Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите

Кои са пазителите на заветите на Левски в Стара Загора

Паметник на Васил Левски в Стара Загора

На 18 февруари отбелязахме 151 години от гибелта на Левски. Покрай историческите изследвания, които доказват връзките на Левски със Стара Загора,  за неговия престой в града  Стоян Заимов пише, че „тук той получава първото просветление за правда и свобода“.  

Васил Иванов Кунчев прекарва в Стара Загора три години. Според спомени на старозагорци тъкмо в Ески Загра Дяконът получава вестта за обира на Арабаконашката хазна. И от тук Левски тръгва през Балкана за Търново и Ловеч да спасява каквото може. 

"Всички знаем какво се случва с него. Но духът на Апостола остава и живее в Стара Загора и след смъртта му. Носят го неговите съученици от Светиниколското училище, съратниците му от тайния революциоенен комитет, хората, които са го познавали и са го срещали и посрещали", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.  

"Именно част от тези хора в основата на Старозагорското въстание от 1875 година.  В пламъците на бунта тогава загиват комитетските дейци Кольо Ганчев, братята Михаил и Георги Жекови. Друга част от комитетските люде прекарват известно време  затворите на Одрин и Стара Загора. Загиналите не успяват да видят най-голямата си мечта -  свободна България. Но пък останалите живи съратници на Апостола се включват активно в изграждането на съвременната българска държава, във възкресяването изпод пепелта на опожарената през лятото на 1877 година Стара Загора.  А в управленските им дела, в живота им присъства духа и заветите на Апостола", разказва Райна Антонова. 

Търговецът Николаки Стоилов дарява цялото си имущество на училищното настоятелство, за да бъде построено школо за просвещението на младежите и девойките в родния му град. Решението му поставя  трудно положение неговата майка - след смърта на сина си тя е принудена да потърси помощ от общината, за да може да се издържа. Но и до днес за жеста на Николаки Стоилов свидетелства СОУ "Васил Левски", построено върху двата големи имота, които търговецът дарява. 

Един от съратниците на Левски Христо Шиваров пък дарява половин милион лева, къща, двор и други свои имоти на прогимназията. 

Отец Иван Нейчев, който заклева членовете на комитета върху Библията и пистолета, след Освобождението е в основата на възстновяването на храм "Света Богородица"  Той дарява собствени средства, та да може децата от махалата Акарджа да имат свое школо, да не остават слепи за Знанието. Именно по негова инициатива в Акарджа е построено начално училище, което тогава носи името на княз Борис. Днес това е начално училище "Димитър Благоев".  

Двама от братя Жекови - Михаил и Георги, не доживяват Свободата. Но третият брат Костаки вижда и участва в сбъдването на  мечтата им и мечтата на Апостола за свободна България. И така до днес, 151 години след  обесването на Апостола, духът му е още жив в Стара Загора.  Живи са и заветите на Апостола - защото дори и в тези времена, има хора, за които ползата за рода е преди личната им изгода. Кои са днешните пазители на духа на Левски в Стара Загора ще разберете от поредната история под Липите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" в Казанлък

Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини.  "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра"  започва..

публикувано на 20.05.25 в 17:00

Дизайн шампиони - паралелната учебна програма

"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин.  Над 150 са..

публикувано на 20.05.25 в 15:29

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38

„Само спомен“ e новата песен на Вяра Панталеева, с която казва: Стига Вече!

Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..

публикувано на 16.05.25 в 13:08

Предлагат виното на Чудомир и сладкото на Мара Чорбаджийска в Нощта на музеите в Казанлък

Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите,  съобщи..

публикувано на 16.05.25 в 11:37

Международен ден на хумуса - какви са ползите от популярното в Близкия изток ястие?

13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г..  На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..

публикувано на 13.05.25 в 08:29
Радослав Балкански-кмет на Млада Загора и Деница Димитрова-председател на МОС

Младите хора на Стара Загора - визионери на бъдещето

Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..

публикувано на 11.05.25 в 17:08

Снежана Маринова – за книгите с любов и 35 години професионален опит

Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..

публикувано на 11.05.25 в 16:15

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното по аджилити

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..

публикувано на 09.05.25 в 17:26