Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в София.
Като директор на Болградската гимназия "Г.С. Раковски", а от няколко години и като завеждаща отдел "Култура, младежи и спорт" в община Болград, Жана Суслина работи за поддържането на връзките с България. Както и да се съхраният българския език и етнос в Бесарабия. В района на Болград живеят потомци на българи от ямболския, сливенския и елховския край. "Връзката ни с прародината е не само историческа, но и духовна. Семейството ми живее в с. Василевка, а предците ми са от с. Вайсал, което остава съвсем близо отвъд българо-турската граница.", разказва за себе си моята събеседничка. Откакто се помни, знае че българка, защото вкъщи се говори на български. На 6 години гостува с родителите си в Русе, когато разбира, че българи живеят не само в Болград, но и в друга страна, с името България..
Най-ценното за нея като майка, учителка, и като баба вече, е че децата и внуците й говорят български език. По-голяма ценност от езика няма.Затова за сънародниците ни там е много важно да запазят езика си, да се съхранят като етнос и да запазят материалното и духовното наследство на болградските българи.
"И като директор, и сега в общината работя за запазването и предаването на традициите ни и обичаите, които съвпадат с тези в България - от Рождество Христово до Великден. Все по-често нашите състави и изпълнители ги показват от сцената, за да може да ги видят и нашите българи и чужденците", споделя Жана Суслина.
В дома си Жана Суслина пази богата колекция от стари снимки, чеиза на баба си, който е направила с вретеното, хурката и двете си ръце. "Скъпи са ми и дрехиге, които е изтъкала или ушила, и бродираните възглавнички и каретата и салфетките, плетени на една игла. Тук, при духа на баба ми и майка ми , сърцето ми бие по -друг начин!", признава с насълзени очи тя.
С брат й Валери Иванов са сред учредителите на Центъра на бесарабските българи в България - той се рови из архивите, събира документалното наследство, а тя поддържа етнографското богатство.
"Човечеството трябва да разбере, че всяка война убива най-ценното, което има - мира!", казва по повод войната между Русия и Украйна Суслина . "Ние сме на страната на истината - 400 наши синове, съпрузи и бащи се бият за свободата и независимостта на Украйна! Загиналите българи в тази ужасна война са 30 . Целта ни е да запазим хората и земята си! Най-ценния ресурс са хората... ако тях не можем да опазим, нищо няма да опазим!"
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
В началото на миналия век в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. Защо топовните салюти били точно..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net