвидени са и безплатни дегустации, разказа за Радио Стара Загора Свилен..
План-приемът за следващата учебна година за учениците след 7-ми клас в Хасковска област не срещна одобрението на част от общините. Това стана ясно по време на обсъждането на в Комисията по заетостта към областната администрация. Причината е..
Затворен за движение остава участъкът от подбалканския път София – Бургас в района на сливенския квартал „Речица" след снощната катастрофа там между лек автомобил и камион превозващ дърва. Това съобщи за БНР комисар Димитър Кикьов, началник..
Община Хасково информира, че днес и утре ще се проведе тактическо учение на територията на общината. Местата за провеждане на учението са войсковият район на военно формирование 52 740, намиращ се на ул. „Стара планина“ и учебен център „Добрич“...
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, /12 февруари/, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният..
Факелно шествие по повод 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски ще се проведе в Стара Загора на 18 февруари. То се организира от СНЦ "Брат За Брата" - Стара Загора, Боен клуб "Атила", Народно читалище "Настроение", Национален фен..
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Националният център за безопасен интернет (НЦБИ, safenet.bg) отбелязва 20 години от създаването си. Датата съвпада с международния Ден за безопасен интернет, който от 2004 г. насам се отбелязва всеки втори вторник на февруари. Над 120 000 деца,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net