Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Николаки Стоилов - благодетелят, на който дължим училище "Васил Левски" в Стара Загора

Малко хора знаят, че името на Средно училище "Васил Левски" преди 9 септември 1944 е носело името на Николаки Стоилов. Защо точно това е било името му – ами защото тъкмо на Николаки Стоилов се дължи съществуването на школото. 

Точната година на раждането на един от благодетелите на Стара Загора е останала в мъглата на времето. Според едни от източниците Николаки Стоилов се ражда в махалата Табахна  през 1835 а според други -  през 1843 година, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. 

Отрано момчето остава сирак и е поверено на грижите на вуйчото Георги Фурнаджиев. Фамилията издава професията на вуйчото - хлебар, а след завършването на класното училище при даскал Атанас Иванов и малкият Николаки се захваща да изучи занаята. 

През 70-те години на 19 век, подобно на много млади занаятчии и Николаки Стоилов се включва в борбата за национално освобождение. Той е един от първите, заклети над библията и камата в старозагорския революционен комитет, основан от Васил Левски. 

След неуспешния опит за въстание през септември 1875 година, Николаки Стоилов е арестуван и известно време прекарва в затвор. Освободен е, защото срещу него няма доказателства, но напуска пределите на Отечеството. След Руско-Турската Освободителна война, Николаки Стоилов отново се завръща в България. И се захваща с търговия на зърно, брашно и производство на хляб. Той е и църковен настоятел, участва активно във възстановяването на храм "Света Богородица" заедно със свещеник Иван Нейчев. Радетел е и за построяване на начално училище  за децата от махалите Акарджа и Табахна  в Стара Загора - цел, която сбъдва. А доказателството е "живо" и днес - Основно училище "Димитър Благоев" в Града на липите. 

Николаки Стоилов така и не създава семейство. Завещава цялото си имущество на училищното настоятелство, за да бъде построено школо за просвещението на младежите и девойките в родния му град. 

През 1890-та година, върху двата парцела земя, които оставя, отваря врати "Първа Народна смесена гимназия". В началото училището използва съществуващите там хангари - нямало пари за да се построи нова сграда. Но през 1928-ма година Чирпанското земестресение срутва постройките... 

През 1930-та година с помощта на държавен фонд започва изграждането на нова, модерна сграда - с 20 класни стаи и с физкултурен салон. На 21 януари 1931 година новата сграда на "Първа Народна смесена гимназия отваря врати". А школото носи името на благодетеля Николаки Стоилов.  

След 1944 година новата власт трансформира не само училищата, но променя имената на много от тях.

За възрожденеца, благотворител, просветител разказва поредната история под Липите


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Празник на плодородието подготвят в село Ракитница

НЧ „Отец Паисий 1906“, кметството на село Ракитница и Община Стара Загора канят на осми Празник на плодородието. На пъстрата програма ще се насладят всички посетители на 26 юли 2025 г. (събота). Празникът ще започне от 17.00 ч. в парка до чешмата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

Туристическият информационен център в Стара Загора организира безплатни градски обиколки

Инициативата „Безплатни градски турове" ще зарадва отново жителите и гостите на града на 2 и 3  август  (събота и неделя), от  10.00 ч., с две от най-любимите теми на старозагорци – „Знатните фамилии на Стара Загора и техните къщи" и „Поетична разходка..

публикувано на 24.07.25 в 15:04

Старозагорка е сред младите лидери, които се борят с климатичните промени

Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..

публикувано на 23.07.25 в 15:23

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20