Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родена под щастлива звезда

Венина Цонкова
Снимка: Мила Маринова

Венина Цонкова е родена под щастлива звезда. Винаги разговаря усмихвайки се, може би, защото безусловно обича семейството и безрезервно работата си. Признава, че на 18 години "позорно млада и непоправимо влюбена" изрича заветното "да" и сключва брак с "любовта на живота си". Здрави, като корените на предците си, основи полагат младите влюбени в създаването на фамилия. И до днес са заедно. Рамо до рамо и ръка за ръка. Историята им, достойна за екранизация на романтичен филм или повествование, се повтаря при децата им.

От седем години Венина Цонкова е директор на ОУ "Св.Св. Кирил и Методий" в град Николаево. Това е "нейното" училище. Тук, в лицето на учителите си, е срещнала наставниците за своя професионален път. Всичко, което прави за училището, за учениците, за учителите, е плод на труд и споделена отговорност. "Благодарна съм на колегите. Ние толкова добре се разбираме, че понякога думите са излишни, достатъчно е само да се погледнем в очите. Работим задружно и гледаме в една посока", споделя директорът на Иновативното училище, в чиито просторен двор е обособена и Зеленчукова градина.

Градината е част от проекта "Аз, природата и светът". Работата по засаждането, отглеждането и беритбата на зеленчуците се извършва от децата, учителите и помощния персонал на учебното заведение. Продукцията се продава. С получените средства се финансират благотворителни инициативи. Предимно за деца със заболявания или в затруднено материално положение. "По този начин възпитаваме съпричастност към болките и нуждите на другия", уточнява Венина Цонкова.  

Потомката от рода на Вераните, едни от първите заселници в Николаево, има и трудни дни. "В нашето училище по-голяма част от децата са от уязвими групи. Те растат в нездрава семейна среда, в лоши битови условия. Обитават пространства оградени с найлони, без санитарни помещения. Нямат създадени хигиенни навици. Всичко което трябва да свършат родителите им го вършим ние, тук, в училище. И много често в грижата за тях забравяме своите собствени наследници."  

Какво още разказа Венина Цонкова, родственица на проф. Николай Генчев, за училището, където по-голяма част от възпитаниците са от ромски произход, може да чуете в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Академик Васил Николов: България още няма стратегия за археологическото наследство

Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..

публикувано на 21.02.25 в 15:29

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19