Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Ганев, икономист, старши изследовател в Института по пазарна икономика:

По-добрата бизнес среда у нас минава през реформи в пенсиите и в здравното осигуряване

Петър Ганев
Снимка: Юлияна Корнажева

По-привлекателният бизнес климат и пазар на труда в България минава през реформи в сферите  на държавното обществено осигуряване и здравеопазването. Такова е мнението на икономиста Петър Ганев, старши изследовател в Института по пазарна икономика. 

По данни на едно от последните проучвания на "Менпауър България", компания за подбор на човешки ресурси,  68% от анкетираните над 600 работодатели не могат успешно да запълнят свободните си позиции. Това означава сериозен дефицит на работна ръка. 

В световен план страната ни се нарежда на 5-то място по недостиг – след Япония (89%), Румъния (81%), Тайван (78%) и Хонг Конг (76%).  

Само по-доброто заплащане ли е причината хората в работоспособна възраст у нас да предпочитат пазара на труда извън страната - според експертите от значение са и данъците и данъчната тежест.  Според икономиста Петър Ганев, като цяло данъчната ни система е сравнително добра, на фона на европейските.

У нас обаче се наблюдава парадокс - българинът не вижда съществените данъци, а се фокусира върху по-малките - като например данък сгради, данък за колата, които при това се плащат веднаж годишно. 

Реално най-същественият налог, който влияе и върху благосъстоянието и на работещи, и на пенсионери, е данък добавена стойност. 18 милиарда лева от този вид налог постъпват в държавната хазна. Друг момент е, че хората на трудови договори някак не усещат тежестта на осигуровките, но пък тези, които са на граждански договори знаят добре тяхната цена.  

Сега  1/3 от доходите на работещите отиват в държавния бюджет под формата на данъци и осигуровки, а това, според експертите, не са ниски нива. 

Нарастването на данъчната тежест не влияе положително върху привлекателността на родния пазар на труда, не отрича Ганев. Но допълва, че за да се промени тази тенденция, ще са необходими  дългосрочна визия и промени в редица сектори. 


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гълъбовското село Обручище е близо до ТЕЦ-овете и мините на енергийния комплекс

Загубата на европейски средства не отменя ангажиментите на страната за реформи в енергетиката

България може да загуби 10-12млрд.лв. европейски средства в следващите години, ако рязко не стартира изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти. За това предупреди евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков. Той обърна внимание, че до 31 август 2026г...

публикувано на 02.10.24 в 17:02

Започна подаването на заявки за участие във фестивала "От Игнажден до Коледа - традиции и съвременност"

Седми фолклорен фестивал „От Игнажден до Коледа – традиции и съвременност“ ще се проведе на 7 декември 2024 г. в с. Дълбоки. Организатори на събитието са Община Стара Загора, НЧ „Развитие – 1878“, с. Дълбоки, НЧ „Развитие – 1918“, с. Оряховица, НЧ..

публикувано на 02.10.24 в 16:52
Д-р Генка Пейчева

Необходима е методика за остойностяване на лекарския труд

Развитие на доболничната помощ е един от основните приоритети на новото ръководство на българския лекарски съюз, каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, педиатър и инфекционист и член на Управителния съвет на съсловната организация. Тя..

публикувано на 02.10.24 в 16:28

Кампания събира добрите практики на учителите

Тенденции в поведението и нагласите на българските ученици са на фокус в тазгодишния конкурс наречен “Добрите практики на фокус”, който търси успешни примери и иновации от български класни стаи. Инициативата е организирана от фондация “Заедно в..

публикувано на 02.10.24 в 15:09
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Над 7300 кандидатстват за еднократна помощ за ученици в Старозагорско

До 15 октомври продължава приема на документи за еднократна помощ в размер на 300 лв. за семействата с ученици от първи до четвърти клас и за тези в осми клас, съобщи Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 02.10.24 в 15:06

Дискусионно студио "Младежко ехо" отваря врати в ММЦ

Нов клуб за младежи между 15 и 29 години отваря врати в Международния младежки център. Дискусионното студио  ще носи името "Младежко ехо". Да се чуят младите по между си, да коментират без притеснения, но в рамките на добрия тон и..

публикувано на 02.10.24 в 14:52

Община Хасково и ХГ „Форум“ представят „Исландия-над и отвъд“

На 3 октомври от 17.30 ч. в ХГ „Форум“ ще бъде открита изложбата на Тия Толева "Исландия - над и отвъд". Тихомира Толева - Тия е родена в Симеоновград. Художничката от години живее и рисува в Исландия. Нейната първа изложба в България е вдъхновена от..

публикувано на 02.10.24 в 13:10

Детско-юношеският танцов състав „Загорци" пожънаха успехи на фестивал в Турция и подготвят атрактивен спектакъл с филмови елементи

През септември талантливите народни танцьори от „Загорци" и техните ръководители Диляна Апостолова и Николай Апостолов се завърнаха от Бурса в Турция с почетни плакет и грамоти от III Международен фолклорен фестивал „Муданиа`2024" с организатор Галарт. В..

публикувано на 02.10.24 в 13:07

Есенните литературни дни започнаха с награждаването на победителите от XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев"

Церемония по отчитане на резултатите и награждаване на отличените участници в XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев" се проведе вечерта на 1 октомври 2024 г. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески". С това събитие се постави..

публикувано на 02.10.24 в 12:46

За първи път в Сливен ще бъдат дадени наградите "Учител на годината" и "Директор на годината"

За първи път сливенски учители и директори на училища ще бъдат отличени с награди „Учител на годината" и „Директор на годината". Наградите ще бъдат връчени в навечерието на Международния ден на учителя – 5 октомври. Наградата е учредена от община Сливен...

публикувано на 02.10.24 в 12:14