Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте интересът на българските кандидат-студенти към Ирландия и Швеция

Висшето образование в Нидерландия привлича студенти от цял свят

Броят на българските кандидат-студенти, желаещи да учат висше образование в чужбина, се е увеличил с 60 процента спрямо миналата година, показват последните данни на изложение "Световно образование". В проведеното неотдавна в Пловдив 20-то издание на най-големия образователен форум в Югоизточна Европа участваха 70 институции за висше, средно образование и центрове за летни езикови програми от 17 държави.  

Според образователния консултант Николай Христанов продължава тенденцията младежите да кандидатстват паралелно в две или повече държави. "Учениците търсят алтернативи, най-добрата специалност и резервни варианти", допълни той. 
"Пандемията и Брекзит вече отминаха, а хората стават все по-заинтересовани и планират, за да се подготвят финансово и да покрият критериите за прием. Европа става и по-достъпна", отбеляза в разговора Христанов.
Нови дестинации привличат родните гимназисти. Двойно нарастват кандидатурите за Ирландия и с 45 процента за Швеция тази пролет. Въпреки късните отговори за прием от държавните университети в Ирландия в края на август, годишните такси за обучение (3000-7500 евро) и политиката за финансиране са сред предпоставките за силния интерес към страната. Сред предпочитаните програми и университети там са анимация, архитектура, актьорско майсторство и бизнес. Безплатното обучение в Швеция в бакалавърски и магистърски програми е основният фактор, с който скандинавската държава набира студенти.
Нидерландия продължава да бъде на водещата позиция за българските кандидат-студенти - 59 процента от тях се насочват към висше образование в страната на лалетата, въпреки лансираните рестрикции за прием в държавни изследователски университети. Очаква се ограничителните мерки да влязат в сила от академичната 2025-2026 година. 
На този фон съседна Белгия става все по-атрактивна дестинация заради програмите на английски език и с годишна такса за обучение от 1116 евро. 
Престиж, традиции и възможности са три от ключовите предимства на образованието във Великобритания, което е притегателна сила за хиляди международни студенти. Страната е дом на едни от най-реномираните учебни заведения в световен мащаб. За първи път след Брекзит кандидатурите от България бележат ръст от 7 процента. Все още има университети, които продължават политиката за студенти от ЕС с такса от 9250 паунда на година, образователни институции запазват отпускането на стипендии за постигнат академичен успех и постижения. Основният интерес пада върху висши училища в Лондон и региона, допълни експертът. 
Италия е една от дестинациите в последните 2 г. с най-голям и устойчив интерес от страна на кандидат-студентите. През настоящата кампания той е с 20 процента по-висок спрямо миналата година.
Испания също попада в полезрението на гимназистите, но все още ограничен брой специалности могат да се изучават на английски. 
Водещи в предпочитанията на българите при избора на професия са бизнес, психология, компютърни и инженерни специалности. Навлизането на генеративния изкуствен интелект се търси като направление за кариерно ориентиране, подчерта Николай Христанов. Традиционно около 10 процента от зрелостниците заминават да учат извън страната, припомни той.
Интересът към езиковите ваканции в чужбина също се завръща. Сингапур, САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Швейцария са сред държавите фаворити. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския..

публикувано на 07.02.25 в 17:01

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение" предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните..

публикувано на 07.02.25 в 16:55

Затварят улица в старозагорския кв. „Железник"

Реконструкция на уличното платно затваря ул. „Свети Георги Победоносец" в кв. „Железник" в Стара Загора  до 30 април 2025 г.  Заповедта на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров спира движението на личен и договориран транспорт, както и на МПС,..

публикувано на 07.02.25 в 16:50

Задържаха рецидивист, ограбил непълнолетен с нож в Казанлък

Окръжен съд – Стара Загора остави в ареста обвиняем за извършен грабеж спрямо непълнолетно момче. 28- годишния Г.И.  е задържан за това, че на 5 февруари в Казанлък, на кръстовището на бул. „Княз Александър Батенберг“ и ул. „Славянска“, е отнел..

публикувано на 07.02.25 в 16:07
Росица Копривчина

Втората клетка на депото за отпадъци край Ракитница ще е готова до края на годината

До края на годината трябва да се изгради втората клетка на депото за отпадъци край село Ракитница.  Проектът на стойност 4,150 млн. лв. на Община Стара Загора вече е одобрен за финансиране от Предприятието за управление дейностите по опазване на..

публикувано на 07.02.25 в 15:47

Малко над 6 хил. са регистрираните с психични заболявания в Старозагорско

Малко над 6 хил. се водят на диспансерен отчет към Центъра на психично здраве в Стара Загора. Това съобщи управителят на звеното д-р Пенчо Гюрковски. Той уточни, че няма точна статистика за броя на хората с такива проблеми в областта и страната, тъй..

публикувано на 07.02.25 в 15:04
Тракийски университет, Стара Загора

На 4 март започва кампанията за прием в Тракийския университет

Регистрацията за участие в предварителните кандидатстудентски изпити в Тракийския университет ще започне на 4 март.  Крайният срок е в 17:00 ч. на 9 април . Приемът на заявления ще става само по електронен път от интернет страницата на висшето училище,..

обновено на 07.02.25 в 14:44
Вече бившият областен управител на Хасково Мехмед Атаман и новоназначената Стефка Здравкова.

Бившият областен управител на Хасково е поискал отмяна на цялата последна сесия в община Минерални бани

Ден преди да бъде сменен вече бившият областен управител на Хасково Мехмед Атаман е сезирал Административен съд и внесъл там всички решения на общинските съветници от Минерални бани. Причината, е че е определил решенията от последната сесия са..

публикувано на 07.02.25 в 14:38

Разкриха кражба на 1,5 кг злато и пари от частен дом в Сливен

За няколко часа полицията в Сливен разкри кражба на 1,5 кг злато, 15 хиляди паунда, 5 хиляди евро и 25 хиляди лева от частен дом. Задържан е мъж на 40 годни.  Арестувания за кражбата мъж не е криминално проявен, уточняват от полицията, като..

публикувано на 07.02.25 в 14:19

„Медобор 2025“ събра пчелари за трети път на изложение в Чирпан

Пчеларството е необходим поминък, както за оцеляването на биоразнообразието в природата, така и на хората, затова трябва да има повече млади пчелари. За някои то е хоби, но  всички са сърцати и милеещи за природата и земята хора с хъс,  идеи и посока..

публикувано на 07.02.25 в 14:14