Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ин йога успокоява съзнанието


Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която тепърва започва да се доказва от западната наука, че е пряко свързана със състоянието на енергията в тялото ни. Това обясни в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ учителят по ин йога и пилатес Александра Шихаде. Тя гостува в града на липите с две тренировки и поясни, че с ин йога развиваме приемане и пускане, пряко и преносно. Практиката действа много релаксиращо и блажено.

Името ин йога идва от концепцията за ин и ян – ин като противовес на ян, пасивно вместо активно. Особено в нашето ежедневие с преобладаваща ян енергия, имаме нужда от този баланс и можем да си го дадем с практиката, убедена е Шихаде.

Пилатес в моя живот играе ян ролята, защото той изисква точно обратното на ин йога – стягането на цялата мускулатура, заздравяването на мускула, има повече динамика и движение, споделя младата старозагорка. Смятам, че двете техники се допълват чудесно. Пилатес сутрин, ин йога вечер, пояснява Александра.

Пилатес е метод, който външно изглежда фокусиран върху тялото, секси физика, стройна фигура, но всъщност създателят му е заложил в него момента на осъзнаването: mind – body философията, която търси и намира връзката между ума и тялото. И ако практикуваме правилно пилатес също развиваме осъзнатостта си и присъствието си в настоящия момент, допълва Шихаде.

Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с учителя по ин йога и пилатес Александра Шихаде. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..

публикувано на 30.11.24 в 12:05

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Нов вариант на маймунската шарка засяга по-широк кръг хора

Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..

публикувано на 26.11.24 в 14:46

Нов апарат в УМБАЛ „Киркович“

Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..

публикувано на 23.11.24 в 13:00

Ставите ни през зимата

Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...

публикувано на 20.11.24 в 16:15

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01