Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е най-известният Григор, когото познавате?

На 7 януари Григор Димитров спечели деветата си титла.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е живял през 4 век, когато 12 години е начело на Константинополската църква като архиепископ. По това време произнася и прочутите си богословски слова в защита на православното учение.

Днес имен ден празнуват Григор, Григорий, Гриша.

А познавате ли най-известният Григор в България?

Без съмнение повечето от вас не биха се замислили да посочат родния тенисист Григор Димитров.

Обичан и подкрепян по време на турнирите от колоритна родна агитка, понякога чисто по български хулен, Григор Димитров е единствения професионален български тенисист с титли от Световния АТП тур при мъжете. Към момента те са точно девет.

Последното приключение на любимеца на родната публика по света, приключило преди броени дни, бе участието му в Откритото първенство на Австралия, първо състезание за годината от така наречения Голям шлем. Там Григор преодоля двама съперници, преди изненадващо да отстъпи в третия кръг на португалеца Нуно Боржеш.

2024 година започна по отличен начин за родения в Хасково българин, който спечели подгряващия турнир от АТП 250 в Бризбейн, Австралия, побеждавайки на финала датчанина Холгер Рюне, тенисист от Топ 10. Интересен факт е, че по време на надпреварата Гришо получи и предложение за брак от фенка от трибуните.

Към момента Григор Димитров заема 13-то място в световната ранглиста на професионалните тенисисти. Неговото върхово постижение е достигането до номер 3 в ранглистата през 2017 година, когато печели титлата на заключителния финален турнир на АТП.

По-активните спортни фенове и почитателите на тениса често си задават въпроса за необяснимите спадове в играта на Димитров на най-високо ниво. Някои от специалистите си ги обясняват с неговия личен живот, в който не липсват любовни завоевания, други с максимата, че рядко един професионален спортист може да бъде винаги в топ форма, нещо характерно за повечето играчи в Тура. Каквато и да е истината обаче за всички е ясно, че до момента, а може би и за дълго време напред Григор Димитров е най-успешния български тенисист при професионалистите, с най-много успехи на високо ниво и най-висок ранкинг.

Често спортните издания у  нас и по света припомнят възходите и паденията в кариерата на Григор, за да стигнат до стратегията, която вкарва в началото на годината треньорът Джейми Делгадо и до коментара му: "Изключително приятно е да тренираш тенисист, който играе толкова красиво и който може да предложи толкова различни възможности".

Тенисът има своите стереотипи. Роджър Федерер, с когото (коректно или не) Димитров толкова често е сравняван, винаги е бил човек с швейцарски характер, перфектен във всяко отношение, който танцува при излизането си на централния корт. Рафаел Надал е бикоборец, потънал в червено матадор с неразрушима воля за победа. Новак Джокович е чудото на този спорт, гъвкав боец, който продължава да атакува и да покорява рекордите.

За родния представител сред най-добрите думите „елегантен“, „атлетичен“ и „спортсмен“ може би до най-висока степен отговарят на въпроса за неговата идентичност на и извън корта.

Наскоро след победата си над Танаси Кокинакис в Мелбърн Григор сподели, че на 32 години, не му остава много време в професионалния тенис.

"Знам, че не ми остава много време в тениса, който ми даде толкова много. Много съм благодарен за възможността, която имам - да изляза още веднъж на корта, да тренирам или да съм във фитнеса", заяви Григор.

Ние пък му пожелаваме, в оставащото време до края на професионалната му кариера, да продължи да представя България по най-добрия начин на големите международни форуми и да постигне заветната си цел – спечелване на турнир от Шлема.

Следващото участие в програмата му е турнирът в Марсилия, който стартира на 5 февруари. Той е от категорията АТР 250 и е с награден фонд 800 хиляди евро. 


По публикацията работи: Деян Денев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29