Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските писатели в защита на "Аз съм българче"

2
Снимка: интернет

Съюзът на българските писатели излезе със своя декларация в подкрепа на стихотворението на „Аз съм българче“. Повод за декларацията стана публикацията на преподавателката по немски език Светла Енчева в сайта “Свободна Европа”. Материалът буквално запали тази дни социалните мрежи , че държавата ни ще маха от учебниците стихотворението на Иван Вазов “Аз съм българче” заради децата на мигрантите у нас.

  „Преди броени дни публичното пространство озвучи една скандална новина – българският клон на американската медия „Свободна Европа“ в свой анализ за мерките, които следва да се предприемат, за да се интегрират имигрантите в България, предлага освен законодателни промени и промяна в образователната ни система. А конкретно – да се извади от училищната програма, по думите им „скроена единствено по мярата на етническите българи“, едно от най-прочутите Иван-Вазови стихотворения“, пише ръководството на СБП.

Разсъждавайки над мнението на министъра на икономиката, че  “ поради недостиг на работна ръка, са необходими 100 000 души от трети страни”, както и че са нужни законодателни промени, които да подпомогнат интеграцията им у нас.“, Енчева добавя, че една от сферите, подлежащи на промяна, е и образователната система. По думите ѝ ” Няма как децата на 100 000 имигранти да се почувстват пълноценна част от българското общество, ако са длъжни да учат “Аз съм българче”, без на образователната система да ѝ хрумва, че и те биха могли да научат българските деца на нещо и да обогатят живота им“, пише Светла Енчева.

 "Аргументите са смехотворни, ако не бяха толкова стряскащи – че стихотворение като "Аз съм българче" пречело на интеграцията, оскърбявало чувствата на малките имигранти и било в разрез с "общоевропейските ценности", цитира за Радио Стара Загора от текста на декларацията Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели. Той посочи, че членовете на съюза са 800 български творци и нито един български писател няма да застане „срещу“ творба на Иван Вазов, който е бил поканен и избран за почетен председател и член на СБП още през 1913 г. Според сегашния председател на писателите у нас, авторите на такива текстове, които се гаврят с българския език и знаковите за българската литература произведения са псевдожурналисти, а името на западната медия „Свободна Европа“ трябва да поставя в кавички „свободна“.   Боян Ангелов смята, че в последните 33 години много  фондации, покровителствани от чужди правителства или богати филалнтропи се опитват да промиват съзнанието на българите и на нашите деца, като хвърлят милиони, дори милиарди…

  „И днес българският творец е принуден да твори в тъмни времена, подобно на Паисий Хилендарски. Но зложелателите на България, българската история и българския език са други. Криещи се зад маската на демократи, те използват формулата на Джордж Оруел от романа му „1984““Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила“ Ако продължим логиката на световноизвестния писател  и я отнесем към новите алтруисти от „Свободна Европа“, трябва да добавим и „Демокрацията е тоталитаризъм“, размишлява Ангелов. 

  Боян Ангелов дебело подчерта, че българските писатели никога не са били ксенофоби и не са били против мигрантите, но това отношение не бива да бъде за сметка на българите, българския език и страната ни.

Малко преди да излезе позицията на Съюза на българските писатели, от Министерството на образованието и науката излязоха с  позиция по случая. В нея се посочва, че "в никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Победителките от "Славейче" работят по студийни записи

Две от победителките от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" направиха първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора.  Владилена Радева на 11 години и 15-годишната Ралица Генчева, от..

публикувано на 31.01.25 в 16:12

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025 4 февруари, вторник „Диалогът със самотата“- музикално-поетичен спектакъл с непознати камерни песни от Тодор Попов по идея на..

публикувано на 31.01.25 в 15:20

В Окръжен съд – Стара Загора подредиха изложба на ученици

С рисунки и поетични редове четвъртокласници от Шесто ОУ „Свети Никола“ гр.Стара Загора споделиха впечатления от посещението си в Окръжен съд – Стара Загора. Учениците бяха гости на съда в „Деня на отворените врати“, проведен в края на 2024..

публикувано на 31.01.25 в 15:15

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Културен афиш 3 – 9 февруари 2025 г. Понеделник 03.02.2025 ДО РЕ МИ в пелени – „МУЗИКАЛНОТО ВЛАКЧЕ“ -Спектакъл за деца от 0 до 3г. Режисура Станислава Ризова, Красимира Георгиева 10.00 ч., Оперен театър Вторник 04.02.2025 „Децата на..

публикувано на 31.01.25 в 14:45

Образователна интерактивна обиколка предлага Художествена галерия – Стара Загора

Всички старозагорци и гости на града, които нямат търпение да експериментират с дигитални и художествени средства, могат да го направят на 8 февруари 2025 г. (събота) между 11.00 и 12.30 ч. Вълнуващата образователна среща в Художествена галерия – Стара..

публикувано на 31.01.25 в 10:47

Музиката на Джордж Гершуин завладява публиката

На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин.  В програмата са включени „Кубинска..

публикувано на 30.01.25 в 19:45

Над 40 заглавия представят в РБ "Сава Доброплодни"

Над 40 книги  - поезия, проза, научни изследвания, сборници, каталози, албуми и библиографски издания на автори от Сливен и региона,  издадени през изминалата 2024 година ,  представят  днес, от 17.00 часа,  в Регионална библиотека „Сава   Доброплодни“ ,..

публикувано на 30.01.25 в 10:45

„Не бях аз“ среща отново Иван и Дана от филма „Вчера“

„Не бях аз“ – спектакъл-продължение на един от най-обичаните български филми „Вчера“ ще бъде представен в Стара Загора на 31 януари от 19. в Културен център. Главните герои Дана и Иван се срещат след 35 години. Автор отново е Владо Даверов, музиката е..

публикувано на 28.01.25 в 12:13

Рецитал в къща музей „Гео Милев“ тази вечер

Рецитал по повод 130 години от рождението на Гео Милев с участието на учениците от Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора ще се проведе тази вечер. Началният час е 18, а мястото на събитието къща музей „Гео Милев“ в Стара..

публикувано на 28.01.25 в 11:04

С репетиции на "Сън в лятна нощ" започна годината за Детската театрална школа

Началото на годината за Театралната школа към Куклен театър Стара Загора започна с уъркшоп по импровизационен театър, ръководен от актьора Живко Джуранов.  Групата започна и репетиции на спектакъл по комедията на Шекспир „Сън в лятна нощ“, чиято..

публикувано на 27.01.25 в 16:23