80 млн. лв. са предвидени в бюджета за безплатни учебници на учениците от 8 до 12 клас. Досега това важеше само за учениците от 1 до 7 клас, а от следващата учебна 2024/2025 година безплатни учебници ще ползват всички ученици. Средствата бяха осигурени с приемане на промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които депутатите гласуваха в края на януари.
Целта е по този начин да се даде равен достъп до образование на всички ученици, но дали това ще помогне за овладяване на проблема с все повече отпадащи от образователната система ученици?
"Безплатни учебници за всички определено е правилна стъпка да се осигурят основите като материална база, но далеч не е достатъчно. Съществува голяма част ученици, които имат затруднения въобще де използват учебниците и се нуждаят от подкрепа вкъщи, но често няма как и не могат да я получат. Затова ние в училище търсим начин да им помогнем, за да бъде развит техният потенциал, а не да остават на едно и също ниво", коментира в студиото на Радио Стара Загора Яница Господинова, преподавател по английски език от програмата "Заедно в час" в старозагорската гимназия по електроника "Джон Атанасов". Повече от 10 години програмата работи за осигуряването на равен достъп до качествено образование на всяко дете в България, независимо от населеното място, в което живее, училището, в което учи, етническия му произход и социално-икономическото положение на родителите.
Според Яница Господинова учебникът е важен, важно е какво е съдържанието, дали темите са съвременни, но за ученика основното е как е поднесена информацията. "За учителя учебника е само инструмент и не е длъжен да използва всички материали в него, може да избира, да допълва от интернет, от други учебници или източници, за да поднесем по-интересно и разбираемо материала", допълва Яница Господинова.
Учителката в голяма степен не е съгласна с резултатите от последното проучване на Програмата за международно оценяване на учениците PISA, според което над половината български ученици нямат умения да се справят с проблеми от всекидневието.
"Много от учениците не че са функционално неграмотни, а по-скоро не виждат смисъл в образованието и оттам губят желание да учат. Те искат да знаят къде съответното знание или правило би им било полезно, би им помогнало, имат нужда да виждат цялостно нещата, да бъдат свързани, а не да се учат на парче. В това отношение има още много да се работи", посочи Господинова.
Целия разговор може да чуете в звуковия файл.
„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..
Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..
- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..
Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..
На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net