Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнологът Светослав Петров представя монография за сокайното забраждане

5
Възстановка на сокайно забраждане.
Снимка: Светослав Петров

„Сокаи“ е най-новото монографично изследване, посветено на женското невестинско забраждане „сокай“, носено в Търновско, Габровско и Ловешко до средата на XIX век.

Автор на монографията е етнологът Светослав Петров, главен уредник в Музей на Възраждането – гр. Елена. Неговите професионални интереси са насочени в областта на материалната култура на българите и по-конкретно към българското народно облекло.

„Моята изследователска работа започна преди повече от 10 години. Изследвайки облеклото в родния ми град Елена, попаднах на статията на Евгения Лепавцова „Българският сокай и сокайни шевици“. Прочитайки я разбрах, че това забраждане е носено и в Еленско, което за мен беше доста интересно, абсолютно непознато, защото в нашия музей няма запазени елементи от местната носия и забраждането. Това ме провокира да издирвам повече информация по темата“, разказа за Радио Стара Загора авторът Светослав Петров.

„Употребата на сокайното забраждане се свързва с етнографската група на балканджиите, населяващи северните склонове на Централна Стара Планина и Предбалкана, и е в пряка връзка с местообитанието и народната им носия. Елемент от нея е невестинското забраждане сокай, което има три разновидности – търновски (килифаревски), носен в планинските селища южно от Велико Търново; габровски – разпространен около Габрово, Трявна и Дряново и ловешки сокай, който е разновидност на габровския и се появява в някои населени места вследствие от миграцията на населението, което е бягало от чумна епидемия в началото на XIX век“, уточни етнологът Светослав Петров.

„Още след Освобождението сокаите винаги са били в полезрението на изследователите, тъй като толкова разкошен накит за глава няма как да остане незабелязан. Съществуват няколко теории за произхода на сокаите като една от тях е свързана с някогашния болярски костюм. След падането на Търново под османска власт болярите се укрили в непристъпния Балкан. Смята се, че вследствие от преобразувания в костюма през вековете, се достига до вида на сокайното забраждане, което познаваме днес. Други автори смятат, че забраждането е повлияно от Изтока и там би следвало да се търсят неговите корени“, допълни изследователят.

„Сокаи“ събира в себе си всички изследвания, направени до момента. В монографията са разгледани архивни материали, някои от които се публикуват за пръв път – снимки, картини, стенописи. Ценни са и спомените на носители на забраждането, записани от изследователи в началото на XX в.

Важна част от книгата е практическата, в която авторът дава насоки за правилното и точно реконструиране на сокаите. Той изработва възстановки на старинни забраждания по модели на запазени образци.

Последното публикувано изследване за сокаите датира от 1976 г. и от тогава до днес са достъпни нови материали (снимки, архивни колекции). Използването им прави изследването пълно, изчерпателно и изключително ценно за българската етнографска наука.

Книгата „Сокаи“ ще бъде представена както следва:

15 март, 18.00 ч, Художествена галерия – гр. Елена

21 март, 17.00 ч., Старото школо – Трявна

26 март, 18.30 ч., Национален етнографски музей – София

Цялото интервю със Светослав Петров можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"10 години истории за пътя" гостува в Радио Стара Загора

Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..

публикувано на 14.05.25 в 17:08

Старозагорската художествена галерия представя експозицията „Symbiosis“

В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..

публикувано на 14.05.25 в 11:28

Звезден състав на сцената на Държавната опера в петък в " Травиата"

Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в  една от най-любимите опери на  Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти  ученичката на Райна Кабаиванска  Александрина Михайлова.  Едва..

публикувано на 14.05.25 в 10:00
Кадър от „Майсторът и Маргарита

Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа" 2025

Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..

публикувано на 13.05.25 в 16:58

В Сливен започна Националния фестивал на детската книга

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..

публикувано на 12.05.25 в 17:25

Отбелязаха 100 години от създаването на емблематичната картина "Ахинора" в Казанлък

Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..

публикувано на 11.05.25 в 19:47
Д-р Росица Петрова-Василева

Росица Петрова превърна Сливен в столица на детската книга

11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..

публикувано на 11.05.25 в 14:45

Да живееш с музиката - историята на хор "Да Капо"

Най-голямото читалище в Южна България -  Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден.  В навечерието на  концерта  във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..

публикувано на 09.05.25 в 09:35

Стогодишен юбилей на НЧ " Отец Паисий" ще честват в село Левка

100 годишен юбилей ще отбележи на 14 май НЧ " Отец Паисий" в свиленградското село Левка. Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Дома на пробудата в селото Гергана Димитрова.  Историята на читалище "Отец Паисий" започва през 1925 година, а..

публикувано на 09.05.25 в 09:05

Книга за живота на Аспарух Лешников представя д-р Веселина Узунова в Стара Загора

Книгата „Целувам ви, Аспарух Лешников“ от д-р Веселина Узунова ще бъде представена на 15 май 2025 г. от 17.30 ч.в Регионалния исторически музей- Стара Загора. Заглавието е вдъхновено от последния запис на българския тенор Аспарух Лешников- Ари в..

публикувано на 08.05.25 в 11:28