Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей в Карлово показва неизвестни документи от Българското опълчение

Съдържат се интересни факти и данни за боевете при Стара Загора и прохода "Шипка" през 1877 г.

5
Снимка: Мирослав Василев

Изложбата „Съхраненият архив. Карловското поборническо-опълченско дружество „Шипка“ в документи от семейния архив на Стефан Караиванов“ е посветена на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски. В нея са представени част от артефактите от голямата колекция, притежание на Стефан Караиванов – потомък на Васил Караиванов, първи братовчед на Васил Левски и един от най-верните негови съратници в родния му град. 

"Архивът на Карловското поборническо-опълченско дружество съдържа над 600 документи и фотографии за един продължителен период от време (1901-1932 г.). Те дават възможност да се покажат дейността, живота и проблемите на оцелелите поборници и опълченци от Карловско в продължение на повече от 30 години след Освобождението", информира за БНР директорът на музея д-р Мария Деянова

"В експозицията са представени оригинални фотографии на опълченци от Карловско, запазени в музейния фонд, както и лични вещи и документи, принадлежащи на Васил Караиванов от семейния архив на неговия потомък Стефан Караиванов. Интересен документ е списъкът на поборниците и опълченците от Карловското поборническо-опълченско дружество, подпечатан с печата на Централното поборническо-опълченско дружество в София, изготвен най-вероятно към 1901 г.. Той е дарен на музея от кмета на община Карлово д-р Емил Кабаиванов", разказа Мария Деянова.

Обемната и ценна колекция, притежание на Стефан Караиванов, е с разнообразно съдържание - оригинални писма, чернови, заявления, свидетелства, удостоверения, списъци на поборници и опълченци по различни поводи, протоколи от заседания и други.

"Вероятно това е един от най-пълните архиви, който касае поборническото движение не само в Карлово, но и в цялата страна. Ние се гордеем с един много интересен документ, удостоверяващ, че именно Мария Ганева ушива първото знаме на Априлското въстание, а знамето на Райна Княгиня се появява по-късно. Това знаме е предадено на Панайот Волов в Караивановия хан на моя прадядо", подчерта Стефан Караиванов, потомък на Васил Караиванов.

Особено интересни са документите, които представляват отправки към времето на Руско-турската война и съдържат интересни факти и данни за участието на Българското опълчение в едни от най-жестоките и кръвопролитни боеве при Стара Загора и прохода "Шипка" през лятото на 1877 г. Други материали са свързани с националноосвободителните борби на българите от Карлово през Възраждането", допълни Мария Деянова.

Изложбата ще бъде представена в Исторически музей - Карлово до 31 март 2024 г.

Цялото интервю с д-р Мария Деянова и Стефан Караиванов можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25